Třeboň hostí filmy s největší fantazií

  12:00aktualizováno  12:00
Říká se o něm, že patří k nejpříjemnějším festivalům v Česku. Mezinárodní přehlídka animovaných děl AniFest v Třeboni se i letos stane baštou fantazie.

Renesance - Fotografie z filmu Renesance (2006) | foto: Archiv ANIFestu

Mezinárodní přehlídka animovaných děl AniFest v Třeboni má k dispozici májové počasí - letos se koná od 3. do 9. května - a hlavně nejmilovanější, neboť nejkratší filmy, obdařené přitom největší fantazií.

Nicméně kromě pásem krátkých snímků, dílen, výstav a koncertů - například Čechomoru - dal letošní ročník dohromady i mimořádně silnou kolekci celovečerních děl včetně soutěžních. Tady je několik tipů na dlouhometrážní příběhy, které stojí za vidění.

Renesance, francouzský snímek vyrobený s podporou několika evropských států, vstoupí brzy do českých kin. Pro zvláštní, takřka komiksovou stylizaci bývá srovnáván s legendou Sin City. Až na pár barevných motivů se celý odehrává jen v černé a bílé a vypráví temnou krimi s prvky sci-fi i hororu, v níž detektiv pátrá po zmizelé dívce pracující na tajném výzkumu a zaplete se s její sestrou. Zajímavá podívaná je určena výhradně dospělým.

Ošklivé káčátko a já, další z distribučních předpremiér, myslí naopak na děti. Animované dobrodružství natočil v Dánsku režisér Michael Hegner podle pohádky slavného rodáka Hanse Christiana Andersena a vzkazuje, že prý s obvyklým světem "inteligentních, milých a slušně vychovaných zvířátek", jež malí diváci znají z disneyovek, nemají v tomto případě rozhodně počítat.

Princ Vladimír přichází z Ruska a prostřednictvím animovaného eposu oživuje od dětství až po zralý věk barvité osudy skutečné historické postavy, knížete Vladimíra Svjatoslavoviče, který žil v letech 960-1015 a zasloužil se o vznik ruského státu. Herci, kteří namluvili ústřední dvojici, nejsou v Česku neznámí: hlas Vladimírovi propůjčil hrdina seriálu Brigáda Sergej Bezrukov a Anně jeho manželka Irina Bezrukovová, která hrála matku titulního hrdiny v Koljovi.

Olentzero a kouzelné polínko reprezentuje španělskou animovanou školu, jíž patří v Třeboni ucelený blok. Jde o čistě dětský příběh z roku 2005, jehož hrdina Olentzero se objevil už roku 2002 v prvním snímku charakterizovaném jako vánoční historka.

Lotte z Gadgetville, příspěvek estonské animace, představuje "malou vesničku u velkého moře kdesi v Evropě", kde každý rok pořádají soutěž nových objevů. K nejlepším vynálezcům tu patří Oskar, otec psí slečny Lotte, jeho hlavním soupeřem je králík Adalbert. Snímek už úspěšně projel osm zemí včetně Německa či Francie.

Taxandria sice vznikla už před jedenácti lety, v Třeboni má však své místo, neboť ji natočil věhlasný belgický filmař a čestný prezident letošního festivalu Raoul Servais. Experimentálně laděný příběh prince, který se ocitne ve fantaskní říši jménem Taxandria, sbíral ve své době festivalové ceny a proslul i tím, že v hlavní roli zní hlas Armina Muellera-Stahla.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz