Televizní Vánoce budou ve znamení trvalek

  10:16aktualizováno  10:16
Kromě hrstky novinek se letos o Vánocích ohlásí staří známí: Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Mrazík či Císařův pekař.

Pohádka Anděl Páně | foto: Warner Bros

Letopočty se mění, televizní program zůstává. Sestava pořadů letošních Vánoc je skoro k nerozeznání od těch minulých.

Bez pohádek ani ránu
Stejně jako loni či předloni chystá Nova na Štědrý den Tři oříšky pro Popelku – jen s tím rozdílem, že je uvede už vpodvečer a po nich nasadí hollywoodský hit 102 dalmatinů.

Jiné trvalky se pouze stěhují. Třeba pohádku Byl jednou jeden král vysílala před třemi lety Nova, letos ji má Prima; příběh s Čerty nejsou žerty z předloňské Primy přešel naopak na Novu. Jedině ČT k archivům tradičně přidá několik vlastních novinek plus štědrovečerní televizní premiéru úspěšné filmové pohádky Anděl Páně, v níž skvěle baví Ivan Trojan a Boha hraje Jiří Bartoška.

Všechny stanice stavějí vánoční nabídku na filmové klasice a vlastní zábavě, přičemž sváteční ladění začínají už v sobotu 23. prosince: Nova bondovkou Dnes neumírej či variací na Popelku Věčný příběh, ČT filmem s Arnoldem Schwarzeneggerem Rolničky, kam se podíváš a Prima legendární pohádkou Hrátky s čertem.

Nedělní Štědrý den Novy připomene kromě Tří oříšků pro Popelku i Princeznu se zlatou hvězdou, kdežto ČT zkusí dvě novinky: vlastní pohádku Až kohout snese vejce a zábavnou filmovou povídku s nečekaným koncem Past na Ježíška, kterou vymyslel a natočil tvůrce Snowboarďáků Karel Janák. Po Andělovi Páně zve ČT stejně jako loni na sváteční posezení s Miroslavem Donutilem a jeho hosty – mimochodem, Donutila se diváci ČT dočkají také na silvestrovské obrazovce.

I Prima si dovolila jedno příjemné vybočení. Štědrý den sice zaplní vesměs známými filmy proloženými dobročinným koncertem ve Státní opeře, na dobrou noc však připravila kultovní lahůdku – Ukradené Vánoce od režiséra Tima Burtona, veselý animovaný horor o smutném kostlivci s dýňovitou hlavou, který uspořádá nadílku s umrlci a strašidly v duchu Halloweenu.

Seriál nemá dovolenou
Poslední týden roku připomíná televizní skladbou trochu vylepšený víkend. Opět se dostanou ke slovu vícedílné série – od pohádky Z pekla štěstí přes Pana Tau až po Fantomase nebo Hercula Poirota.

Zároveň však televize dodržují běžný divácký režim s prvky svých opor. Takže Nova i během svátků vysílá seriály Ulice a Ordinace a k SuperStar se vrátí zvláštním večerem finalistů, Prima má vánoční díly pořadů Jste to, co jíte, Pět proti pěti nebo Jen blbni! A ČT se Ohlédnutím rozloučí s hokejovým seriálem Poslední sezona, ale hned také uvede dokument o novém seriálu Eden.

Dotek Vánoc cítí i úzce zaměřené stanice. Filmová HBO dává na Štědrý večer Polární expres a dokumentární Spektrum chystá na tři sváteční dny unikátní Prehistorický park.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

Najdete na iDNES.cz