Vědci vynalezli rovnici dokonalého hororu

  12:46aktualizováno  12:46
Dramatická hudba, temná scéna a přesná dávka krve jsou cestou k účinnému hororovému filmu. V jazyce matematiků vypadá horor, nad nímž bude zaručeně tuhnout krev, takto: (es+u+cs+t) na druhou + s + (tl+f)/2 + (a+dr+fs)/n + sinus x - 1. Nejdokonaleji do této rovnice zapadá Kubrickův film Osvícení.

K této složité rovnici, za níž jsou děs, strach a vlasy vstávající hrůzou na hlavě, dospěli vědci ve výzkumu, který zahrnoval sledování nejúspěšnějších filmových hororů jako Psycho, Záhada Blair Witch, Mlčení jehňátek či Texaský masakr motorovou pilou.

Nejdokonaleji prý do rovnice zapadá Osvícení, které natočil Stanley Kubrick s Jackem Nicholsonem.

První klíč k úspěchu je vytvořit napětí, a to také vyjadřují veličiny v první závorce ("es" jako gradující hudba, "u" coby neznámo, "cs" honičky a pronásledování a "t" pocit, že jste v pasti).

To vše na druhou proto, že napětí je v hororu věc zásadní a nejdůležitější. Je nezbytné přidat také šok (tedy "s"). Dokonalým příkladem úspěšného naplnění těchto veličin je Kubrickovo zpracování vystupňovaného děsu chlapce Dannyho v Osvícení.

Horor bude přesvědčivý pouze tehdy, bude-li realistický. Proto je v následující závorce "tl" coby skutečný život připočtený k "f", tedy k fantazii. To vše vydělíme dvěma, abychom dostali rovnováhu mezi zápletkou, jež je zároveň nerealistická i velmi blízká životu.

Málo lidí, hodně krve
Čím méně postav, tím lépe se do jejich osudů divák vžije. Čím temnější scéna, tím děsivěji budou osamocení hrdinové působit.

Takže jsme dospěli ke třetí závorce, v níž sečteme "a", tedy osamocenost postavy, "dr" čili panující tmu a "fs" depresivní výpravu. To celé vydělíme počtem postav ("n").

Ideální příklad poskytuje opět Osvícení, neboť hlavní aktéři jsou členové rodiny, kteří bydlí sami v hotelu, v němž v zimě není provoz. Výborně tuto část rovnice plní také scéna z Hitchcockova Psycha, v níž stojí krásná Janet Leighová sama nahá ve sprše.

Dalším důležitým faktorem hororu je množství krve, která filmem proteče. Existuje přesně vyjádřitelné optimální množství. Jestliže režisér tuto hodnotu přežene, vznikne podprůměrná podívaná. Ideálně se do kanistrů prolité krve strefil Steven Spielberg v Čelistech.

Poslední část rovnice je vyjádřením poznatku, že je-li postava stereotypní, oslabí se napětí a pocit strachu, který má horor vyvolat. Ideální postavou, které nelze rozhodně vyčítat stereotypní chování, je doktor Hannibal Lecter v Mlčení jehňátek a Červeném draku.

"V Červeném draku vystupuje masový vrah, který je za své zločiny uvězněn, ale tento člověk je zároveň ochoten být nápomocen agentovi FBI vypátrat dalšího psychopatického vraha, který vraždí celé rodiny. Divák spatří Hannibalovu lidskou stránku v podání Anthonyho Hopkinse, avšak jenom proto, aby se vzápětí dověděl, že Hannibal je s vrahem spolčen," popsala úvahy vědců nad psychologií hororu jedna z vědeckých pracovnic a autorů rovnice Anna Siglerová.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz