Silvestrovská pocta Václavu Neckářovi zavede do Hotelu Hvězdář

  9:58aktualizováno  9:58
K pětasedmdesátinám zpěváka Václava Neckáře uvede silvestrovská ČT premiérový příběh s jubilantovými písněmi nazvaný Hotel Hvězdář. Na předpremiéře dojatě tleskal svým gratulantům oslavenec i jeho bratr.

Z pořadu Hotel Hvězdář | foto: ČT

Sám Václav Neckář představuje v hudebním snímku majitele titulního hotelu, jehož může před krachem zachránit jen očekávaný astronomický kongres. Jenže hosté nejedou, takže Jan Cina coby pikolík svádí recepční v podání Bereniky Kohoutové.

Fotogalerie

V pokoji vaří lektvary šílený vědec Jiřího Korna, zahradou se toulá věrná fanynka čili Lucie Bílá, žárovky v sále vyměňuje Jaromír Nohavica s opravářskou brašnou.

A všichni – dále ještě Václav Noid Bárta, Eva Burešová, Ondřej Ruml, Radoslav Banga či Thom Artway – vedle hraní také tančí a zpívají.

„Zpívají skvěle, navíc jsou písničky i herecky pojaté jinak než v původní verzi, nádherná čísla jsou třeba Stín katedrál nebo Ze soboty na neděli neboli I vám jednou bylo sedmnáct,“ chválil Václav Neckář své mladší kolegy. A jeho bratr Jan Neckář se připojil: „Pro bráchu je to ohromně krásný dárek, od mnohých v podobě až nečekané a písničky by klidně obstály jako jednotlivé klipy.“


Podobně jako v loňské silvestrovské poctě Velká plavba s Waldemarem věnované Waldemaru Matuškovi byl i v případě Hotelu Hvězdář režisérem Jakub Wehrenberg, tentokrát si však zkusil jiný žánr. „Chtěli jsme jít odlišnou cestou, než jakou představují obvyklé ateliérové estrády se vzpomínkami a s hosty,“ vysvětlil změnu Wehrenberg, který na projektu pracoval se skladatelem Petrem Maláskem.

Z několika set písní, které Václav Neckář za svou dráhu nazpíval, vybrali šedesát hitů zapadajících do děje, jež pak přiřazovali interpretům. „Samozřejmě jsme nemohli splnit každou představu. Občas jsme museli říci – Ano, chápu, že se ti dotyčná skladba líbí, že k ní máš osobní vztah, že jsi při ní přišel o panictví, ale je mi líto, právě tvoje oblíbená melodie v Hotelu Hvězdář nebude,“ přiblížil režisér přípravy.

Některým jejich přání vyšlo. Právě Stín katedrál si vybral Radoslav Banga, známý jako Gipsy. „Souhlasili jsme, ale s podmínkou, že písničku pojme úplně jinak, po balkánsku. Bránil se, že to přece nejde, ale nakonec to dokázal,“ vzpomíná Wehrenberg. Podobně si Jaromír Nohavica zvolil skladbu Podej mi ruku a projdem Václavák. „Ještě teď jsem dojatý, jak ji zazpíval, tím spíše, že je to písnička ode mne,“ poznamenal Jan Neckář.

Jiné pořady na Silvestra

Vedle Hotelu Hvězdář nasadí ČT1  speciální díly pořadů Zázraky přírody, Všechnopárty a Do roka a do dne.
ČT2 nabídne filmy La La Land a Nedotknutelní.
Nova opět postaví silvestrovský program na sestřihu páté řady soutěže Tvoje tvář má známý hlas.

Také Prima se přidrží vlastních zvyklostí, k nimž patří  Prima Partička a záznam koncertu ]Český mejdan s Impulsem 2018.

Barrandovský Silvestr 2018 slibuje celovečerní blok moderovaný ředitelem stanice Jaromírem Soukupem.

Tvůrce pořadu potěšilo, že nemuseli nikoho přemlouvat; stačilo říci Neckářovo jméno a oslovení okamžitě souhlasili, brali nabídku jako čest. „Jak Jarek Nohavica, jenž podobné projekty jinak nemá zapotřebí, tak Lucie Bílá, která si píseň Chci tě líbat zopakovala po letech – prý ji zpívala už ve svých patnácti letech někde pod stanem, ovšem na kýžené polibky tenkrát nedošlo,“ směje se režisér.

Hodinový film s písničkami se natáčel na zámku šest dní. „Zvládali jsme i tři klipy denně, přitom běžně se dělává jeden klip tak za tři dny,“ vzpomíná Wehrenberg na neobvyklou práci a s odkazem na Neckářovu postavu ze snímku Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky dodává: „I pro mě to byl výjimečný zážitek, přece jen jsem režíroval herce z oscarového filmu.“

Od Kornovy Lékořice až po Thoma Artwaye, pro něhož je song Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě vůbec prvním zazpívaným v češtině, se nostalgickým silvestrovským hotelem projde dvacítka osobností české hudební scény. A jak shrnul Jan Neckář, „není to snad pořad přímo k popukání, spíše pohlazení.“

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

DO KINA: Do akce se vrací Keanu Reeves, potká hned tři dokumenty

DO KINA: Do akce vrací Keanu Reeves, potká hned tři dokumenty

V českých kinech se tento týden objeví sedm novinek. Nejvíce akce slibuje ze tří hraných filmů Keanu Reeves v...

O nejslavnějším útěku z Osvětimi vypráví Zpráva, hraje v ní i Hannah

Hlavní hrdinové snímku Zpráva

Režisér Peter Bebjak dotočil slovensko-německo-český film Zpráva, který vychází ze skutečných událostí. Vypráví o...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz