Umí pilíř Hollywoodu Eastwood hrát? Prý jen s kloboukem, nebo bez

  18:11aktualizováno  18:11
Přičinlivý kovboj Clint Eastwood je rok před svou osmdesátkou vidět víc než v mládí. Vypracoval se v oscarového režiséra, jehož nový film Gran Torino právě přichází do českých kin.

Clint Eastwood v obležení fotografů na filmovém festivalu v Cannes 2008. | foto: Reuters

Nominace BAFTA - režisér Clint EastwoodZprvu ho nebrali vážně. Režisér Sergio Leone, v jehož westernech se proslavil, kdysi o Clintu Eastwoodovi řekl, že zvládá jen dva výrazy: v klobouku a bez klobouku. Jenže když začal představitel ostrých hochů režírovat sám sebe, oscarové sošky mu padaly do klína.

Za Nesmiřitelné a Million Dollar Baby má čtyři, za nejlepší film i režii; za herectví paradoxně ani jednu. To se může změnit, protože Eastwoood odpočívat nemíní. Sotva do kin poslal své Gran Torino, už točí nový film o Nelsonu Mandelovi.

Více o Eastwoodovi

Pozval bych Clinta na skotskou, říká dabér Ladislav Županič
Rozhovor MF DNES
Když promluví Clint Eastwood česky, většinou si půjčuje hlas Ladislava Županiče. Už bezmála dvacet let. A když si náhodou vyberou jiného dabéra, Županičovi je to líto.

Režisér a herec Eastwood nabízí v Gran Torinu staré dobré americké veterány
Recenze MF DNES
Další film, v němž Clint Eastwood režíruje Clinta Eastwooda, se jmenuje Gran Torino – podle staré fordky. A dojemně vzývá i další staré legendy a ctnosti Ameriky.

Nynější pilíř Hollywoodu zosobňuje americký sen. Na svět přišel 31. května 1930 v San Francisku a neměl růžové vyhlídky: otec pracoval v ocelárnách, syn střídal zaměstnání, než se v půli 50. let uchytil v béčkových filmech. Pozornost mu vynesl až televizní westernový seriál Rawhide, v němž hrál úhledného kovboje. "Ale chtěl jsem něco zemitějšího, jiného než starosvětsky střižený Divoký západ," vzpomíná.

Dočkal se, když přešel do Leoneho slavných spaghetti westernů 60. let: Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý. Mimochodem ho vzali jen proto, že James Coburn žádal honorář 25 tisíc dolarů. Eastwoodovi stačilo patnáct tisíc – a příležitost, jíž využil.

Chytře čekal ve frontě

Po kovbojských 60. letech přišla léta 70. čili policejní. Nesla se ve znamení série zahájené snímkem Drsný Harry, jejímž hrdinou je neúplatný policista Harry Callahan. Znovu se Eastwoodovi vyplatilo počkat v herecké frontě – před ním Harryho odmítli John Wayne, Frank Sinatra a Robert Mitchum.

Natáčení filmu The Changeling - Angelina Jolie a Clint EastwoodMadisonské mosty

Tehdy také začal režírovat, nejčastěji sám sebe v rolích drsných chlapíků ve filmech typu Tulák z širých plání, Vražda na Eigeru nebo Bledý jezdec. Jenže v 80. letech nastoupily jiné filmové hvězdy, obnošený žánr už netáhl, pátý díl Harryho propadl a zdálo se, že Eastwood tiše končí.

Herec však předvedl, že vyhrávat se dá i v penzijním věku: první oscarové nominace dostal až po šedesátce. Zlom mu přinesl v roce 1992 western Nesmiřitelní. Do příběhu mstitelů najatých prostitutkami přizval skvělé kolegy od Genea Hackmana po Morgana Freemana, takže si brzy získal pověst "hereckého" režiséra.

Slavné role Clinta Eastwooda

Pro hrst dolarů - Joe
Legendární "muž beze jména", samotář, který putuje zemí se svou mulou, nosí pončo a věčně kouří; prakticky v téže podobě prošel i dalšími dvěma snímky Sergia Leoneho.

Drsný Harry - inspektor Harry Calahan
Nekompromisní strážce zákona při své policejní práci neváhá použít tvrdé metody ani tasit zbraň; jeho popularita postupně klesala až k pátému dílu.

S nasazením života - Frank Horrigan
Agent, který si stále vyčítá své selhání v roli strážce J. F. Kennedyho při atentátu v Dallasu, má po letech opět strážit amerického prezidenta.

Dokonalý svět - Red Garnett
Výjimečně se obsadil do vedlejší role, v níž zábavně selhává coby pronásledovatel hlavního hrdiny, Kevina Costnera alias vězně prchajícího spolu s osmiletým rukojmím.

Madisonské mosty - Robert Kincaid
Světoběžník, který potká osudovou lásku (Meryl Streepová) a stráví s ní jen čtyři dny, patří k nejromantičtějším postavám, v nichž sám sebe režíroval.

