Nevíme, zda se vrátíme. V Mosulu se bojuje den za dnem, dům od domu

  11:58aktualizováno  11:58
Novinka kin jménem V Mosulu patří k filmům, které se vzpírají hodnocení. Za osobní statečnost by Jana Andertová, debutující režisérka, scenáristka a kameramanka v jedné osobě, musela dostat nejvyšší známku. Výsledku však k dokonalosti něco chybí.

Záběr z dokumentu V Mosulu | foto: Jana Andert / Pilot Film

Ve městě okupovaném bojovníky takzvaného Islámského státu strávila Andertová osm měsíců sama po boku speciální jednotky irácké armády, doslova a do písmene pod palbou.

Fotogalerie

Nicméně výsledný tvar, třebaže nezapře střihačskou zkušenost Toničky Jankové, nemá podobu autorského dokumentu, nýbrž reportáže, v podstatě sledu zpravodajských momentek z první linie.

Toto je válka zblízka. Válka nepřehledná, nekonečná, bezvýchodná a pomalá, pohybující se krok za krokem od domu k domu. Válka doprovázená nezúčastněným hlasem komentáře, jenž sděluje zajímavé podrobnosti, jako jsou zrádné nástrahy silonových vláken vedoucích k minám, ale i jasné dodatky, že se každý den vozí ranění do nemocnic, nebo že „ráno nikdy nevíme, jestli se vrátíme“.

Snímek V Mosulu nemá ústřední příběh, jemuž by se emotivně věnoval, zato na diváka útočí jinak: smyčkou výjevů, ve kterých se střídají mrtví, ranění, sanitky, pláč a prakticky neutichající střelba. Když utíkají civilisté, už se ani neohlížejí, odkud momentální útok vlastně zrovna přichází. 

A člověk si s hrůzou uvědomí, jak rychle se na všudypřítomnou hrozbu nejen v našem mírovém pohodlí zvyká. Z neměnné monotónnosti každodenních bojů vytrhnou naříkající děti v krvi, oživování miminka v provizorních podmínkách nemocnice i náhle pochopitelné kopání do zajatců.

Válečný deník

Jednolitost záběrů zdánlivě vzdáleného zmaru občas rozbijí nahodilé detaily, které připomenou globalizovaný svět: třeba plastová lahev s vodou, kterou voják ukazuje směr, nebo mobil, který zazvoní v drásajícím okamžiku obklíčení. To jsou chvíle, kdy obrazový válečný deník nabídne takřka fyzický dotyk událostí, jež v kratičkých televizních spotech takřka zevšedněly.

Ovšem sedmdesátiminutové pásmo reálného boje může zase vyvolat otupělost. Třebaže si dílo V Mosulu udržuje věcný tón, a přestože pouhé záběry děsivých rozvalin hovoří nadevše výmluvně.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Najdete na iDNES.cz