RECENZE: Nové vánoční pohádky dohlédly na předmanželskou neposkvrněnost

  11:59aktualizováno  11:59
Chce to hodně úsilí, aby divák z premiérových vánočních pohádek vyčetl trochu pokroku. Jeho letošní stopa se kupodivu shodně týkala vlídného dohledu na předmanželskou neposkvrněnost.

Ve štědrovečerním Kouzelníku Žitovi i ve svatoštěpánském příběhu O zakletém králi a odvážném Martinovi totiž princezna ještě před svatbou přespala v chudé chýši svého nápadníka. Ovšem vždy ve vší počestnosti, přičemž v obou případech na mravnost dohlížela bylinkářka: u českého chasníka jeho babička, u slovenského maminka, ale jinak stejně bdělá záruka, že každý setrvá ve své komůrce.

Kouzelník Žito (50 %)
Ze začarovaného kruhu povolujícího vánoční pohádce minimum modernosti tedy vzešly znovu jen standardní zapomenutelné kusovky, dosazující do věčného obrazce mladé páry a čáry máry. Z Kouzelníka Žita se vyklubal napůl Fanfán Tulipán, napůl samozvaný soudce smrtelnických hříšků, což bylo na jeho charakteru jediného spravedlivého vlastně nejzajímavější. Paradoxně více bavila první část bez jednotvárného kouzlení, zato s prostředím vojenské služby. 

Fotogalerie

Nad pitvořivou pekelnickou dvojicí herecky vítězil Bolek Polívka coby jejich šéf Lucifer a překvapivě drsné výjevy v čele s paličskou pomstou zas uhlazovaly neústrojné popěvky jakoby z umělého světa divadelních muzikálů. Nadále platí, že mladistvé filmové písničky Šíleně smutné princezny i jiskřivé milostné soupeření Anděla Páně jsou daleko modernější, aniž by se malí diváci museli vykázat za dveře.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (55 %)
Slovensko-česká koprodukce vsadila na vcelku nevtíravou osvětu v podobě slepého hrdiny, ovšem jinak zase pracovala se starou šablonou včetně zlého černokněžníka na postu královského rádce a s kletbou, která vyrobí zkamenělý komparz. Na rozdíl od „letního“ Kouzelníka Žita dýchal dobový lidový skanzen přiléhavější zimní náladou a ve skalních soutěskách se akční prvky vyjímaly lépe než na lukách, jenže zase tvůrci přidávali temnotu na úkor humoru a hlavně chytili očividnou nákazu ruským Mrazíkem včetně téměř doslovné ježibaby.

Vodníkova princezna (60 %)
Vedle obou výpravných novinek pro sváteční večery měla pohádka natočená ve znakovém jazyce méně atraktivní vysílací čas, pouze půlhodinový rozměr, chudší výpravu – a přesto svým způsobem potěšila nejvíce. Ne pro bohulibý účel ani proto, že nutně přepjatou gestikulaci určenou neslyšícím šikovně zastřel solidní dabing, ale protože byla ve své prostinké zápletce tak příjemně neromantická, dokonce lehce cynická. 

Žádná velká láska, kouzla ani protivenství: zkrátka pro záchranu skomírající živnosti bylo třeba líného vodníka vhodně oženit, takže ke slovu přišla prozaická ženská lest a dokonce starosvětská postava dohazovačky coby protipól bylinkářek léčících pohádky unylou mravopočestností.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

VIDEO: Film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu má první ukázku

Z plakátu filmu Tenkrát v Hollywoodu

Po plakátech, kde se v dobových úborech představilo ústřední herecké trio Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie,...

RECENZE: Opsané, průhledné. Ale byly už horší kousky než LOVEní

Veronika Žilková hraje ve filmu LOVEní matku Ester Geislerové.

Důvod, proč se Česko vrhlo na romantické komedie ve velkém, je jasný: loni v kinech vyhrál titul Po čem muži touží,...

Další z rubriky

RECENZE: Opsané, průhledné. Ale byly už horší kousky než LOVEní

Veronika Žilková hraje ve filmu LOVEní matku Ester Geislerové.

Důvod, proč se Česko vrhlo na romantické komedie ve velkém, je jasný: loni v kinech vyhrál titul Po čem muži touží,...

Lidé se rozloučili s Aťkou Janouškovou, v písni zazněl i její hlas

Herečky na posledním rozloučení s kolegyní Aťkou Janouškovou

Rodina, kolegové i diváci se naposled rozloučili s herečkou a dabérkou Aťkou Janouškovou, která zemřela ve věku 88 let....

ANALÝZA: Sázkaři věří Janu Palachovi. Ale nač spoléhá Český lev?

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Druhé čtvrtstoletí své existence začíná Český lev změnou moderátora. Přímý přenos slavnostního předávání výročních...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz