VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

  7:51aktualizováno  7:51
Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala rumunský soutěžní film Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, v diváckém hlasování, které nakonec vyhrál Rain Man, se do poslední chvíle o těsné vítězství přetahovaly dva domácí tituly, Lásky jedné plavovlásky a Dukla 61.

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním rozcuchem (7. července 2018). | foto:  Dan Materna, MAFRA

A ruku na srdce, diváci tentokrát měli blíže k pravdě, třebaže nestárnoucí klasiku v režii Miloše Formana objevili se zpožděním a příběh hornické katastrofy od Davida Ondříčka zase znevýhodňoval fakt, že jde o televizní projekt, byť se ve Varech jeho dva díly promítaly jako celek.

Jenže hranice mezi kinem a obrazovkou se stírají, ostatně nejeden tvůrce v čele s vyznamenaným autorem třicet let starého Rain Mana, režisérem Barrym Levinsonem potvrdil, že velká studia zaměřená na sériové komiksy vyhánějí filmaře lidských příběhů k jiným platformám, jako jsou HBO, Amazon, Netflix.

Fotogalerie

Navíc potěší, že náklonnost publika zůstala takříkajíc v rodině. „Co řekl Miloš, bylo u nás svaté,“ vzpomínal tvůrce Dukly 61 na Formana, blízkého přítele a spolupracovníka svého otce Miroslava Ondříčka. Od obou dostal tu nejlepší vypravěčskou školu, která se do Dukly 61 promítla. A podobný nádech má i Všechno bude, favorit české kritiky odměněný hlavní porotou za režii.

Koneckonců se v první pětici diváckého hlasování dlouho držel i remasterovaný film Jana Svěráka Akumulátor 1, zato premiérové tituly z hlavní hrané soutěže se do vedoucí desítky prodíraly jen sporadicky. Z nich se v očích kritiků dostal nejvýše, na třetí místo, zrovna český útěk školáků za volantem Všechno bude, jejž natočil Olmo Omerzu.

Pomyslné stříbro kritické poroty získal ruský Skokan a zlato právě titul Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, rumunský příběh aktivistické umělkyně, která se pokouší inscenovat oděský pogrom z roku 1941. Potřeba upozorňovat na hrůzy minulosti, osud pravdy v éře falešných zpráv, reálný boj proti antisemitismu; takovými výroky kritici vysvětlovali své rozhodnutí.

Ale diváci by mohli název ceněného snímku parafrázovat - Je nám jedno, že se do dějin festivalu zapíšeme jako barbaři, nám se prostě líbí filmy, které se obejdou bez kázání, hesel, pouček. A klidně si půjdeme zamávat i hrdinovi vysmívané upírské romance pro náctileté Robertu Pattinsonovi.

Mimochodem zrovna dvaatřicetiletý Pattinson, který alespoň na samém konci festivalu obstaral nezbytnou náladu ječících fanynek s památníčky, nebyl jediný, kdo rozdával podpisy. Daleko poctivěji to vzal o pár metrů dál Ondřej Vetchý, který tu prezentoval film Rašín: stála se na něj pořádná fronta.

Vlastně byl mezi nimi jediný rozdíl: domácí hvězda se pohybovala bez ochranky, kolem zahraničního hosta se konaly manévry. Přitom strážcům bezpečí unikla batůžkářka, která mezi chumel fotografů do kouta divadla, kam spěchala na Pattinsonův film, odhodila nikoli batůžek, nýbrž pořádný batoh.

A teď máte dilema: buď přijde strážce, který nechá vyklidit celou budovu, takže z reportáže zbude leda pohled na pyrotechniky, nebo batoh vybuchne, což činí reportáž stejně bezpředmětnou. Naštěstí se nakonec nestalo nic - protože ve Varech se přece nic stát nemůže. Pokud do roka a do dne nespadne Thermal.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Akční hrdina John Wick 3 porazil v kinech pokémony i Avengers

Z filmu John Wick 3

Keanu Reeves, Halle Berryová a jejich vynalézavé bojové pomůcky včetně psů si došli o víkendu v českých kinech pro...

Vyhrají ženy, či Tarantino? Jeho film s Pittem se dočkal sedmi minut ovací

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po vítězství Pulp Fiction: Historek z podsvětí by mohla v Cannes vyhrát i Tarantinova novinka Tenkrát v...

PRVNÍ DOJMY: Mercury má v Rocketmanovi silného soka. Ale žijícího

Taron Egerton coby Elton John a Richard Madden jako jeho milenec John Reid ve...

O filmovém životopisu Eltona Johna s názvem Rocketman, který do kin přijde 30. května, se píše jako o druhé Bohemian...

Najdete na iDNES.cz