VE VARU S MIRKOU: Zůstalo to v rodině od Lásek po Duklu 61. Bez výbuchu

  7:51aktualizováno  7:51
Příslovečné nůžky mezi kritiky a diváky se zase jednou rozevřely. Zatímco mezinárodní porota recenzentů oslavovala rumunský soutěžní film Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, v diváckém hlasování, které nakonec vyhrál Rain Man, se do poslední chvíle o těsné vítězství přetahovaly dva domácí tituly, Lásky jedné plavovlásky a Dukla 61.

Robert Pattinson nastoupil na pódium karlovarského divadla s hodně ležérním rozcuchem (7. července 2018). | foto:  Dan Materna, MAFRA

A ruku na srdce, diváci tentokrát měli blíže k pravdě, třebaže nestárnoucí klasiku v režii Miloše Formana objevili se zpožděním a příběh hornické katastrofy od Davida Ondříčka zase znevýhodňoval fakt, že jde o televizní projekt, byť se ve Varech jeho dva díly promítaly jako celek.

Jenže hranice mezi kinem a obrazovkou se stírají, ostatně nejeden tvůrce v čele s vyznamenaným autorem třicet let starého Rain Mana, režisérem Barrym Levinsonem potvrdil, že velká studia zaměřená na sériové komiksy vyhánějí filmaře lidských příběhů k jiným platformám, jako jsou HBO, Amazon, Netflix.

Fotogalerie

Navíc potěší, že náklonnost publika zůstala takříkajíc v rodině. „Co řekl Miloš, bylo u nás svaté,“ vzpomínal tvůrce Dukly 61 na Formana, blízkého přítele a spolupracovníka svého otce Miroslava Ondříčka. Od obou dostal tu nejlepší vypravěčskou školu, která se do Dukly 61 promítla. A podobný nádech má i Všechno bude, favorit české kritiky odměněný hlavní porotou za režii.

Koneckonců se v první pětici diváckého hlasování dlouho držel i remasterovaný film Jana Svěráka Akumulátor 1, zato premiérové tituly z hlavní hrané soutěže se do vedoucí desítky prodíraly jen sporadicky. Z nich se v očích kritiků dostal nejvýše, na třetí místo, zrovna český útěk školáků za volantem Všechno bude, jejž natočil Olmo Omerzu.

Pomyslné stříbro kritické poroty získal ruský Skokan a zlato právě titul Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři, rumunský příběh aktivistické umělkyně, která se pokouší inscenovat oděský pogrom z roku 1941. Potřeba upozorňovat na hrůzy minulosti, osud pravdy v éře falešných zpráv, reálný boj proti antisemitismu; takovými výroky kritici vysvětlovali své rozhodnutí.

Ale diváci by mohli název ceněného snímku parafrázovat - Je nám jedno, že se do dějin festivalu zapíšeme jako barbaři, nám se prostě líbí filmy, které se obejdou bez kázání, hesel, pouček. A klidně si půjdeme zamávat i hrdinovi vysmívané upírské romance pro náctileté Robertu Pattinsonovi.

Mimochodem zrovna dvaatřicetiletý Pattinson, který alespoň na samém konci festivalu obstaral nezbytnou náladu ječících fanynek s památníčky, nebyl jediný, kdo rozdával podpisy. Daleko poctivěji to vzal o pár metrů dál Ondřej Vetchý, který tu prezentoval film Rašín: stála se na něj pořádná fronta.

Vlastně byl mezi nimi jediný rozdíl: domácí hvězda se pohybovala bez ochranky, kolem zahraničního hosta se konaly manévry. Přitom strážcům bezpečí unikla batůžkářka, která mezi chumel fotografů do kouta divadla, kam spěchala na Pattinsonův film, odhodila nikoli batůžek, nýbrž pořádný batoh.

A teď máte dilema: buď přijde strážce, který nechá vyklidit celou budovu, takže z reportáže zbude leda pohled na pyrotechniky, nebo batoh vybuchne, což činí reportáž stejně bezpředmětnou. Naštěstí se nakonec nestalo nic - protože ve Varech se přece nic stát nemůže. Pokud do roka a do dne nespadne Thermal.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

Premium

Petr Čepek: plachý démon s ryzími postoji. Herec není panáček, říkal

Tak si představte, že jedu na výlet a najednou mi z auta vypadne motor. I takovou historku měl v záloze Petr Čepek....

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

Najdete na iDNES.cz