RECENZE: Nekončící zázrak. Čtvrtý díl Toy Story nejen baví, ale i myslí

  10:57aktualizováno  10:57
První Toy Story: Příběh hraček znamenal v roce 1995 průlomový zázrak. Ale za ještě větší zázrak lze považovat fakt, že Toy Story 4: Příběh hraček přináší po bezmála čtvrtstoletí stejné, ne-li větší potěšení. Která jiná série to dokáže?

Třetí díl Toy Story měl premiéru v roce 2010 – a právě před devíti lety se také odehrává úvodní scéna čtvrtého filmu, vstupujícího do kin. Kovboj Woody s pomocí ostatních hraček v bouři úspěšně završí napínavou záchrannou akci, ale vzápětí se musí loučit se svou láskou, něžnou pastýřkou.

Fotogalerie

Než se jejich cesty opět protnou, buduje Toy Story 4: Příběh hraček nadmíru trefnou kapitolu kolem malé majitelky hraček, kterou čeká první cesta do školy. Způsob, jímž ji tvůrci zbaví strachu ze změny, neznáma i prvotní osamělosti, je stejně jímavý jako zábavný, protože jeho produkt, dokonale stylizovaná svépomocná hračka Vidlík zrozená z odpadků, chce neustále zpátky do bezpečí čili do koše. Což skýtá záminku k řetězci bláznivých skečů hodných grotesky, o Vidlíkově chování i myšlení batolete nemluvě.

Ovšem hlavní dobrodružství vypukne až s rodinným výletem v karavanu, kdy hračky objevují svět za hranicemi dětského pokojíku. Retronáladu setmělého starožitnictví s hororovým strašením střídá zcela plynule prosvětlené prostředí zábavního parku; obojí vytváří půdu pro akční nápady, z obou se rekrutují nové postavičky – zákeřné panenky, tupí vojáčci, plyšáci ze střelnice. Možná je jich až příliš, třebaže z jejich společné touhy se rodí roztomilý slogan „Budeme mít dítě!“.

Přesto se člověk raději vrací k původním hrdinům a jejich proměnám, počínaje Buzzem Rakeťákem, jenž pomocí tlačítek hledá své „druhé já“, a konče pastýřkou, která přijala nezávislý životní styl soběstačné, zdravě cynické ranařky.

Radost, magie, půvab

Pouze Woodyho nezištná, působivá, leč nesentimentální oddanost se zdá být nezlomná, ač proti jeho věrnosti rodině tasí „divoké“ hračky námitku, že dětí je přece dost.

Navíc zdaleka nejde o jediný okamžik, kdy zejména dospělí ocení přirozenou moudrost nevtíravě předkládaných myšlenek. Půvabná epizodka s figurkou kaskadéra doloží prolhanost reklam, a zatímco děti si zvesela vychutnávají zběsilou honičku s kočkou, rodiče si vyzobávají poetické drobnůstky v pozadí včetně staré promítačky nebo siluety jezdce na pozadí Měsíce; to je radost, magie, půvab sám.

Toy Story 4: Příběh hraček

USA, 2019, 100 min

Režie: Josh Cooley

Scénář: ,

Hrají: Tom Hanks, Patricia Arquette, Tim Allen, Joan Cusack, Laurie Metcalf, Annie Potts, Bonnie Hunt, John Ratzenberger, Wallace Shawn, Jodi Benson, Don Rickles, Blake Clark, Alec Medlock, Fred Tatasciore, Estelle Harris, Keanu Reeves, Christina Hendricks, Jordan Peele, Jay Hernandez, Timothy Dalton a další

Hodnocení­: 80 %

Pochopitelně i Toy Story 4 v prvním plánu především zachraňuje ztracence všeho druhu, děti i hračky. Současně však naplňuje blaženou rozkoší z nekonečné fantazie filmové animace, takže se celé kino od začátku do konce mimoděk usmívá, a nadto zaměstná mozek.

Do kategorií hodní–zlí totiž pašuje neodbytné proč, ať hračky se škodolibým soucitem probírají, kterou dítě nejvíce zanedbává, nebo pod maskou otrlosti skrývají utržené rány. A dokonce si film dovolil originální vzkaz, že i hračky mají právo na volbu vlastní cesty.

Pod rouškou vtipné pohádky Toy Story 4: Příběh hraček, potažmo celá série vypovídá o zákonitém běhu času. Jistěže s trochou melancholie, ale příjemné, neútočné a neufňukané, takže za stopu vlastních slz po závěrečné scéně se nemusí nikdo stydět.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

RECENZE: V opravdu Krvavé nevěstě těší smích a nadsázka

Záběr z filmu Krvavá nevěsta

V každé rodině se najdou podivíni, ale po zuby vyzbrojené příbuzenstvo, jaké vyvdá titulní hrdinka hororu Krvavá...

Nejlépe placeným hercem roku je akční hromotluk Dwayne Johnson

Dwayne Johnson v hlavní roli filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

Akční hrdina Dwayne Johnson a tváře komiksu Avengers jako Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. či Chris Evans vedou...

RECENZE: Brutální Nikita 2? Kéž by, Bessonova Anna je jen slabý odvar

Z filmu Anna

Spíše než kdysi tak nadějného filmaře dnes Luc Besson připomíná náboráře slovanských manekýnek. Objevitel ukrajinské...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK ZAKÁZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz