Vary ukázaly Lidice na plakátu, vévodí mu kráska Issová a synovrah Roden

  9:00aktualizováno  9:00
Letošní Vary jsou bohaté na prezentaci nových českých projektů. Po vězeňském dramatu Kajínek a "rallyemovie" Dotkni se duhy přišly ve čtvrtek na řadu další dva: trojrozměrné Fimfárum a historické drama Lidice, jemuž do začátku natáčení zbývají dva týdny.

Ukázky z Fimfára si mohli vybraní novináři vychutnat s plnou parádou, přes speciální 3D brýle. Na premiéru si ovšem budou všichni muset počkat do února příštího roku.

"Původně jsme měli jít do kin už teď na podzim, ale nakonec jsme rozhodli, že si na postprodukční práce necháme víc času," vysvětlil producent projektu Martin Vandas ze společnosti Maur Film, kde tento projekt s třicetimilionovým rozpočtem vzniká.

Kouř a éterická Issová

Tvůrčí tým Lidic pak představil teaser a hlavně čerstvě nafocené teaserové plakáty (reportáž k jejich vzniku najdete ZDE). Jejich autorem je Tomáš Vaverka, fotograf, který má zkušenosti z prestižních zahraničních produkcí: z jeho dílny pocházejí například plakáty ke kostýmnímu velkofilmu Vévodkyně.

Karel Roden o Lidicích a plakátech

Na těch, které vytvořil pro Lidice, figurují tři hlavní postavy příběhu: Karel Roden, představitel "synovraha" Šímy, kasař Jan Budař a křehká Martha Issová.

Právě tvář Issové mimochodem zatím budí nejpozitivnější reakce. "Docela mě to překvapilo. Čekal jsem ohlas spíš na portrét Karla Rodena, ale Marthina tvář funguje jako magnet," podotýká fotograf s tím, že zveřejněnou verzi plakátů je nutno brát jen jako provizorní.

Náhled plakátu k filmu Lidice - Martha Issová

"Ještě na něm musíme zapracovat graficky, určitě se bude měnit písmo a celková podoba. Zkrátka ho musíme dotáhnout. Koncepčně nicméně už asi zůstaneme u toho, co máme," přitakává producent filmu Adam Dvořák.

Ten navíc upozornil také na spuštění stránek k filmu www.lidicefilm.cz. "S tématem Lidic souvisí celá řada zajímavých témat. Zjistili jsme například, že po celém světě žijí lidé, kteří mají křestní jméno Lidice, snažíme se je postupně kontaktovat," říká Dvořák s tím, že na serveru filmu, který po nemocné Alici Nellis převzal Petr Nikolaev (více ZDE), se už nyní nacházejí nejrůznější archivní materiály i krátké "lákací video s čadícími Lidicemi".

Z příprav plakátu k filmu Lidice - Karel Roden v péči maskérkyZ příprav plakátu k filmu Lidice - Karel Roden v péči maskérky

Z příprav plakátu k filmu Lidice - Karel Roden v péči maskérky a fotografa

"Novináři se nás ptali, jakou vesnici jsme kvůli němu zapálili. Je to samozřejmě trik, takže žádnou, a navíc nejde o Lidice, ale o obec Chcebuz u Štětí, kde taky budeme natáčet," upřesňuje.

Prezentaci Lidic byl přítomný i Václav Jiráček, novodobý filmový Jánošík a představitel vraha z filmu Hodinu nevíš ("Naposledy nám ho pochválil patolog, to nás hodně potěšilo.")

V rozhovoru pro iDNES.cz porozprávěl o své "menší, ale zajímavé" roli Horáka, jehož činnost se stane jednou z mnoha záminek pro lidický masakr. "Objevím se v podstatě jen na začátku. Potom odjedu do Anglie a už se o mně jenom mluví," vysvětlil a v žertu dodal, že to zřejmě bude jeho první role bez neoprenu.

Václav Jiráček o své roli v Lidicích

"Lidé si mě s neoprenem pamatují hlavně z Mamas and Papas. Já ale neopren nosil pod kostýmy v řadě jiných filmů včetně Jánošíka. Hřeje," smál se.

První klapka filmu Lidice padne 27. července, s premiérou se počítá na druhou půli roku 2011.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz