Postránecký byl z herců, kteří umírají na jevišti, vzpomínají režiséři

  14:59aktualizováno  14:59
S režisérem Zdeňkem Zelenkou natočil Václav Postránecký řadu televizních titulů od detektivek k pohádkám, s jeho kolegou Janem Pachlem zase poslední film své kariéry Ten, kdo tě miloval. Výjimečný profesionál i člověk, opravdový bard, vzpomínají tvůrci na herce, jenž zemřel v 75 letech.

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi (2018) | foto: FTV Prima

„Nebylo toho málo, co jsme spolu natočili, ať to byla Hubačova Generálka Jeho Veličenstva či Arrowsmith podle Sinclaira Lewise. Rád vzpomínám na jeho chápavého sluhu v Sartrově Keanovi, hrál mi i v detektivkách Manželka Ronalda Sheldona či Paní Piperová zasahuje, komediální role mi ztvárnil třeba v Broukovi v hlavě, Bankrotářích či v pohádce Boháč a chudák,“ líčí Zelenka.

Režisér a scenárista Zdeněk Zelenka v kulturním magazínu Za scénou.

Režisér Zdeněk Zelenka

Že k sobě měli navzájem důvěru, dokládá historkou. „Vašek mě před lety pozval do Ostravy, zda bych mu nepomohl zkrátit film Travis, který výjimečně sám režíroval. Po prvním zhlédnutí jsem mu ho zkrátil o téměř 45 minut, načež on se mnou stejnou dobu nemluvil, bezprostředně po projekci tvrdil, že všechno, co jsem vyhodil, bylo nesmírně důležité a všem to dalo strašně práce. Po hodině mi děkoval s tím, že divák není hloupý a nemusí ho zajímat, kolik práce to dalo, načež mě pozval na víno,“ vypráví.

„Měl jsem ho rád, byl to profesionál s velkým zápalem pro věc, s nesmírnou úctou k divákovi, opravdový bard, který pochopil i to, proč jsem s ním nechtěl točit Misantropa. Říkal jsem mu - Vašku, Misantrop je člověk, který nenávidí lidi, a ty je máš rád! - On namítal - Ale to já zahraju, že je nenávidím! - Určitě by Misantropa zahrál skvěle, ale já ho radši viděl v rolích lidí, které divák může mít rád. Takové role totiž svede málokdo. Vašek mezi ně patřil,“ uzavírá Zelenka.

Fotogalerie

Jan Pachl poznal Postráneckého poprvé při natáčení povídky Zamilovaná, adaptované na motivy Bohumila Hrabala pro cyklus Škoda lásky: „Skvěle tu ztvárnil roli prvorepublikového detektiva. Václav byl profesionál každým coulem, vždy připravený a vždy v dobrém rozmaru. Byl bezednou studnicí historek, kterými zahrnoval štáb do poslední vteřiny, než padla klapka.“

Režisér také obdivoval, kolik toho Postránecký v pokročilém věku stíhal: „Divadlo, film, seriály, stále přebíhal z jedné práce do druhé s neutuchajícím elánem, jako by mu snad bylo dvacet. Jinak tomu nebylo ani při natáčení filmu Ten, kdo tě miloval, ač se tu nedalo mluvit o žádném komfortu,“ připomíná Pachl, že v krušnohorských podmínkách bylo v noci i mínus dvacet stupňů.

Režisér a scenárista Jan Pachl v kulturním magazínu Za scénou

Režisér Jan Pachl

„Na Václavovi se zde poprvé začaly projevovat příznaky jeho vážné nemoci, jakkoliv jsme o ní neměli tušení a nevím, do jaké míry s ní byl seznámen on. V každém případě je nutno smeknout klobouk před jeho výkonem. Ač mezi záběry trpěl silnými nevolnostmi, nepřipustil, aby se projevily na jeho roli. Václav byl zkrátka z těch herců, o nichž se říká, že umírají na jevišti. Vždy na něj budu vzpomínat jako na výjimečného herce a člověka,“ dodává Pachl.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Filmové ceny MTV ovládli Avengers, bodovaly Lady Gaga i Sandra Bullocková

Sandra Bullocková si odnesla cenu za „nejděsivější výkon“, kterou si vyloužila...

Hlavním vítězem letošních filmových a televizních cen stanice MTV se stal superhrdinský epos Avengers: Endgame. Snímek...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

Najdete na iDNES.cz