Ve Svěrací kazajce je možné téměř všechno

  1:00aktualizováno  1:00
Sci-fi thriller říznutý romancí, to už tu bylo. Stejně tak jako ztráta paměti, hledání vlastní totožnosti nebo nápad poznat svou budoucnost a snažit se ji v čase přítomném změnit.

Fotografie z filmu Svěrací kazajka

Ale Svěrací kazajka, která zkusí menšinového diváka odlákat od hitu týdne jménem Batman začíná, si ze změti starých motivů upletla nové dráždidlo: možné je tu všechno, srozumitelné skoro nic.

Film přitom začíná jako Fahrenheit 9/11 převlečený za umění: chaotický sestřih z operace v Perském zálivu může naznačovat, že se vztyčí politický ukazováček.

Ale vzápětí režisér John Maybury přehodí výhybku: americký voják je postřelen domorodým chlapcem, kterého chtěl chránit, přežije sice, ale ztratí paměť – a novou kapitolu svého života začne už na domácí půdě zimním autostopem.

U prvního auta zažije bizarní setkání s holčičkou a její opilou matkou, další náhodný vůz jej "sveze" k vraždě, soudu a nakonec do blázince. Tam se v duchu počne stěhovat i leckterý divák.

Adrien Brody, Keira Knightleyová a Kris Kristofferson sice tvoří herecky zajímavé trio, navíc Brody umí vypadat natolik zuboženě a nepřítomně, že přesně zosobňuje typ hrdiny pro experimentální "kafkárnu", která umí zneklidňovat obsahem i tvarem.

Podprahově se nabízí dokonce lichotivé srovnání s Věčným svitem neposkvrněné mysli, jenže vedle téhle rafinovaně logické šarády už Svěrací kazajka chytračí až příliš – a hlavně bez ohledu na to, kam chce dospět.

Zvrácené léčení Brodyho postavy ve schránce v márnici připomíná cvičení studentů FAMU na téma prostor, vyvolávání útržků mysli, hlasů a záblesků se zase podobá pokusům zobrazit halucinace narkomanů.

Pod účinkem drog se zdá nejen hrdina, ale každý, kdo mu přijde do cesty: lékaři, pacienti, ba i dívka, u níž najde útočiště a kterou Keira Knightleyová předvádí v poloze pro ni nevšední, coby mírně vulgární ztracenou holku z bufetu.

S její pomocí vede hrdina boj s časem při pátrání, jež vtělil do věty: "Musím zjistit, jak zemřu." On možná ano, ale člověka před plátnem to příliš nepálí, pokud není stoupencem filmů založených na záměrně zmateční až uměle chladné odtažitosti.
Jednu výhodu však Svěrací kazajka má: dá se o ní dlouho a vášnivě diskutovat. Neboť každý si ji vyloží jinak – a všichni budou mít pravdu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Hanzlíkovo Léto s gentlemanem odstartovalo v kinech až na čtvrtém místě

Hrdinové filmu Léto s gentlemanem

Jaromír Hanzlík jako herecký hrdina i scenárista snímku Léto s gentlemanem se zřejmě minul se svým generačním publikem....

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz