Ale pozor, tentokrát nepůjde o horor, nýbrž o příběh z rodu fantasy, byť také náležitě ponurý, tajemný a strašidelný. Poslední z rytířského řádu, kterého hraje Idris Elba, vede boj se záhadným Mužem v černém, jehož představuje Matthew McConaughey. Předmětem odvěkého sváru je 182 metrů vysoká a mohutně opevněná Temná věž, která drží pohromadě celý vesmír. Její zničení by znamenalo konec světa.
Autor předlohy Stephen King, podle jehož textů vznikly proslulé filmy Carrie, Kukuřičné děti, Misery nechce zemřít, To nebo Osvícení, prodal práva k Temné věži za symbolických 19 dolarů. Stylově, protože toto číslo se opakovaně vyskytuje v knihách série.
Vzniklo jich celkem osm: první se objevil v roce 1982 Pistolník, pak přišli na řadu Tři vyvolení, Pustiny, Čaroděj a sklo, Vlci z Cally, Zpěv Susannah a původně poslední Temná věž z roku 2004, na niž před čtyřmi lety ještě navázal Závan klíčovou dírkou. Kromě toho k látce odkazují povídky či následné komiksy, vytvářené pod Kingovým osobním dohledem.
Kolem filmového přepisu košaté ságy už v minulosti kroužilo několik režisérů, po J. J. Abramsovi či Ronu Howardovi se nakonec dočkal dánský tvůrce Nikolaj Arcel, jehož Královská aféra, natáčená i u nás, získala nominaci na Oscara. Také o hlavní roli se postupně ucházeli nositelé tak zvučných jmen jako Daniel Craig, Christian Bale, Viggo Mortensen nebo Javier Bardem, než ji dostal černošský herec Elba - přestože v knize je hrdinou běloch.
Sám King přiznává ve vztahu ke své epické sáze dvojí inspiraci. Jednak Tolkienovým Pánem prstenů, koneckonců Kingův smyšlený Středosvět se v mnohém podobá Tolkienově Středozemi, jednak westernem Sergia Leoneho Hodný, zlý a ošklivý, ve kterém tři znepřátelení pistolníci putují válečnou krajinou za zlatým pokladem.
Jistěže jsou fanoušci zvědaví, jak filmová verze vykreslí bájná moře, pouště a hory, zvláštní bytosti včetně kouzelníků, ale také třeba zákeřný superpočítač. Ví se jen, že kromě Spojených států se natáčelo v Jihoafrické republice, zejména v Kapském Městě. Jenže ještě vůbec není jasné, nakolik se Arcelův snímek bude držet předlohy.
Nejlepší přepisy Kingových knihVykoupení z věznice Shawshank Osvícení Misery nechce zemřít Mrtvá zóna Zelená míle Carrie |
Vynořila se totiž spekulace, že film přinese takzvaný sequel čili pokračování knižní série, tedy že jeho děj začne teprve tam, kde knihy končí. S tím úzce souvisí jiná otázka, kterou si fanoušci kladou: zůstane Temná věž samostatným jednorázovým filmem, nebo jako jiné fantasy zrodí celou sérii více či méně samostatných snímků?
Odpovědi se dočkali zatím pouze v náznacích. Když se novináři Arcela ptali, proč je film tak krátký (trvá zhruba půldruhé hodiny), režisér odvětil: „Berte to jako dobrou zprávu. Důvod, proč se tolik fanoušků obává klasické metráže Temné věže, je nasnadě: domnívají se totiž, že v ní chceme odvyprávět všechno. Což je přesně to, co udělat nechceme. Temná věž má ideální rozměr pro první film, který představí svébytný svět a jeho postavy,“ vysvětlil Arcel.
Podle filmařových slov vybuduje jeho snímek základní myšlenku. „A pokud bude lidi bavit, pokud se jim svět Temné věže a jeho postavy budou líbit, pak ji můžeme rozšiřovat.“ Jinými slovy, záleží na divácích, respektive na tržbách z kin, jestli se hrdinové vrátí. Prakticky vzato nepotřebuje Temná věž nikterak závratné zisky, na rozdíl od komiksových velkofilmů si vystačila s velmi úsporným rozpočtem kolem 60 milionů dolarů.
Nejúspěšnější americký spisovatel v dějinách jde mezi filmaři stále na dračku. Jen letos podle jeho předloh přijdou ještě seriál Mr. Mercedes, démonické drama Geraldova hra, nová verze hororu To, adaptace povídky Desátníci a několik krátkých snímků - jeden z nich, Jsem brána, natočil před časem u nás Robin Kašpařík.
Mluví se také o seriálu Castle Rock, nazvaném podle smyšleného městečka z řady autorových děl. Nicméně Kingovy fanoušky nyní nejvíce zaměstnává jeho záhadný rytíř z pistolí, který se k záchraně Temné věže probíjí se slovy: „Já nestřílím rukama, nýbrž svou myslí. Já nezabíjím zbraní, nýbrž svým srdcem.“