Je tu jiný Kameňák. Brabec natočil pátý díl s adventní náladou

  11:54aktualizováno  11:54
V tichosti vzniklo pokračování série lidových komedií. V pořadí pátý Kameňák se však podle tvůrců liší, ubral vulgarit a přidal adventní náladu.

Z filmu Kameňák 4 | foto: Bontonfilm

Natáčení se drželo pod pokličkou stejně jako hotový materiál, který je nyní ve střižně. Tvůrce váže slib mlčenlivosti, nicméně na přímou otázku už musel dát František A. Brabec přímou odpověď. „Ano, je to tak, natočil jsem Kameňák. Ale není to Kameňák 5, nýbrž Vánoční Kameňák,“ naznačuje režisér a kameraman v jedné osobě, že už odklonem od číslovek v názvu se novinka z původní řady vyděluje.

Láska nebeská v Kameňákově

Mírný pokrok v mezích žánru podle Brabce znamená „výrazný posun v rámci Kameňáků“. Zápletku neprozradí, pouze napovídá, že styl bude učesanější a výtvarnější, že ubylo sprostých výrazů a přibyla vánoční nálada, protože příběh se odehrává během čtyř adventních týdnů. „Představte si Lásku nebeskou v českém Kameňákově,“ shrnuje režisér.

Jisté obměny se dočkalo také herecké obsazení. Zůstává hlavní hrdina, Václav Vydra coby místní starosta Pepa, chybí však opět jeho manželka v podání Jany Paulové, kterou už ve čtvrtém dílu poslal scenárista Marcel Bystroň do Austrálie, takže sousedce v podání Dany Morávkové se znovu otvírá prostor k milostným nájezdům na slaměného vdovce. A na radnici usedl nový tajemník, kterého hraje Jan Antonín Duchoslav; společně se starostou vymýšlejí smělé projekty včetně skokanského můstku.

Kříšení Troškova projektu

Premiéra se předběžně plánuje do předvánočního času, na polovinu listopadu. Jestli po Brabcově restartu v duchu zimních svátků vzniknou i další Kameňáky – třeba velikonoční, prázdninový či dušičkový, o tom rozhodne zájem diváků. „Sami jsme zvědavi, jak upravený typ tradiční komedie zabere,“ přiznává Brabec, který stál za kamerou Jízdy či Obecné školy a ve vlastní režii natočil Kytici, silvestrovský experiment za jediný den s názvem Krysař či první český pohádkový 3D muzikál V peřině.

Proč filmař s objevitelskými ambicemi křísí jméno čistě komerčního projektu, který po třech dílech opustil i sám jeho zakladatel Zdeněk Troška? „Protože jsem si strašně přál natočit komedii. Protože jsem se po několikaleté pauze hrozně moc těšil do práce. A taky mě to natáčení opravdu neskutečně bavilo,“ shrnuje tvůrce „jiného Kameňáku“ František A. Brabec.

Podívejte se na ukázku z Kameňáku 4:


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

Najdete na iDNES.cz