V Jihlavě zvítězil dokument režiséra Vachka

  23:49aktualizováno  23:49
Cenu za nejlepší český dokumentární film si ze čtvrtého ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě odváží režisér Karel Vachek za film Bohemia Docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce. Porota ho vybrala ze sedmi osobitých a filmařsky originálně vytříbených děl. Tento film-román je třetím dílem Vachkovy tetralogie Malý kapitalista.
Poutač před kinem Dukla

Poutač před kinem Dukla - Poutač byl umístěn před kino Dukla při slavnostním zahájení. (26. října 2000) | foto: Dokumentární revue

Cenu za přínos světové kinematografii získal na v sobotu ukončeném festivalu americký režisér, válečný kameraman Richard Leacock.

Během tří dnů běžela na plátnech dvou kinosálů více než stovka filmů, z toho tři premiérově. Zatímco loňský ročník nabídl to nejzajímavější ze světových festivalů, letošní se zaměřil zejména na český dokument. Vedle soutěžních filmů diváci zhlédli kompletní dílo režiséra Vachka. Sekce Zaostřeno byla věnována ruskému režisérovi Alexandru Sokurovovi a v retrospektivě mohli diváci vidět téměř kompletní dílo francouzského režiséra Raymonda Depardona. V reprezentativním desetiletém záběru, mapujícím proměny, byly představeny studentské filmy.

Festivalové sekce

Soutěž

Reflexe/odrazy

Zvláštní uvedení

Zaostřeno na Alexandra Sokurova

Retrospektiva Raymonda Depardona

Retrospektiva Karla Vachka

Film a hudba

FAMU a VŠMU

"Dramaturgie festivalu se během čtyř let výrazně proměnila a zkvalitnila," řekl ČTK po slavnostním ukončení jeho zakladatel, hlavní pořadatel a student FAMU Marek Hovorka. "První ročník představil český dokumentární film v kontextu dvou desetiletí, tentokrát jsme nabídli nejnovější světová díla, retrospektivy výrazných osobností a soutěž českých filmů," shrnul. "Vedle českých režisérů, kteří svým vstřícným přístupem, nejen při besedách po projekci, vytvářejí inspirativní prostředí, začínají do Jihlavy přijíždět i hvězdy světové kinematografie," dodal.
Třídenní náročný program mezinárodního festivalu zvládala i tentokrát hrstka mladých organizátorů, kteří si na svá bedra kladou rok od roku těžší břemena. Problémy byly s propagací a občas i s časovými skluzy.

Reportáž z festivalu


Páteční večerní projekcí světové premiéry filmu Ivana Vojnára "Proroci a básníci" skončila jihlavská přehlídka soutěžních dokumentů. Soutěži se účastnilo celkem sedm filmů z české dokumentární tvorby. Připomeňme v krátkosti jejich tituly.


Ve středu měl premiéru projekt trojice režisérů Miroslava Janka, Romana Vávry a Víta Janečka "Bitva o život", který je jakýmsi obrazem reality vesnického života v obci zvané Bystrá. Film sklidil velký ohlas a debaty se účastnili všichni jmenovaní autoři.

Ve čtvrtek byly na programu celkem čtyři soutěžní snímky. Nejdříve dokument "O babičce" Michaely Pavlátové, která kombinovala animační a dokumentární techniku. Svůj samostatný film "Houba" dále uvedl Vít Janeček. Ten pomocí jednoho z "aktérů" filmu, vášnivého mykologa, jenž objevuje na skládce zolovnatělých kamenů žijící rostliny, dokazuje, že život nemůžeme s našimi znalostmi nikdy pochopit. Sám o svém filmu řekl, že ty houby, ten samotný mykosystém působí na naše formální myšlení a my vlastně vedeme houbový dialog. V kině Sokol se projekce svého filmu "Maturita v listopadu" účastnil i Jiří Krejčík. Tomu se až po deseti letech povedlo dokončit a uvést dokument o studentech jednoho gymnázia, kteří se vzepřeli v listopadu 1989 zlovůli a omezování svobody svého ředitele. Na otázku z publika reagující ne recenzi Mirky Spáčilové, jak mohl vystupovat v roli samozvaného soudce, Krejčík odpověděl: "Dříve než jsem na gymnázium jel, zašel jsem s obdrženými dopisy na ministerstvo školství, které mi vystavilo pověření k prošetření věci. Proto mne i profesoři gymnázia brali jako autoritu." Po skoro dvouhodinové diskuzi následoval film Věry Chytilové "Vzlety a pády", jenž je portrétem tří fotografů.

V pátek soutěž pokračovala filmem Karla Vachka "Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie)". Tento film svou metráží dvě stě padesáti čtyř minut vybočuje z řady "normálních" dokumentů a patří k typickým Vachkovským filmům. Tyto filmy kladou důraz na výpovědní hloubku a obrazová bohatost je podřízena "velkým hlavám" před kamerou. Výpovědi jsou střípkovitě poskládány do filmového eseje románových rozměrů. Večer přehlídku soutěžních dokumentů zakončil film Ivana Vojnára "Proroci a básníci". Dokument Vojnár sestříhal z patnácti hodinového materiálu do devadesátiminutového celku, v němž vystupující obyčejní i "neobyčejní" lidé řeší svůj postoj k životu a ke světu.
 
Páteční událostí byl také otevřený seminář Richarda Leacocka. V sále kina Dukla se sešlo k diskuzi nemnoho lidí, avšak podařilo se vytvořit názorově pestré publikum. To bylo vhodným oponentem Leacockovým radikálním názorům. Například když americký dokumentarista Leacock tvrdil, že na kinofilm nemá smysl točit, že jen DVD má budoucnost a poskytuje mnoho možností, strhla se v sále vlna nevole. Lidé v sále tvrdili, že se projekce v kině nedá s digitálem srovnat, a že stále budou lidé, kteří preferují promítání v kině.

V sobotu dopoledne zasedla pětičlená komise, aby vyhodnotila soutěžní filmy a vybrala vítězný snímek. Už složení komise napovídalo, jakým směrem se jejich výběr bude soustředit. Dal se očekávat úspěch spíše esejistického a básnivého dokumentu. Organizátoři se snažili vybrat členy komise z různých skupin lidí, ale výsledný efekt byl spíše opačný, když k určení vítěze nepotřebovali více než patnáct minut. V komisi zasedl básník a filmový kritik Andrej Stankovič, profesor literatury Jihlavského gymnázia Zdeněk Krásenský, český dokumentarista žijící v Americe Robert Buchar, který vystudoval katedru kamery na pražské FAMU, filmový kritik Jiří Cieslar a student druhého ročníku katedry dokumentární tvorby FAMU Petr Zahrádka. Ti se celkem rychle shodli na vítězném dokumentu Karla Vachka "Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie)". Ten tedy nakonec na večerním slavnostním zakončení obdržel cenu IV. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

VIDEO: Ad Astra. K výročí Apolla 11 poletí Brad Pitt ke hvězdám

Brad Pitt ve filmu Ad Astra

Jeho otec byl na jednosměrné misi k planetě Neptun, nejvzdálenější v naší sluneční soustavě. Roy McBride, kterého...

Kdepak lyže, jenom tu chodíme. Jiří Bartoška točil Šťastný nový rok

Emília Vášáryová a Jiří Bartoška představují film Šťastný nový rok

Jiří Bartoška s oblibou prohlašuje, že po sedmdesátce už se stal hercem výhradně „rovinovým“, ideálně kavárenským, tedy...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG/PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz