Třeboň hostí filmy s největší fantazií

  12:00aktualizováno  12:00
Říká se o něm, že patří k nejpříjemnějším festivalům v Česku. Mezinárodní přehlídka animovaných děl AniFest v Třeboni se i letos stane baštou fantazie.

Renesance - Fotografie z filmu Renesance (2006) | foto: Archiv ANIFestu

Mezinárodní přehlídka animovaných děl AniFest v Třeboni má k dispozici májové počasí - letos se koná od 3. do 9. května - a hlavně nejmilovanější, neboť nejkratší filmy, obdařené přitom největší fantazií.

Nicméně kromě pásem krátkých snímků, dílen, výstav a koncertů - například Čechomoru - dal letošní ročník dohromady i mimořádně silnou kolekci celovečerních děl včetně soutěžních. Tady je několik tipů na dlouhometrážní příběhy, které stojí za vidění.

Renesance, francouzský snímek vyrobený s podporou několika evropských států, vstoupí brzy do českých kin. Pro zvláštní, takřka komiksovou stylizaci bývá srovnáván s legendou Sin City. Až na pár barevných motivů se celý odehrává jen v černé a bílé a vypráví temnou krimi s prvky sci-fi i hororu, v níž detektiv pátrá po zmizelé dívce pracující na tajném výzkumu a zaplete se s její sestrou. Zajímavá podívaná je určena výhradně dospělým.

Ošklivé káčátko a já, další z distribučních předpremiér, myslí naopak na děti. Animované dobrodružství natočil v Dánsku režisér Michael Hegner podle pohádky slavného rodáka Hanse Christiana Andersena a vzkazuje, že prý s obvyklým světem "inteligentních, milých a slušně vychovaných zvířátek", jež malí diváci znají z disneyovek, nemají v tomto případě rozhodně počítat.

Princ Vladimír přichází z Ruska a prostřednictvím animovaného eposu oživuje od dětství až po zralý věk barvité osudy skutečné historické postavy, knížete Vladimíra Svjatoslavoviče, který žil v letech 960-1015 a zasloužil se o vznik ruského státu. Herci, kteří namluvili ústřední dvojici, nejsou v Česku neznámí: hlas Vladimírovi propůjčil hrdina seriálu Brigáda Sergej Bezrukov a Anně jeho manželka Irina Bezrukovová, která hrála matku titulního hrdiny v Koljovi.

Olentzero a kouzelné polínko reprezentuje španělskou animovanou školu, jíž patří v Třeboni ucelený blok. Jde o čistě dětský příběh z roku 2005, jehož hrdina Olentzero se objevil už roku 2002 v prvním snímku charakterizovaném jako vánoční historka.

Lotte z Gadgetville, příspěvek estonské animace, představuje "malou vesničku u velkého moře kdesi v Evropě", kde každý rok pořádají soutěž nových objevů. K nejlepším vynálezcům tu patří Oskar, otec psí slečny Lotte, jeho hlavním soupeřem je králík Adalbert. Snímek už úspěšně projel osm zemí včetně Německa či Francie.

Taxandria sice vznikla už před jedenácti lety, v Třeboni má však své místo, neboť ji natočil věhlasný belgický filmař a čestný prezident letošního festivalu Raoul Servais. Experimentálně laděný příběh prince, který se ocitne ve fantaskní říši jménem Taxandria, sbíral ve své době festivalové ceny a proslul i tím, že v hlavní roli zní hlas Armina Muellera-Stahla.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Co jeden had v hlavě medúzy, to jeden zločin. Chci šetřit slovy, slíbil Renč

Režisér Filip Renč (listopad 2007)

Režisér Filip Renč začal v pondělí v Brně natáčet krimiseriál Hlava medúzy. Z osmi případů vzniknou letos čtyři a zbylé...

RECENZE: Chůva, která držela feudály nad vodou, připomene i Postřižiny

Chůva a její svěřenkyně ve filmu Becassine!

Sice také nosí deštník, ovšem používá jej pouze místo hole na svůj chudý raneček či jako improvizovanou řadící páku u...

Držím se vlastního plánu, komentoval George Martin konec Hry o trůny

Spisovatel George R. R. Martin

Spisovatel George R.R. Martin se drží svého původního plánu, jak uzavře svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz