RECENZE: Jsem mimořádně vtipný. Nový Terminátor se veze na ženské vlně

  0:56aktualizováno  0:56
Místo nicneříkajícího podtitulu Temný osud se měla novinka kin jmenovat Terminátor: Čekání na Arnieho. Neboť Arnold Schwarzenegger zůstává symbolem legendy, která se nyní přiklonila k diktátu hrdinek.

Matematicky jde do kin šestý film série, tvůrci však mluví o třetím, protože jím navazují na první dva nejslavnější i nejlepší díly. Důsledek má logiku, Terminátor: Temný osud je snesitelnější než novodobé odvozeniny, na původní duo však zdaleka nestačí.

Stálo pak vůbec za to jej křísit? Ze dvou důvodů ano. Jednak původní představitelé hlavních postav, Linda Hamiltonová se Schwarzeneggerem, vyrábějí příjemnou, místy dokonce úsměvnou nostalgii, jednak je úlevné slyšet, že nic z toho, co popsaly následující díly Vzpoura strojů, Salvation a Genisys, se vlastně nikdy nestalo, tudíž se fanoušci nad jejich úpadkem rozčilovali zbytečně.

Terminátor: Temný osud je bez milosti prostě škrtá, nastoluje vlastní, odlišný vývoj – a spolu s ním úlitbu současné módě silných žen.

Fotogalerie

Prakticky celou první polovinu filmu totiž plátno patří dámskému triu, přičemž herecky nejsilnější Hamiltonová přijde na pomoc mladším kolegyním až po půlhodině. Natalia Reyesová hraje mladičkou Mexičanku, již ohrožuje modernizovaný terminátorský zabiják z tekutého kovu, a Mackenzie Davisová naopak dívčinu ochránkyni, vylepšenou supervojačku z budoucnosti.

Model silně připomíná továrnu Star Wars, odkud také vycházejí bojovnice nové generace, k nimž původní hrdinové vesmírné série často jen moudře pohovoří.

To však Temnému osudu naštěstí nestačí. Přestože úvodní akci chytře zasazenou do robotizované výrobní haly si odpracují vesměs nováčci sami, postupně se do bitek fyzicky zapojí i pamětnický tandem; pravda, Schwarzenegger teprve po začátku druhého poločasu, až poté, co si dámy navzájem vyloží své pohnuté osudy.

Ještě předtím si autoři – scénář společně napsali Josh Friedman, David S. Goyer, Justin Rhodes a Billy Ray – musí vyrovnat účty s prezidentem Donaldem Trumpem a jeho protiimigrační politikou. Jinak se ani nedá chápat dlouhá štvanice na uprchlíky přes mexicko-americkou hranici, pasáž očividně účelová, nicméně vybavená pohlednou bojovou technikou včetně dronů či vrtulníků.

Pro dlouho odkládané setkání obou legend vymysleli tvůrci dosti krkolomnou záminku, ale dá se přijmout jak díky hořkému sarkasmu Hamiltonové, tak kvůli Schwarzeneggerovu výrazu mírně polidštěného robota. Když napůl strojovou mluvou oznamuje „Jsem mimořádně vtipný“, k průměrné známce rázem přibude pár procent navíc.

Terminátor: Temný osud

USA, 2019, 129 min

Režie: Tim Miller

Scénář: , , ,

Hrají: Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Mackenzie Davis, Edward Furlong, Tom Hopper, Brett Azar, Gabriel Luna, Natalia Reyes, Diego Boneta, Steven Cree, Mario de la Rosa, Tábata Cerezo, Enrique Arce, Christine Horn, Fraser James, Alicia Borrachero, Claudia Trujillo a další

Hodnocení­: 60 %

Že se znovu vysvětluje a posléze ještě trénuje na rozhodující válku, spadá do obnošených šablon žánru. Ovšem sama akce potom dělá čest nejen režii Tima Millera, počínaje šarvátkou v letadle a konče úhledným porcováním protivníka pomocí řetězu, nýbrž především obdivuhodné kondici obou hereckých navrátilců.

Z filmu Terminátor: Temný osud zkrátka dojemně čiší, že se chtěli se svou ságou rozloučit definitivně, tudíž co možná důstojně. A vyložený průšvih to skutečně není, třebaže kouzlo prvního Terminátora z roku 1984, kterému James Cameron vtiskl nesmrtelnost bez efektních berliček současných počítačových triků, se zopakovat nedá.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Nakažlivá jízda Le Mans 66 přivedla do kin přes 35 tisíc fanoušků

Vyhrála na severoamerickém trhu a prorazila i v českých kinech. Nakažlivá dobová jízda na rychlých kolech Le Mans 66, v...

Anifilm v Třeboni končí. Přehlídka animovaných filmů bude nově v Liberci

Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se po osmnácti letech přestěhuje z Třeboně do Liberce. Pořadatelům...

KOMENTÁŘ: Televizní oslavy sametu se sametovou chutí reklam na čokoládu

Od televizních oslav třicetiletí svobody by asi málokdo čekal zázraky, přesto se jich překvapivě pár urodilo.

Z rozmazleného bohéma k zodpovědnému muži. Havel stál znovu na balkoně

Lidé, kteří přišli na Václavské náměstí slavit třicet let svobody, si zahráli v chystaném filmu Havel. I když se na...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz