Je zbytečné tesat TGM z mramoru, řekl herec Martin Huba Za scénou

  • 43
Film Hovory s TGM podle scénáře historika Pavla Kosatíka představuje trochu jiného prezidenta osvoboditele. Pochybujícího i zamilovaného. Podle jeho představitele Martina Huby to bylo správné rozhodnutí. „Je to tak silná postava, že je zbytečné ho tesat z mramoru. Tento pohled mu neublíží,” řekl v pořadu Za scénou.

Osmdesátiminutový snímek režiséra Jakuba Červenky zachycuje setkání nejvýraznějších myslí první republiky, československého prezidenta T. G. Masaryka a spisovatele Karla Čapka, na podzim roku 1928. To později vedlo ke vzniku Čapkova ceněného díla, po kterém je i celý snímek pojmenován.

Autora Války s mloky nebo Bílé nemoci ztvárnil ve filmu Jan Budař. Na plátně přichází řeč na lásku i výčitky svědomí, kterými první československý prezident trpěl. „Uvědomil jsem si jeho tvrdost sám k sobě. Měl pocit, že když je k sobě tvrdý, má pak právo být takový i ke svému okolí. Uměl to přehnat. Při následování svého cíle, tedy vzniku republiky, obětoval svou rodinu. Měl permanentní výčitky svědomí, že ublížil mnohým lidem,” popisuje Huba.

„Jinak to ale nejde, při následování takovéhoto cíle vždy někomu ublížíte. Jde však o to ublížit co nejméně,” dodává. Lidé podle Huby Masaryka následovali, protože netrpěl sebeobdivem jako mnozí současní politici a měl rád lidi.„Demokracie funguje jedině, když člověk navazuje vztahy s lidmi, protože je má rád,” připomíná herec.

Sám považuje možnost zahrát si Masaryka, které se mu dostalo po seriálu České století už podruhé, za požehnání. „Ten první scénář byl z jiného soudku. Jeho ambice byla odlišná. Tady byla možnost dostat se blíže k utajovaným a tabuizovaným vlastnostem TGM,“ připomíná Huba rozdíl mezi dvěma filmovými díly. Film do českých kin vstoupil ve čtvrtek.

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, televize, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.