První část Pána prstenů měla světovou premiéru před Vánocemi, obě další budou následovat v rozpětí dvou let. Jiným příkladem může být Harry Potter: první část, Kámen mudrců, ještě nebyla v kinech, když už Chris Columbus začal točit druhý díl. A společnost Warner Bros. chce takhle pokračovat i s dalšími částmi.
Bratři Larry a Andy Wachowských souběžně točí dvě pokračování Matrixu. „Je jednodušší dělat to najednou,“ tvrdí Joel Silver, producent nových Matrixů, které se chystají k divákům v letech 2003 a 2004. „Je to jako natočit jeden obří film, pak ho v půli rozstřihnout a promítat na dvou různých premiérách,“ libuje si Silver, že není nutné znovu trénovat herce v bojových uměních a obvykle tříletý prostoj mezi premiérami se mění na jediný rok.
Dlouho se studia zdráhala souběžná natáčení platit. Dějiny znaly jiné metody, třeba dvoudílné velkofilmy jako Jih proti Severu či Doktor Živago, nebo hity typu Kmotra či Hvězdných válek, jejichž pokračování si vynutil teprve úspěch. Až Robert Zemeckis v roce 1989 souběžně natočil druhý i třetí díl Návratu do budoucnosti, aby využil popularity Michaela J. Foxe v hlavní roli. Jenže z 210 milionů dolarů, jež vydělal prvý díl, se výdělek druhé části smrskl na 119 milionů a třetí na 88 milionů dolarů.
Hollywood proto postup souběžného natáčení na čas opustil; nyní se však Jackson radil právě se Zemeckisem. Řadu pravomocí přitom předal Jackson spolurežisérům dalších dílů: „Jestliže jsem pracoval na klíčových scénách, měl jsem před sebou řadu obrazovek a na nich sledoval, co dělají ostatní. Tak jsem se nemusel bát, co se děje tam, kde nejsem. Jinak bychom točili dodnes.“ Herec Sean Austin přiznal, že nebylo snadné točit v týž den scénu z úvodu prvého dílu i závěr třetí části. Pomáhal si prý trikem: „Představuji si, že dělám jeden film, který pak rozstřihnou na tři části.“
Produkovat více filmů naráz stojí sice hodně peněz, ale Hollywood tak zkouší cestu, jak drahé filmy natáčet přece jen nakonec levněji.
Trpasličí sněm - fotografie z filmu Pán prstenů I. |