Tvůrci mystifikace Český sen přesedlali z nákupů na radar. Je z toho Český mír

  12:21aktualizováno  12:21
Před šesti lety dokázali pobláznit (a naštvat) lidi mystifikací o štědrém hypermarketu. Co na nás "ušili" tentokrát? Tvůrce projektu Český sen zaujalo téma amerického radaru v Česku. "Nemohli jsme to vydržet netočit," vysvětlují, proč vznikl dokument Český mír. Premiéru má 6. května.

Ivan Martin Jirous v dokumentu Český mír, který se chystá do kin 6. května. | foto: Bontonfilm

Nový celovečerní snímek nazývají jeho režiséři Vít Klusák a Filip Remunda dokumentární komedií, která sleduje dění okolo plánu na výstavbu amerického radaru v Brdech.

"Český mír zblízka s nadsázkou a humorem ukazuje zákulisí všech těch absurdních válek okolo něj. Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané," vysvětlují tvůrci.

Z filmu Český mírZ filmu Český mír

Přesto nebo právě proto, že americká vláda svůj plán odvolala, film je stále aktuální. "Podle nás je to komedie o povaze a kvalitě české demokracie dvacet let od revoluce. Radar představuje fenomén, který rozdělil českou společnost. Vedle sebe ve filmu vystupují vrcholní politici a normální lidé. Ti první se obvykle zapisují do dějin, bez těch druhých by žádných dějin nebylo," říkají.

Ve filmu uvidíme Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Jana Neorala, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Koná se rovněž návštěva Oválné pracovny Bílého domu, Pentagonu a pasek v okolí brdské kóty 718. "Je úlevné se zasmát sebezahleděným politikům i sám sobě," podotýkají Vít Klusák a Filip Remunda.

Z filmu Český mír

Český mír s Českým snem nespojuje pouze slovo v názvu. "V Českém snu se dav hnal k plachtě v domnění, že se za ní skrývá nákupní ráj. A v Českém míru se oba dva tábory vášnivě hádaly o něco, co Obama v kratičkém půlnočním telefonátu jako mávnutím prezidentského proutku zrušil. Kafka i Hašek by se podle nás náramně bavili, kdyby to mohli zažít," míní tvůrci.

"Nevydrželi jsme!"

Základním popudem ke vzniku filmu bylo sledování nečekaně vyhraněných vášní, které propukly v lednu 2007, když Američané s radarem oficiálně oslovili českou vládu.

"Okolo prázdnin už jsme to nevydrželi a začali točit. Paradoxně obě strany sporu velice přesvědčivě vyhrožovaly terorismem, či dokonce válkou, která zničí Česko - to je přeci téma jak hrom. Zalíbilo se nám to jako ideální námět na grotesku o demokracii," vysvětlují Vít a Filip.

Z filmu Český mírZ filmu Český mír

Film točili bezmála tři roky a střihali další rok. Celkem vzniklo 124 hodin hrubého materiálu.

"Natočili jsme například pana Topolánka, jak se pýří v Oválné pracovně, nebo napínavou partyzánskou válku o brdskou kótu 718 mezi policií a mírovými aktivisty, která vypadá jak boje ve Vietnamu. Nebo Ivana Martina Jirouse, jak se na jihlavském náměstí pere s aktivisty Ne základnám. Tohle vše v televizi nebylo," popisují konkrétní situace, ve kterých se ocitli.

Z filmu Český mír

O nečekané situace opravdu nebyla nouze: "Mrzí nás, že nás Vláda ČR vyhodila z vládního letadla, když pan premiér Topolánek letěl za prezidentem Bushem. Na palubě prý byla velká legrace, letušky pištěly hrůzou, když viděly, že si premiér hraje s darem, který vezl do Washingtonu. A jednou nám kdosi volal ze skrytého čísla, představil se jako novinář z Nového Zélandu a ptal se, jestli plánujeme naším filmem ovlivnit hlasování sněmovny o česko-americké smlouvě," vyjmenovávají režiséři.

Český mír vznikl v koprodukci společnosti Hypermarket Film, České televize a Taskovski Films. Hudbu složila a nahrála kapela MIDI LIDI, která je čerstvým držitelem Českého lva za hudbu k filmu Protektor. (Vše o Českých lvech čtěte zde)

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

PRVNÍ DOJMY: Recyklovaný Kameňák. I reklamy jsou vtipnější a kratší

Ze seriálu Kameňák

Původní Kameňák čítal pět dílů včetně posledního Vánočního Kameňáku plus několik filmů o filmu, ale pořád to nestačilo....

TELEVIZIONÁŘ: Ženy, pozor! Muži vám fušují už i do červené knihovny

Záběr z filmu Studnářova dcera

Leckdo si stýská, že obrazovka je samá krev, ale ve skutečnosti žánr krimi vede těsný souboj se sladkobolnou...

Najdete na iDNES.cz