Z pohádky Princezna a půl království

Z pohádky Princezna a půl království | foto: ČT

RECENZE: Výchovná, ekologická. Vánoční pohádky vítězí ze setrvačnosti

  • 149
Stala se z toho novodobá televizní tradice, pro tvůrce až nebezpečně pohodlná, ač pro ČT výhodná. Ať je dobrá, špatná nebo (vůbec nejčastěji) průměrná, každá premiérová vánoční pohádka u diváků vyhrává. Letošní svátky to znovu potvrdily.

Štědrovečerní novinku Princezna a půl království sledovalo 2,46 milionu diváků, 62 procent všech, kdo právě měli zapnutou televizi.

Princezna a půl království

50 %

ČR, 2019, 92 min.

Režie: Karel Janák

Hrají: Eva Josefíková, Matouš Ruml, Jakub Prachař, Marek Eben

Kinobox: 66 %

IMDb: 6.2

Museli přijmout tezi, že Honza s kladivem jako Thor porazil draka, což se odehrálo úsporně mimo obraz, ale že princeznu si musel vybojovat nadvakrát, protože zprvu jí coby neotesaný chasník nevoněl.

Zkrátka Pretty Woman v opačném gardu, ovšem na rozdíl od „sviní klouzavých“ zde rekvizity jako špagety či krevety zůstaly nevyužité a hrdinovo buranské „málem to tu blaflo“ znělo ve srovnání se slovníkem Pretty Woman nevinně.

Matouš Ruml coby statečný jeliman i sehraný tandem Malý-Tomicová v rolích jeho rodičů vcelku bavili, Jakub Prachař jako úlisný sebevzhlíživý padouch si vybral svou hvězdnou chvilku, jenže prakticky nebylo co hrát, protože celá zápletka se týkala pouze zásad společenského chování.

Což v sobě neslo tři zrady: herecky nejistého Marka Ebena v úloze dvorního učitele etikety, dále dojem volného pokračování StarDance, kde moderátor soutěže školí v bontonu jejího finalistu, a konečně sporné sdělení, že dobré srdce nestačí, pokud si dotyčný neporadí s příborem.

Zvláště když prvotní nadsázka vyprchala, vyprávění ztěžklo, politické alegorie s povinnými mávátky se opakovaly, jako by chtěly připravit na Boží hod s „volební“ filmovou pohádkou Čertí brko, náznak akce přišel až ve finále a dojem zachraňovalo jen pár jazykových hříček.

Kde bydlí strašidla 45%
Slabší ročník si vybrala i tradiční pohádka pro diváky se sluchovým postižením, nazvaná Kde bydlí strašidla. Strašidelná stvoření se sice hodí k přepjatému hereckému výrazu, který znaková řeč vyžaduje, ale příběh jejich soužití s lidmi byl až zoufale nepůvodní.

Podobnost bila do očí od slavné série ze Spessartu přes Troškova Strašidla po tuzemský seriál Mazalové. Kouzlo naivistické besídky a několik žertů v čele s bílou paní, která přibrala, takže už neprojde zdí, pak nemohlo odvozenou láci zakrýt.

Čarovný kamínek 40%
Koprodukční Čarovný kamínek, který se v Česku vysílá v pátek, vidělo Slovensko již na Štědrý den. Klasický folklór s kroji, cylindry a cimbálem se tu octl v módních službách ekologie, neboť ziskuchtivý zlosyn hodlá kácet, lovit a vůbec ničit, zatímco kladný hrdina „se bude dobře starat o lidi i přírodu“.

V samém závěru sice dojde na překrásné záběry panenské krajiny hor a vodopádů, jenže ji obývají kostýmní lesní bytosti, pošilhávající tu po Avatarovi, tu po Pánovi prstenů. Rádoby lyrický výsledek by však vydal sotva na domáckého Páníčka prstýnků.