RECENZE: Nové vánoční pohádky dohlédly na předmanželskou neposkvrněnost

  11:59aktualizováno  11:59
Chce to hodně úsilí, aby divák z premiérových vánočních pohádek vyčetl trochu pokroku. Jeho letošní stopa se kupodivu shodně týkala vlídného dohledu na předmanželskou neposkvrněnost.

Ve štědrovečerním Kouzelníku Žitovi i ve svatoštěpánském příběhu O zakletém králi a odvážném Martinovi totiž princezna ještě před svatbou přespala v chudé chýši svého nápadníka. Ovšem vždy ve vší počestnosti, přičemž v obou případech na mravnost dohlížela bylinkářka: u českého chasníka jeho babička, u slovenského maminka, ale jinak stejně bdělá záruka, že každý setrvá ve své komůrce.

Kouzelník Žito (50 %)
Ze začarovaného kruhu povolujícího vánoční pohádce minimum modernosti tedy vzešly znovu jen standardní zapomenutelné kusovky, dosazující do věčného obrazce mladé páry a čáry máry. Z Kouzelníka Žita se vyklubal napůl Fanfán Tulipán, napůl samozvaný soudce smrtelnických hříšků, což bylo na jeho charakteru jediného spravedlivého vlastně nejzajímavější. Paradoxně více bavila první část bez jednotvárného kouzlení, zato s prostředím vojenské služby. 

Fotogalerie

Nad pitvořivou pekelnickou dvojicí herecky vítězil Bolek Polívka coby jejich šéf Lucifer a překvapivě drsné výjevy v čele s paličskou pomstou zas uhlazovaly neústrojné popěvky jakoby z umělého světa divadelních muzikálů. Nadále platí, že mladistvé filmové písničky Šíleně smutné princezny i jiskřivé milostné soupeření Anděla Páně jsou daleko modernější, aniž by se malí diváci museli vykázat za dveře.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (55 %)
Slovensko-česká koprodukce vsadila na vcelku nevtíravou osvětu v podobě slepého hrdiny, ovšem jinak zase pracovala se starou šablonou včetně zlého černokněžníka na postu královského rádce a s kletbou, která vyrobí zkamenělý komparz. Na rozdíl od „letního“ Kouzelníka Žita dýchal dobový lidový skanzen přiléhavější zimní náladou a ve skalních soutěskách se akční prvky vyjímaly lépe než na lukách, jenže zase tvůrci přidávali temnotu na úkor humoru a hlavně chytili očividnou nákazu ruským Mrazíkem včetně téměř doslovné ježibaby.

Vodníkova princezna (60 %)
Vedle obou výpravných novinek pro sváteční večery měla pohádka natočená ve znakovém jazyce méně atraktivní vysílací čas, pouze půlhodinový rozměr, chudší výpravu – a přesto svým způsobem potěšila nejvíce. Ne pro bohulibý účel ani proto, že nutně přepjatou gestikulaci určenou neslyšícím šikovně zastřel solidní dabing, ale protože byla ve své prostinké zápletce tak příjemně neromantická, dokonce lehce cynická. 

Žádná velká láska, kouzla ani protivenství: zkrátka pro záchranu skomírající živnosti bylo třeba líného vodníka vhodně oženit, takže ke slovu přišla prozaická ženská lest a dokonce starosvětská postava dohazovačky coby protipól bylinkářek léčících pohádky unylou mravopočestností.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

VIDEO: Příští Spider-Man se předvádí daleko od domova. Až v Česku

Z filmu Spider-Man: Daleko od domova

Tom Holland v roli komiksového Petera Parkera se vrátí do kin 4. července v premiérovém příběhu Spider-Man: Daleko od...

RECENZE: Záměrné pohřbívání ponorky Kursk budí užaslý hněv

Záběr z filmu Kursk

Proč vlastně chodit na film Kursk, když je případ zkázy ruské ponorky tak známý, že nelze doufat ve šťastný konec?...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Najdete na iDNES.cz