Chytrou partnerskou volbu zopakoval s Meryl Streepovou v romanci Madisonské mosty, byť za ni sklidil i poznámky, že svlékání už si měl raději odpustit; následovali vyšeptalí Vesmírní kovbojové a historie se opakovala. Znovu se zdálo, že Eastwood balí kufry; znovu překvapil.

V roce 2003 natočil thriller Tajemná řeka a rok poté dojal oscarovým příběhem mladé boxerky a jejího trenéra Million Dollar Baby; ten mu vynesl i hereckou nominaci.

A Eastwood točí horečně. Roku 2006 představil Dopisy z Iwo Jimy a Vlajky našich otců, dva různé pohledy na tutéž bitvu druhé světové války, loni Výměnu a Gran Torino, které za první víkend vydělalo v Americe třicet milionů dolarů. Eastwoood se tak stal nejstarším vítězem premiérového víkendu v historii. Nyní točí Lidský faktor, osud Nelsona Mandely s Freemanem v hlavní roli; v něm sice sám nehraje, zato obsadil svého syna Scotta Eastwooda.

ROZHOVOR S CLINTEM EASTWOODEM A ANGELINOU JOLIE

Kde se v něm bere taková nezdolnost? Po předcích má v žilách krev holandskou, skotskou, irskou i anglickou. Žije s druhou manželkou na kalifornském ranči, je spoluvlastníkem golfového klubu a má sedm dětí, které už většinou stály před kamerou. Jeho oblíbenými herci byli Gary Cooper, Humphrey Bogart, Robert Mitchum – a prezidenty vesměs republikáni. Slavil vítězství Richarda Nixona s kolegy Johnem Waynem a Charltonem Hestonem, volil Ronalda Reagana.

Nicméně válku v Iráku nazval "velkým omylem" a hájil dokonce kolegu Seana Penna, který navštívil Bagdád, slovy, že sám takové věci dělal v jeho věku také. Odmítl kampaň pro George Bushe a prohlásil, že "ultrapravé křídlo republikánů pracuje na hloupé sebezkáze". V mládí se živil jako jazzový pianista, takže si občas nahrává hudbu do svých filmů. Jeho hrdinové často na plátně dýmají, leč herec je celoživotní nekuřák. Když vzpomíná, nebojí se sarkasmu.

Clint EastwoodClint Eastwood při natáčení filmu Dopisy z Iwo Jimy

"Bývalo snem lidí na celém světě, aby jim bylo znovu osmadvacet let. Ale dnešní Hollywood už vidí i v osmadvacetiletých starce, pro něž nemá práci. Společnost se nás snaží přesvědčit, že po celý život můžeme vypadat jako osmnáctiletá modelka. Ale já chci být takový, jaký právě jsem," prohlašuje.

Slavné režie Clinta Eastwooda

Nesmiřitelní
Drsný western odměněný Oscarem líčí, jak se starý pistolník nechá najmout prostitutkami, aby pořádně vytrestal kovboje, kteří jednu z nich pořezali a vyvázli jen s pokutou.

Tajemná řeka
Krimithriller o třech kamarádech z dětství propojuje jejich dávný otřesný zážitek ze současností, kdy se setkají na různých stranách barikády při vyšetřování vraždy.

Million Dollar Baby
Další Eastwoodův oscarový "zářez" přinesl srdceryvný příběh mladé boxerky a jejího trenéra, jenž v dívce nachází náhradu za vlastní odmítavou dceru a pomůže jí v nejtěžší chvíli.

Dopisy z Iwo Jimy, Vlajky našich otců
Dva válečné filmy vyprávějí o téže bitvě, každý však pohledem jedné strany konfliktu, přičemž "dopisy" se věnují japonským vojákům a "vlajky" příslušníkům americké armády.

Výměna
Loňský thriller podle skutečné události zůstal u tří oscarových nominací včetně Angeliny Jolie v roli zoufalé matky, jíž namísto uneseného syna vnucují policisté cizí dítě.

Netají lásku k westernům: "Amerika nemá na rozdíl od Evropy příliš druhů umění, jež vytvořila jako první. Ale western, jazz a blues jsou skutečné americké originály." Nevěří na pesimismus, zato na instinkt: "Za každým mým úspěchem stálo hodně instinktu a trochu štěstí." Pláče, kdykoli se vidí na plátně.

DUEL Z FILMIU HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ

Ale zároveň ten lehce omšelý symbol Hollywoodu umí zahřímat: "Ztratili jsme smysl pro humor. Dříve jsme věčně žertovali s kamarády různého původu, dnes vás hned napadnou, že jste rasista. Připadá mi to pokrytecké. Přátelům se běžně říkalo Sam Žid nebo José Mexikánec, ale nikdo tím nemyslel nic zlého, bylo to normální vtipkování založené na národnosti či etniku. Nebyl to problém – a já nechci být politicky korektní. Ztrácíme až příliš času a energie tím, jak se všichni ke všemu snažíme být politicky korektní."


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

VIDEO: Musíš být vdaná, nebo bohatá, radí Streepová Malým ženám

Hrdinky filmu Malé ženy

Meryl Streepová jako jejich teta, Saoirse Ronanová, Emma Watsonová, Florence Pughová a Elize Scanlenová coby sestry,...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz