Hřmící severský bůh Thor se vrací. Temnější, realističtější, vtipnější

Exkluzivně   11:10aktualizováno  11:10
Na Londýnském filmovém festivalu měl na sklonku října premiéru i americký velkofilm Thor: Temný svět. Natočil ho režisér Hry o trůny Alan Taylor a vznikl na motivy klasického komiksu studia Marvel.

Jako Thor se opět představí australský herec Chris Hemsworth. | foto: Falcon

Rozhovor s Natalií Portmanovou

"Před Thorem jsem o komiksech nevěděla nic"

Záběr z filmu Thor II: Temný svět

Studio Marvel postupně v rámci série Avengers převádí všechny své kreslené superhrdiny na filmové plátno. Zapadá sem i Thor, hrdina nordických bájí a legend. Bůh hromu v podání australského herce Chrise Hemswortha opět přichází se svým kladivem z mytického sídla bohů Asgardu, aby zachránil náš svět, tentokrát před hrozbou Temných elfů.

Protože proti němu stojí silný protivník Malekith v podání Brita Christophera Ecclestona, musí se spojit se svým nevlastním bratrem Lokim, jehož představuje další Brit - Tom Hiddleston.

Loki a Thor spolu bojovali v prvním Thorovi z roku 2011 a stejně tak i ve filmu Avengers, kde se nordičtí bohové setkávají s dalšími marvelovskými hrdiny, tedy Iron Manem, Kapitánem Amerikou či třeba Hulkem.

Fotogalerie

Nejnovější díl populární série tak vedle vysokorozpočtové podívané plné speciálních efektů a islandských scenérií přináší i psychologickou hru dvou znesvářených bratrů, kteří jsou náhle postaveni před nutnost spolupráce.

Splněný sen

Hemsworth, kterého nyní čeští diváci mohou vidět jako závodníka F1 Jamese Hunta ve filmu Rivalové, se shoduje s Hiddlestonem, že pro ně ztvárnění komiksových hrdinů bylo něco jako splnění dětského snu.

"Když jsme se poprvé viděli, hned jsme se shodli, že máme takovéhle filmy rádi. Gladiátor, Statečné srdce, Nekonečný příběh..." vyjmenovává společnou zálibu Hiddleston. Absolvent prestižní londýnské Royal Academy of Dramatic Art je považován za velmi talentovaného herce. I proto si ho tvůrci vybrali pro roli rozporuplného Lokiho. A že se jí zhostil dobře, dokazuje celosvětový zástup fanynek, který nebývá u hlavního záporného hrdiny úplně obvyklý.

"Loki je něco jako Král Lear. Je posedlý touhou vládnout. Je mistr manipulace. Jeho vlastní ambice ho však ubíjejí. Musel jsem roli dodat takový štíhlý a hladový zjev," vysvětluje Tom Hiddleston.

Asgard podle Norska

Druhého Thora natočil americký režisér Alan Taylor, jeden z tvůrců nyní nesmírně populárního fantasy seriálu Hra o trůny. I kvůli němu je nejnovější příspěvek do marvelovského světa mnohem temnějším dílem než první Thor z roku 2011. Toho pojal Kenneth Branagh, známý spíše režírováním shakespearovských děl, jako přímočarý zářivý komiks a vyhnul se tak aktuálnímu trendu rozervaných hrdinů.

"Chtěli jsme Asgard více prozkoumat, víc natáčet v reálných destinacích, aby film působil realističtěji," vysvětluje volbu režiséra filmový producent Kevin Feige, který stojí za všemi filmovými verzemi marvelovských komiksů. "Marvel si hodně hlídá, do čeho investuje," upozorňuje Taylor a připouští, že hlavním důvodem, proč vybrali právě jeho, je jeho práce na Hře o trůny. "V užším výběru byli ještě dva další režiséři tohoto seriálu," dodává.

"Taylorovi velice záleží na opravdových exteriérech, což se mi líbí," oceňuje režisérovy postupy Tom Hiddleston. "Řekne: 'Jdeme ven. Chci, aby všichni herci reagovali v reálných situacích.' A to tomu filmu dodalo syrovější vzhled." Natáčení přímo v Norsku a na Islandu si pochvaloval i Chris Hemsworth: "Pracovali jsme mezi sopečnými skalami, zasněženými horami. Výtvarný tým se dokonce musel proletět vrtulníkem nad norskými fjordy a vodopády, aby nasál atmosféru severu a podle toho vytvořil Asgard."

Marvelovská série nekončí

Taylorovo angažmá slibuje opět mnohem realističtější podívanou - pokud se to tedy o spojení komiksu a nordické mytologie vůbec dá napsat. "Mým úkolem bylo dodat do toho světa temnotu, prohloubit ho a trochu ušpinit. Cítil jsem to skoro jako svůj mandát," připomíná Taylor. Na druhou stranu přiznává, že přesto přese všechno je druhý Thor i nejvtipnější z celých dosavadních Avengers. "Pokud chceme film opravdu temnější a dokonce v něm necháme zemřít jednoho z hrdinů, musíme to zase vyvážit na té druhé straně," dodává.

Záběr z filmu Thor II: Temný svět
Záběr z filmu Thor II: Temný svět

Thorovi bude opět sekundovat oscarová Natalie Portmanová jako vědkyně Jane Fosterová, která se tentokrát podívá i do božského sídla Asgardu. Vrátí se i Kat Denningsová jako stážistka Darcy, švédský herec Stellan Skarsgard v roli doktora Selviga a Anthony Hopkins jako Thorův otec Odin. Česká premiéra druhého Thora je  naplánovaná na 7. listopadu.

Marvelovská série tím však zdaleka nekončí. Na rok 2015 se připravují další Avengers a už v dubnu vstoupí do kin druhý díl Kapitána Ameriky. "Budete překvapeni, co s ním bratři Russoové udělali. Nepůjde jenom o akční scény, ale i o určitou společenskou sounáležitost," slibuje producent Kevin Feige.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

Najdete na iDNES.cz