Vary ukázaly Lidice na plakátu, vévodí mu kráska Issová a synovrah Roden

  9:00aktualizováno  9:00
Letošní Vary jsou bohaté na prezentaci nových českých projektů. Po vězeňském dramatu Kajínek a "rallyemovie" Dotkni se duhy přišly ve čtvrtek na řadu další dva: trojrozměrné Fimfárum a historické drama Lidice, jemuž do začátku natáčení zbývají dva týdny.

Ukázky z Fimfára si mohli vybraní novináři vychutnat s plnou parádou, přes speciální 3D brýle. Na premiéru si ovšem budou všichni muset počkat do února příštího roku.

"Původně jsme měli jít do kin už teď na podzim, ale nakonec jsme rozhodli, že si na postprodukční práce necháme víc času," vysvětlil producent projektu Martin Vandas ze společnosti Maur Film, kde tento projekt s třicetimilionovým rozpočtem vzniká.

Kouř a éterická Issová

Tvůrčí tým Lidic pak představil teaser a hlavně čerstvě nafocené teaserové plakáty (reportáž k jejich vzniku najdete ZDE). Jejich autorem je Tomáš Vaverka, fotograf, který má zkušenosti z prestižních zahraničních produkcí: z jeho dílny pocházejí například plakáty ke kostýmnímu velkofilmu Vévodkyně.

Karel Roden o Lidicích a plakátech

Na těch, které vytvořil pro Lidice, figurují tři hlavní postavy příběhu: Karel Roden, představitel "synovraha" Šímy, kasař Jan Budař a křehká Martha Issová.

Právě tvář Issové mimochodem zatím budí nejpozitivnější reakce. "Docela mě to překvapilo. Čekal jsem ohlas spíš na portrét Karla Rodena, ale Marthina tvář funguje jako magnet," podotýká fotograf s tím, že zveřejněnou verzi plakátů je nutno brát jen jako provizorní.

Náhled plakátu k filmu Lidice - Martha Issová

"Ještě na něm musíme zapracovat graficky, určitě se bude měnit písmo a celková podoba. Zkrátka ho musíme dotáhnout. Koncepčně nicméně už asi zůstaneme u toho, co máme," přitakává producent filmu Adam Dvořák.

Ten navíc upozornil také na spuštění stránek k filmu www.lidicefilm.cz. "S tématem Lidic souvisí celá řada zajímavých témat. Zjistili jsme například, že po celém světě žijí lidé, kteří mají křestní jméno Lidice, snažíme se je postupně kontaktovat," říká Dvořák s tím, že na serveru filmu, který po nemocné Alici Nellis převzal Petr Nikolaev (více ZDE), se už nyní nacházejí nejrůznější archivní materiály i krátké "lákací video s čadícími Lidicemi".

Z příprav plakátu k filmu Lidice - Karel Roden v péči maskérkyZ příprav plakátu k filmu Lidice - Karel Roden v péči maskérky

Z příprav plakátu k filmu Lidice - Karel Roden v péči maskérky a fotografa

"Novináři se nás ptali, jakou vesnici jsme kvůli němu zapálili. Je to samozřejmě trik, takže žádnou, a navíc nejde o Lidice, ale o obec Chcebuz u Štětí, kde taky budeme natáčet," upřesňuje.

Prezentaci Lidic byl přítomný i Václav Jiráček, novodobý filmový Jánošík a představitel vraha z filmu Hodinu nevíš ("Naposledy nám ho pochválil patolog, to nás hodně potěšilo.")

V rozhovoru pro iDNES.cz porozprávěl o své "menší, ale zajímavé" roli Horáka, jehož činnost se stane jednou z mnoha záminek pro lidický masakr. "Objevím se v podstatě jen na začátku. Potom odjedu do Anglie a už se o mně jenom mluví," vysvětlil a v žertu dodal, že to zřejmě bude jeho první role bez neoprenu.

Václav Jiráček o své roli v Lidicích

"Lidé si mě s neoprenem pamatují hlavně z Mamas and Papas. Já ale neopren nosil pod kostýmy v řadě jiných filmů včetně Jánošíka. Hřeje," smál se.

První klapka filmu Lidice padne 27. července, s premiérou se počítá na druhou půli roku 2011.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz