Točíme, znělo Svatým Vítem. Za filmaři přišel i arcibiskup

  2:19aktualizováno  2:19
Hradní stráž pokušení odolala, zato první zvědaví turisté přihlíželi bez okolků. Kdy zase uvidí takovou vzácnost - české filmaře na Pražském hradě, dokonce přímo v katedrále svatého Víta? "Bez ní by to nešlo," vysvětluje režisér Jiří Strach.

Štáb Jiřího Stracha směl v katedrále sv. Víta točit jen dvě hodiny. Navštívil je také nový arcibiskup Dominik Duka (vlevo) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Film Santiniho jazyk, jejž točí pro ČT, totiž vychází ze stejnojmenného románu Miloše Urbana. A podle knihy právě ve Svatovítském chrámu najde hrdina vodítko pro své pátrání, které vede po církevních stavbách architekta Santiniho a provází je série záhadných vražd.

Tvůrci FILMU

Scénář: Miloš Urban
a Tomáš Končinský podle Urbanovy knihy
Hlavní role: David Švehlík
Dále hrají: Marek Taclík, Viktor Preiss, Martin Stropnický, Monika Timková, Lucie Molnárová, Petra Molnárová, Zuzana Kajnarová, Stanislav Fišer
Kamera: Martin Šec
Režie: Jiří Strach
Výroba: Česká televize

Jakou "šifru" hledá muž ztělesněný Davidem Švehlíkem? Zaměstnanec reklamní agentury, kterému hrozí vyhazov, dostane poslední šanci – nemožný úkol. Má vymyslet "univerzální větu", slogan účinkující na každého ve všech situacích a prodávající jakékoli zboží. Neví si rady, než jej tajemná dívka zavede ke Svatému Vítu; tam se ztratí, ale učitelka poučující školní výpravu mu vnukne myšlenku hledat onu větu v církevních stavbách, kde zanechal stopu architekt Jan Blažej Santini.

Čtenáři řešení znají, divákům je Strach neprozradí. "Jen napovím, že příběh proti sobě staví užvaněný reklamní svět proti duchovnímu rozměru ticha," říká. Hodně si prý láme hlavu, jak pointu ve jménu mlčení "odehrát", aniž by ji naplno pojmenoval a vysvětloval.

Mezitím se připravují herci. Zuzana Kajnarová přináší režisérovi troje brýle, aby vybral, které k její postavě ostravské učitelky sednou nejlépe. "A kde mám turisty?" ptá se pak herečka. "Neprovázíš turisty, ale děti," opravuje ji Strach. Kajnarová se směje, prý v tom případě musí roli postavit úplně jinak. "Nejen ona má malou jednodenní roličku, ale všichni je hrají s plným nasazením," chválí režisér i Viktora Preisse či Stanislava Fišera.

Režisér Jiří Strach a herec David Švěhlík při natáčení filmu Santiniho jazyk

Režisér Jiří Strach a herec David Švěhlík při natáčení filmu Santiniho jazyk

Po cyklu Ďáblova lest natáčí Strach další mysteriózní thriller – stává se českým specialistou na žánr typu Šifry mistra Leonarda? "Spíš trénuju na jinou Urbanovu předlohu, své vysněné Sedmikostelí. O něm v ČT tvrdili, že je moc složité, načež paradoxně navrhli Santiniho jazyk, který je podle mě daleko složitější. A já poprvé řekl: Tak tohle chci točit," přiznává. "Ale nemám rád výroky, že jsem specialista na mystéria. Taky mi po dvou pohádkách říkali specialista na dětské příběhy," směje se. Netají však svůj vztah k látkám postihujícím "věčnou přítomnost křesťanské mystiky v evropském prostoru".

A té si nyní opravdu užil: po stopách Santiniho klášterů a kostelů projel se štábem Křtiny, Kladruby, Plasy, Rajhrad, Sedlec, Zelenou horu. "Zasvítit obří chrámy dá práci. Navíc tajemný opar nelze vyrábět filmařským dýmem, protože pak by se lidé na mši dusili, takže jsme používali kadidlo. A před Velikonocemi nám děkovali, že jsme kostel tak svátečně navoněli," líčí.

Přízeň shůry

V kameře Martina Švece vypadají nasnímané chrámové obrazy opravdu filmově. Jenže na natáčení mají jen devatenáct dní, jako by dělali konverzační hříčku ve studiu. I ve Svatém Vítu mohou být jen dvě hodiny, hned po ránu – a stejně už se do chrámu tlačí turisté. Jako první již před devátou přicházejí Japonci, Italové pak nastupují až po desáté, líčí místní zaměstnanci. A do jedenácti mají filmaři skončit.

Herec David Švehlík při natáčení filmu Santiniho jazyk

Herec David Švehlík při natáčení filmu Santiniho jazyk

Režisér Jiří Strach natáčel ve Svatém Vítu

Režisér Jiří Strach natáčel ve Svatém Vítu

"Není čas na chybu, jednou se spleteš a celé se to rozsype. Ale zatím to klape, štáb dělá přesčasy a zřejmě máme i přízeň shůry," usmívá se Strach. Při natáčení na Zelené hoře si prý vymodlil změnu počasí a do Svatého Víta zase přišel filmaře pozdravit sám nový arcibiskup Dominik Duka.

Natáčení skončí v neděli a k vysílání bude film připraven na podzim.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Rebecca Fergusonová: Jemná drsňačka ze severu, co se prosadila v Hollywoodu

Švédská herečka Rebecca Fergusonová při představení filmu Mission: Impossible -...

Kdyby chtěla, mohla by být s trochou štěstí další velkou akční hvězdou. Raději ale na plátně zkouší i jiné věci....

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

Najdete na iDNES.cz