Točit se Zemanem bylo jako být na vandru, říká hvězda Cesty do pravěku

  5:27aktualizováno  5:27
Nebýt filmu Cesta do pravěku, prožil by Vladimír Bejval docela jiný život. A byl by zřejmě – jak říká – dost všední. Role Jirky, nejmenšího člena výpravy do dávné minulosti, byla prý jeho nejdobrodružnějším zážitkem z dětství.

Vladimír Bejval v době, kdy točil Zemanovu Cestu do pravěku.

"Karbonský prales jsme natáčeli v hostivařských ateliérech, močály kdesi na Třeboňsku, splouvání divoké řeky na Váhu a zkamenělinu trilobita jsem našel na březích Baltu. Už tohle putování bylo pro tehdejší kluky neuvěřitelným zážitkem! Příběh party, která se vydala do pravěku, nás zcela pohltil – nakonec jsme přestali vnímat i filmový štáb kolem sebe," vzpomíná Vladimír Bejval.

Ostatně i režisér Karel Zeman jim v počátcích natáčení stále připomínal: "Vykašlete se na tu kameru a ­lidi kolem ní – jako by tu nebyli."

Příběh jsme nehráli, ale žili

"A pak už nám to ani říkat nemusel. Připadali jsme si jako na nějakém vandru – naprosto přirozeně. Natolik nás ten pravěk vzal. A Zeman? Ten byl vlastně pátým klukem naší výpravy. Právě v tomhle spočívala jeho genialita," dodává Bejval.

Vladimir Bejval, hvězda filmu Cesta do pravěku

Poté, co jeden z dinosaurů zničil po souboji s jiným veleještěrem loď expedice, stál malý Bejval nad jejími troskami a usedavě brečel: Nemáme loď, co jen budeme dělat? "Tak moc jsem ten Zemanův příběh jako kluk prožíval," směje se osmašedesátiletý muž.

Když tedy televize sáhla před vánočními svátky už pobůhvíkolikáté do archivu a uvedla Cestu od pravěku, stal se z dobrodruha, který žil na Divokém západě, honil jako agent v ­Americe zločince a ve volných chvílích vystupoval v kovbojské show, opět malý Jirka.

"Znovu jsem si to dobrodružství užil. Současní filmaři vládnou nesrovnatelně dokonalejšími triky. V­ USA přesto i dnes odborníci považují Cestu do pravěku za umělecké dílo, které předcházelo nynějším digitálním výpravám do dávných či budoucích světů," srovnává Bejval.

Dětskou filmovou hvězdu padesátých let minulého století, která hrála i v Pyšné princezně, Honzíkově cestě či v Haškových povídkách ze starého mocnářství, doporučovaly k ­přijetí na DAMU osobnosti, jako byl Jaroslav Marvan či režisér Václav Vasserman.

Z filmu Cesta do pravěku

Jenomže buržoazní původ udělal dalším filmovým ambicím Vladimíra Bejvala škrt přes rozpočet, takže skončil jako nástrojař u soustruhu. Tu a tam se mu ještě ozvali z dabingu, ale jinak konec.

Ten definitivní přišel s okupací armád Varšavské smlouvy v roce 1968. "Tohle jsem už prostě neskousl a vypadl i s rodinou – dokud to ještě šlo – do Států," vysvětluje Bejval.

Děkuji, Mistře

Karel ZemanK obtížnému rozhodnutí opustit okupovanou vlast mu pomohla i Zemanova Cesta do pravěku. Od té doby si totiž přál žít v přírodě a nejlépe někde na farmě u řeky Colorado, "kde nepotkáš živáčka ani po třech dnech jízdy na koni. No a tenhle sen jsem si v Americe splnil. Nikdy nepřestanu být Mistru Zemanovi vděčný."

Při nejedné z kovbojských show pak v rychlosti tasení koltu zahanbil i zkušené "desperáty", kteří mu vyčítali, že před nimi tajil svůj profesionální výcvik.

"Prosím vás, jakýpak výcvik. Na Žižkově jsme jako kluci s koltem trénovali denně. A s Jirkou Krampolem či Pavlem Bobkem chodili i do tajného Čvančarova sklepního kina na tehdy nedostupné westerny," směje se Bejval.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Zemřel herec Bruno Ganz, nejznámější filmový Hitler

Febiofest 2010 - Bruno Ganz

Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Informovala o tom v sobotu agentura DPA...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

Fiat 500 L 1.6 MJET...
Fiat 500 L 1.6 MJET...

r.v. 2014, naj. 72 764 km, diesel
218 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz