Diskuse k článku

Tmavomodrý svět se líbí i v Německu

Smíšeného přijetí kritiky se dostává filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět, který 2. května přišel do německých kin. I přes některé námitky ale čtenář získává dojem, že snímek stojí za to vidět. "Filmy často přicházejí s námětem války, ve které se objevují tragika, vášeň a bolest zároveň. Mistrovskými příklady toho jsou snímky Anglický pacient nebo Pearl Harbor. Nyní se pokouší na tyto úspěšné filmy navázat také Jan Svěrák," uvádí list Berliner Zeitung.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petr Urban

Warum nicht
Tmavomodrý svět se mi s malými výhradami moc líbil, ale už tehdy jsem měl pocit, že je v něm mnoho ryze českých věcí, které nemohou cizince oslovit. Příběh dvou letců a Angličanky pro mne nebyl tak podstatný, důležitější bylo zobrazení několika osudů lidí, kteří opustili vlast, odjeli někam bojovat a pak je jednoduše zavřeli. Přestože se ve filmu moudře nemluví o komunistickém režimu, český divák ví, jak to bylo a vše mu tak zapadá do souvislostí. Naopak cizinec o naší historii neví vlastně nic, nakonec sice pochopí, jak to asi snad bylo, ale absence dalších souvislostí vede patrně k tomu, že se spíš soustředí na příběh zmíněné trojice, popř. efekty atd. Proto asi Tmavomodrý svět cizince moc nezaujme. Je to škoda, protože to je krásný film.
Moje výhrady k samotnému filmu: Kryštof Hádek (snad jsem to jméno nespletl) pro mne byl nepřesvědčivý, na roli pilota moc mladý, vypadá na 18, což mi fakt nesedělo. Krajina kolem základny v "Anglii" byla moc česká, stejně jako krajina ve "Francii", kde byl útok na vlak také (včetně elektrických sloupů, které jsou stejné u nás v Blansku). Scéna, kdy letec nouzově přistál ve Francii a pak se bleskově převlékl za sedláka, včetně momentu, kdy se francouzská selka nakonec sesypala, byla slabá, hodilo by se to spíše do snímku Kam se poděla sedmá rota nebo Sedmá rota za úplňku. Toto vniknutí komedie do jinak vážného filmu mi  přišlo zbytečné.
Škoda taky, že na CD nebyl některé záasadnější dialogy z filmu, např. ten, kdy německý lékař v base nechápe, jak Češi zavírají Čechy atd. Jinak moc dobré, působivé, když si to pustím, vrací se záběry z filmu. Bodl by snad ještě screensaver. 
Tmavomodrý svět jsem viděl poprvé v Brně ve Ster century, a na úplném začátku filmu, ve chvíli, kdy se vě věznici v Mírově kdosi zeptal: "Jak se jmenuješ?" , tak divák přede mnou v řadě odpověděl nahlas:"Kajínek!".
Howg.
 
 
 
0/0
3.5.2002 11:41

www.valka.cz

To sou bullshity :)))
Co to ty germani zase placaj ??? Jaky plytky srovnani komunismu a fasismu ??? Je videt, ze neznaj ani svoje koncentracni lagry, ani nase vezeni, protoze by potom vedeli, v cem je rozdil, a v cem to bylo stejny ... A takovy kecy o tom, ze nedokazali udelat pohled na valku takovou jaka ve skutecnosti byla, tak co teda takovyho natocili nemci ? U-96 ? :))) To je ohromnej film o tom, jaka byla valka "hnusna" :))) Zkuste nekdo natocit pribeh Rudolfa Vrby, ktery prezil dva roky v Osvetimi a jeste tam odtamtud utekl a prezil to, potom uvidite pohled na hnusnou valku ... stavte se nekdy u me na webu si o tom precist (www.valka.cz)
0/0
2.5.2002 13:11

no spam

moc hezká reklama na tvůj web a zadáčo !!
0/0
2.5.2002 17:09

Najdete na iDNES.cz