RECENZE: Nové vánoční pohádky dohlédly na předmanželskou neposkvrněnost

  11:59aktualizováno  11:59
Chce to hodně úsilí, aby divák z premiérových vánočních pohádek vyčetl trochu pokroku. Jeho letošní stopa se kupodivu shodně týkala vlídného dohledu na předmanželskou neposkvrněnost.

Ve štědrovečerním Kouzelníku Žitovi i ve svatoštěpánském příběhu O zakletém králi a odvážném Martinovi totiž princezna ještě před svatbou přespala v chudé chýši svého nápadníka. Ovšem vždy ve vší počestnosti, přičemž v obou případech na mravnost dohlížela bylinkářka: u českého chasníka jeho babička, u slovenského maminka, ale jinak stejně bdělá záruka, že každý setrvá ve své komůrce.

Kouzelník Žito (50 %)
Ze začarovaného kruhu povolujícího vánoční pohádce minimum modernosti tedy vzešly znovu jen standardní zapomenutelné kusovky, dosazující do věčného obrazce mladé páry a čáry máry. Z Kouzelníka Žita se vyklubal napůl Fanfán Tulipán, napůl samozvaný soudce smrtelnických hříšků, což bylo na jeho charakteru jediného spravedlivého vlastně nejzajímavější. Paradoxně více bavila první část bez jednotvárného kouzlení, zato s prostředím vojenské služby. 

Fotogalerie

Nad pitvořivou pekelnickou dvojicí herecky vítězil Bolek Polívka coby jejich šéf Lucifer a překvapivě drsné výjevy v čele s paličskou pomstou zas uhlazovaly neústrojné popěvky jakoby z umělého světa divadelních muzikálů. Nadále platí, že mladistvé filmové písničky Šíleně smutné princezny i jiskřivé milostné soupeření Anděla Páně jsou daleko modernější, aniž by se malí diváci museli vykázat za dveře.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (55 %)
Slovensko-česká koprodukce vsadila na vcelku nevtíravou osvětu v podobě slepého hrdiny, ovšem jinak zase pracovala se starou šablonou včetně zlého černokněžníka na postu královského rádce a s kletbou, která vyrobí zkamenělý komparz. Na rozdíl od „letního“ Kouzelníka Žita dýchal dobový lidový skanzen přiléhavější zimní náladou a ve skalních soutěskách se akční prvky vyjímaly lépe než na lukách, jenže zase tvůrci přidávali temnotu na úkor humoru a hlavně chytili očividnou nákazu ruským Mrazíkem včetně téměř doslovné ježibaby.

Vodníkova princezna (60 %)
Vedle obou výpravných novinek pro sváteční večery měla pohádka natočená ve znakovém jazyce méně atraktivní vysílací čas, pouze půlhodinový rozměr, chudší výpravu – a přesto svým způsobem potěšila nejvíce. Ne pro bohulibý účel ani proto, že nutně přepjatou gestikulaci určenou neslyšícím šikovně zastřel solidní dabing, ale protože byla ve své prostinké zápletce tak příjemně neromantická, dokonce lehce cynická. 

Žádná velká láska, kouzla ani protivenství: zkrátka pro záchranu skomírající živnosti bylo třeba líného vodníka vhodně oženit, takže ke slovu přišla prozaická ženská lest a dokonce starosvětská postava dohazovačky coby protipól bylinkářek léčících pohádky unylou mravopočestností.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Seriálová hláška „Dycky Most!“ sedí, říkají štamgasti ze skutečné Severky

Seriál MOST! v pondělí sledovali i štamgasti v seriálové hospodě severka.

Aktuální televizní šlágr MOST! v pondělí sledovali i štamgasti přímo v mostecké restauraci Severka, kde se seriál...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

Další z rubriky

VIDEO: Keira Knightley v Česku točila milostný trojúhelník Zraněná srdce

Z plakátu filmu Zraněná srdce

Snímek Zraněná srdce, ve kterém milostný trojúhelník představují Keira Knightley, Alexander Skarsgård a Jason...

Oscara může získat Roma, Lady Gaga i Rami Malek za roli Mercuryho

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na své výroční ceny. Šanci má i zpěvačka Lady Gaga, která zazářila v...

Nejhorším filmem roku může být Robin Hood i komedie Holmes & Watson

Z filmu Robin Hood

Před oscarovou nominací oznámily své kandidáty také Zlaté maliny, tradiční anticeny pro nejhorší díla a výkony roku. Do...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz