Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

  15:10aktualizováno  15:10
Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje životaschopnost francouzského filmu, tisk píše o pěti Oscarech jako o triumfu a ohromném úspěchu.

Žádný francouzský film dosud nedostal tolik Oscarů, konstatuje deník Libération, který píše o žních pro francouzskou kinematografii. "Oscara za nejlepší film dostal francouzský, němý a černobílý film. Ano, čtete dobře," poznamenal na své webové stránce týdeník Le Nouvel Observateur.

Oscary 2012

The Artist vstoupil mezi hollywoodské legendy, píše další list, Le Monde. "Je to nejvyšší ocenění po triumfální pouti, během níž nasbíral šest (francouzských filmových cen) Césarů, sedm (britských cen) BAFTA, (ve Španělsku) jednoho Goyu, tři Zlaté glóby a čtyři ocenění pro nezávislý film Spirit Award," dodává Le Monde.

Jean Dujardin a Umělec v neděli večer triumfovali při Oscarech, píše Le Figaro. "Ohromný úspěch snímku Umělec, který dostal v Hollywoodu historické ocenění, odráží stav francouzského filmu, který loni zaznamenal rekordní rok a dosáhl nejvyšších tržeb od roku 1967," uvedl list a připomněl, že natočení snímku stálo asi 13 milionů dolarů (243 milionů korun) a film zatím vydělal přes 60 milionů.

S gratulacemi si pospíšil francouzský premiér François Fillon, podle něhož bezprecedentní úspěch snímku The Artist bezpochyby nejlépe svědčí o životaschopnosti a kreativitě francouzského filmu.

Francie slaví: s Umělcem, Hugem i Půlnocí v Paříži

Ministr kultury a někdejší filmový kritik Frédéric Mitterrand ocenil především "odvahu a vizi, která umožnila vznik tohoto úžasného díla". Podle něj je The Artist nádherným vyznáním lásky k filmu.

Francie v neděli večer při Oscarech bodovala nejen díky Umělci. Do Paříže je zasazen i Hugo a jeho velký objev Martina Scorseseho, který získal také pět Oscarů, stejně jako Půlnoc v Paříži, za kterou dostal Woody Allen cenu za původní scénář.

Francouzské listy vyzdvihují hlavně režiséra filmu Michela Hazanaviciuse a představitele hlavní role Jeana Dujardina, kteří si oba odnesli zlaté sošky.

Oscarový Umělec

Čtyřiačtyřicetiletý Hazanavicius v 90. letech natáčel televizní reklamy, debutoval celovečerním filmem Mes Amis (Moji přátelé) a do mezinárodní arény vstoupil v roce 2006 parodií na bondovky Agent 117 a pokračováním OSS 117: Rio ne répond plus (Agent 117: Rio neodpovídá), které napsal i režíroval a v nichž v obou hrál hlavní roli právě Dujardin.

Po vyhlášení cen řekl novinářům, že by chtěl jednou natočit film v Hollywoodu, ale jeho příští projekt bude opět ve Francii. Plánuje remake amerického filmu Poznamenaní z roku 1948 o chlapci, který utekl z koncentračního tábora a po válce hledá matku.

Herecký triumf

Devětatřicetiletý Dujardin byl prvním francouzským hercem nominovaným na Oscara po Gérardu Depardieuovi v roce 1990. Před čtyřmi lety získala Oscara Francouzka Marion Cotillardová za Edith Piaf.

"Mohlo by to být zasazené do současnosti a mohla by v tom opět hrát Bérénice," řekl o své manželce Bérénice Bejoové, která byla navržena na Oscara za vedlejší úlohu v Umělci. (V původním filmu hráli hlavní role Češi Ivan Jandl a Jarmila Novotná.)

Dujardin na sebe upozornil v komediálním seriálu Un gars, une fille (Kluk a holka), hrál v nepříliš komplikované komedii Brice de Nice (Brice z Nice) a za úlohu v Agent 117 byl nominován na Césara.

Zatímco Hazanavicius na pódiu přiznal, že zapomněl svůj proslov, Dujardinovi slova nechyběla. Prohlásil, že kdyby jeho hrdina George Valentin mohl mluvit, tak by řekl: "Oh, putain, merci! Genial! Merci beaucoup!" (Hergot, děkuju! Skvělé! Děkuju moc!).

Když se ho novináři ptali, zda by mohl hrát v Americe i v mluveném filmu, odpověděl, že to asi nebude možné, protože je Francouz. "Nejsem americký herec, jsem francouzský herec. Budu pokračovat ve Francii. Kdybych mohl v Americe udělat další němý film, tak bych rád," zažertoval.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz