RECENZE: Když mstitele řídí mikročip. Dobré moderní béčko má mozek i vtip

  10:50aktualizováno  10:50
S českým Důvěrným nepřítelem jde do kin tematicky podobný australský příběh Upgrade. Také autor a režisér Leigh Whannell, scenárista hororových hitů Saw a Insidious, tu straší umělou inteligencí. A jde mu to lépe.

Záběr z filmu Upgrade | foto: CinemArt

Když fanoušci s intelektuální ctižádostí uštědří snímku přívlastek nekompromisní, myslí tím názorně až brutálně krvavý. Což Upgrade opravdu je, ale současně má mozek, vtip a styl.

Ostatně již úvodní titulky čte odosobněný počítačový hlas a stylizovaný zautomatizovaný svět zde snad ještě vášnivěji než programátorova žena z Důvěrného nepřítele nenávidí staromilský automechanik, kterého hraje Logan Marshall-Green.

Výchozí situace se sice dlouho odkládá a poté staví na obehrané pomstě vdovce za násilnou smrt manželky, nicméně čekání na úder zpestřuje kamera působivými obrazy bizarní budoucnosti, v níž se domy či vozy řídí (zdánlivě) bezpečně samy. A když po osudném útoku skončí ovdovělý hrdina na vozíčku a voperují mu zázračný čip, který jej postaví znovu na nohy, do jisté vypravěčské obřadnosti přibude hravost, ba dokonce humor.

Fotogalerie

Přístroj totiž se svým „pánem“ hovoří, radí mu, obstarává za něj rvačky přísunem schopností hodných komiksových superhrdinů, ale také jej občas přivádí k nepříčetnosti, třeba když na žádost ve vypjaté situaci „Dej mi vteřinu“ okamžitě odpoví „Vteřina uplynula“.

Promyšlená partie

Jistěže třicet let po RoboCopovi neznamená ani vylepšený vymahač spravedlnosti naprosté zjevení, ovšem Whannell umí s tradičními motivy žánru sci-fi pracovat autorsky vynalézavě a režisérsky rafinovaně, takže z omezeného rozpočtu činí vlastně výhodu, ne-li přímo záměrnou ctnost. Ne náhodou recenze snímku Upgrade v Rolling Stone mluví o „dobrém moderním béčkovém filmu“.

Samozřejmě se ani solidní sci-fi nevyhne klasické hádance, kdo za vražedným spiknutím stojí, tedy jestli za nitky v pozadí tahají lidé, potažmo mocné firmy, nebo samy stroje. Překombinované řešení ve finále potom lehce otráví – mimochodem znovu se až překvapivě podobá vyústění Důvěrného nepřítele.

Tuctově padoušsky vypadají i zlosynové, byť vládnoucí vesměs netuctovými zbraněmi, a ke standardní žánrové výbavě patří rovněž policistka, která se zásadně vrhá do sólových akcí bez posil.

Upgrade

Austrálie, 2018, 100 min

Režie: Leigh Whannell

Scénář:

Hrají: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Christopher Kirby, Clayton Jacobson, Melanie Vallejo

Hodnocení­: 65 %

Jako by se tvůrci filmu Upgrade soustředili na vskutku promyšleně rozehranou partii mezi mikročipem, jeho vynálezcem a jeho nositelem, zatímco vůkolní postavy i děje ponechali v zažité podobě.

Na druhé straně však typický temný thriller, respektive jeho znalecké příznivce nelze ošidit o nezbytné přísady, počínaje bitkou v zaplivané špeluňce a konče automobilovou honičkou, která rozhodně nechává zapomenout, že celou pocitovou parádu pořídil Upgrade za čtyři miliony dolarů.

Nízkonákladové horory zjevně poskytují nejlepší školu metod, jak za málo peněz nadělat hodně muziky. Ovšem Upgrade není pravověrný horor a bylo by škoda, kdyby se jeho konceptu chopil Hollywood, aby vyrobil nákladnou, okázalou, hvězdně obsazenou předělávku. „Dobré moderní béčko“ jako Upgrade totiž může fungovat právě jen na půdorysu nezávislé hračky z dílny šikovných nadšenců.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

DO KINA: Pánskému týdnu kralují Neeson, Bardem, bratři Hádkovi a draci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Od třetího dílu animovaných dráčků až po domácí krimikomedii Úhoři mají nabito kralují pěti novinkám týdne vesměs...

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Najdete na iDNES.cz