VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

  7:51aktualizováno  7:51
Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala rumunský soutěžní film Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, v diváckém hlasování, které nakonec vyhrál Rain Man, se do poslední chvíle o těsné vítězství přetahovaly dva domácí tituly, Lásky jedné plavovlásky a Dukla 61.

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním rozcuchem (7. července 2018). | foto:  Dan Materna, MAFRA

A ruku na srdce, diváci tentokrát měli blíže k pravdě, třebaže nestárnoucí klasiku v režii Miloše Formana objevili se zpožděním a příběh hornické katastrofy od Davida Ondříčka zase znevýhodňoval fakt, že jde o televizní projekt, byť se ve Varech jeho dva díly promítaly jako celek.

Jenže hranice mezi kinem a obrazovkou se stírají, ostatně nejeden tvůrce v čele s vyznamenaným autorem třicet let starého Rain Mana, režisérem Barrym Levinsonem potvrdil, že velká studia zaměřená na sériové komiksy vyhánějí filmaře lidských příběhů k jiným platformám, jako jsou HBO, Amazon, Netflix.

Fotogalerie

Navíc potěší, že náklonnost publika zůstala takříkajíc v rodině. „Co řekl Miloš, bylo u nás svaté,“ vzpomínal tvůrce Dukly 61 na Formana, blízkého přítele a spolupracovníka svého otce Miroslava Ondříčka. Od obou dostal tu nejlepší vypravěčskou školu, která se do Dukly 61 promítla. A podobný nádech má i Všechno bude, favorit české kritiky odměněný hlavní porotou za režii.

Koneckonců se v první pětici diváckého hlasování dlouho držel i remasterovaný film Jana Svěráka Akumulátor 1, zato premiérové tituly z hlavní hrané soutěže se do vedoucí desítky prodíraly jen sporadicky. Z nich se v očích kritiků dostal nejvýše, na třetí místo, zrovna český útěk školáků za volantem Všechno bude, jejž natočil Olmo Omerzu.

Pomyslné stříbro kritické poroty získal ruský Skokan a zlato právě titul Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, rumunský příběh aktivistické umělkyně, která se pokouší inscenovat oděský pogrom z roku 1941. Potřeba upozorňovat na hrůzy minulosti, osud pravdy v éře falešných zpráv, reálný boj proti antisemitismu; takovými výroky kritici vysvětlovali své rozhodnutí.

Ale diváci by mohli název ceněného snímku parafrázovat - Je nám jedno, že se do dějin festivalu zapíšeme jako barbaři, nám se prostě líbí filmy, které se obejdou bez kázání, hesel, pouček. A klidně si půjdeme zamávat i hrdinovi vysmívané upírské romance pro náctileté Robertu Pattinsonovi.

Mimochodem zrovna dvaatřicetiletý Pattinson, který alespoň na samém konci festivalu obstaral nezbytnou náladu ječících fanynek s památníčky, nebyl jediný, kdo rozdával podpisy. Daleko poctivěji to vzal o pár metrů dál Ondřej Vetchý, který tu prezentoval film Rašín: stála se na něj pořádná fronta.

Vlastně byl mezi nimi jediný rozdíl: domácí hvězda se pohybovala bez ochranky, kolem zahraničního hosta se konaly manévry. Přitom strážcům bezpečí unikla batůžkářka, která mezi chumel fotografů do kouta divadla, kam spěchala na Pattinsonův film, odhodila nikoli batůžek, nýbrž pořádný batoh.

A teď máte dilema: buď přijde strážce, který nechá vyklidit celou budovu, takže z reportáže zbude leda pohled na pyrotechniky, nebo batoh vybuchne, což činí reportáž stejně bezpředmětnou. Naštěstí se nakonec nestalo nic - protože ve Varech se přece nic stát nemůže. Pokud do roka a do dne nespadne Thermal.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

OBRAZEM: Národní filmové muzeum konečně otevřelo. Co nabízí?

Záběr z Národního filmového muzea NaFilM

Fascinující svět filmu přibližuje nevšední interaktivní expozice Národního filmového muzea NaFilM. První tuzemské...

DO KINA: Bruce Willis ve Skleněném narazí na zkázu ponorky Kursk

Záběr z filmu Kursk

Z osmi novinek týdne jsou dvě určeny především dětem a dvě milovníkům dokumentů. Podle skutečnosti navíc vznikl i...

TELEVIZNÍ CENY: Manželské etudy? Vandráci? Zvolte dokumentární sérii roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz