V Jihlavě vyhrála Poustevna, dokument ze Sudet

  14:36aktualizováno  14:36
Pohled na současné pohraničí Poustevna, das ist Paradies, jejž natočili Ondřej Provazník a Martin Dušek, vyhrál českou sekci jihlavského festivalu dokumentů.

Festival dokumentů Jihlava 2007 - Ondřej Provazník a Martin Dušek s cenou za Poustevnu | foto: Petr LemberkMF DNES

Ze zahraničních děl zvítězil čínsko-americký snímek o tajné válečné operaci 731: Dvojí výklad pekla. Diváci ocenili film Filipa Remundy Pulec, králík a Duch svatý, v němž kněz odmítá potraty.

Po sto sedmdesáti pěti projekcích se hosté 11. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava zvolna rozjížděli do svých domovů. Ceny nejlepším filmům byly rozdány, kinosály potemněly a festivalová nálada v podzimním sychravém počasí pomalu dozněla.

„Festival dopadl nad očekávání dobře. Až na dílčí výjimky jsme se vyhnuli technickým problémům,“ zhodnotil krátce jedenáctý ročník přehlídky její ředitel Marek Hovorka.

Riskem letošního setkání fanoušků dokumentárního filmu podle Hovorky bylo, jak zafunguje otevření projekcí ve dvou nových kinech. V loňském roce se filmy promítaly ve třech kinosálech, letos v pěti.

„Jsem rád, že jsme to udělali a počet rozšířili. Diváci se rychle zorientovali a nám to umožnilo promítnout mnohem více filmů než loni a zároveň zachovat prostor k diskusím a besedy po projekcích filmů,“ dodal.

Slavnostní zakončení bylo v sále kulturního domu DKO znovu v režii recesistů z divadla VoSto5 a neslo se v duchu propojení sportu a umění. Moderátoři, pánové Ondřej Cihlář a Jiří Havelka přišli publiku zvěstovat, že: „Na příštích olympijských hrách bude dokument jako samostatná olympijská disciplína.“

Nejdůležitějším bodem sobotního večera ale bylo vyhlášení a předání cen nejlepším tvůrcům dokumentárních filmů v jednotlivých sekcích: Česká radost, Mezi moři, Dobré dílo, Cena diváků, Cena za přínos světové kinematografii a nově byla udělena i Cena Respektu.

Česká radost za Poustevnu
Nefalšovanou „českou radost“ měli v sobotu režiséři Ondřej Provazník a Martin Dušek. Jejich dokumentární film Poustevna, das ist Paradies se stal nejlepším českým dokumentárním filmem tohoto roku a zvítězil v konkurenci politicky zaměřených témat.

Rozhodla o tom odborná porota soutěžní sekce Česká radost. V této části bojovalo o nejlepší umístění celkem třináct českých filmů. Oba režiséři si na stupních vítězů převzali festivalovou cenu z dílny výtvarníka Viktora Karlíka a skleněnou plastiku, kterou do soutěže věnoval kraj Vysočina, stejně jako odměnu 150 tisíc korun.

Oceněný snímek se věnuje problematice česko-německého pohraničí v příbězích několika lidí - sudetské Němky, německého sexuálního turisty, přistěhovaného Holanďana a vietnamské dívky. „Ten film jsme dělali dlouho, a několikrát jsme byli už hodně v krizi,“ říká Ondřej Provazník. „Dokonce jsem si při jeho stříhání myslel, že s dokumentem definitivně skončím,“ svěřil se publiku Martin Dušek, druhý z režisérů.

Nejzdařilejším dokumentárním filmem střední a východní Evropy, který soutěžil v sekci Mezi moři, se stal film Družstvo režiséra Sergeje Loznica. Svou specifickou filmařskou optikou pozoruje autor ve vítězném dokumentu každodenní život v rybářské vesnici.

V rámci této soutěžní sekce porota udělila také jedno Zvláštní uznání. To putuje režisérce Anje Salomonowitz za film Stalo se to krátce předtím. Film vypráví o moderním otroctví, o vykořisťování a únosech - o nezákonném obchodování se ženami.

Dobré dílo? Dvojí výklad pekla
Hlavní cenu letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2007 získal v sekci Dobré dílo režisér James Hong za film 731: Dvojí výklad pekla. Cenu nejlepšímu světovému dokumentárnímu filmu roku 2007 udělil Woody Vasulka jako porotce soutěže Dobré dílo.

Kód 731 byl tajný útvar japonské císařské armády, který během druhé světové války zkoušel biologické zbraně na živých lidech. Experimenty vedly k tisícům mrtvých, a přesto je tato činnost popírána řadou japonských historiků. Režisér popisuje problematiku z pohledu Číny a také optikou japonské interpretace.

Cenu za celoživotní přínos světové kinematografii převzal z rukou ředitele festivalu Marka Hovorky moravský rodák a jeden ze zakladatelů elektronického audiovizuálního umění a videoartu Woody Vasulka. Ocenění si odveze domů do USA.

Diváci ocenili Remundův dokument
Promluvit do hlasování mohli i diváci. Publiku letošního festivalu se nejvíce líbil snímek režiséra Filipa Remundy s poněkud komplikovaným názvem Pulec, králík a Duch svatý. Remunda se v něm věnuje pravoslavnému knězi, který už čtvrtým rokem den co den protestuje před brněnskou porodnicí s požadavkem zakázat potraty.

Naprosto novou cenou, která byla letos na festivalu udělena vůbec poprvé, je Cena Respektu. Ocenění udílené týdeníkem Respekt patří nejlepší televizní a video reportáži uplynulého roku. Cena patří reportáži z pořadu Reportéři ČT Nejdražší evropské dálnice stojí v České republice.

Ocenění se rozdávala také v doprovodné části festivalu, kterou je sekce filmových profesionálů - East Europien Forum. Ocenění Zlatý trychtýř za nejlepší prezentaci byla udělena lektory přípravného workshopu polskému projektu Chemistry Pawla Lozinského. Cena Institutu dokumentárního filmu patří zase polskému projektu On the Sky on Earth režiséra Macieje Cuskeho.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

Najdete na iDNES.cz