Marie-Luisa Stockingerová v minisérii Marie Terezie (2017)

Marie-Luisa Stockingerová v minisérii Marie Terezie (2017) | foto: Česká televize

KOMENTÁŘ: Kdo měl nejvíc diváků? Náš prezident a zamilovaná královna

  • 5
Letos se vánoční pohádky pořádně zapotí, pokud chtějí uhájit své tradiční prvenství nejsledovanějších televizních pořadů celého roku.

Už první pololetí totiž vytáhlo peoplemetry rovnou čtyřikrát nad hranici dvou milionů diváků – a zasloužily se o to hned v lednu napříč staletími, obrazně řečeno, dvě pomazané hlavy.

Prezident a královna.

Předvolební prezidentský duel zatím s naprostým přehledem vede, na stanicích ČT1 a ČT24 jej zhlédlo v průměru 2,7 milionu diváků starších patnácti let.

Navíc hned za ním se umístil obdobný pořad nazvaný Česko hledá prezidenta, pro změnu na Primě si jej vybralo 2,2 milionu diváků.

Prezidentský duel TV Prima (23. 1. 2018)

A vedle volby novodobého vůdce státu bodovala zatím jediná žena naší historie usazená na českém trůnu, rozverná hrdinka dvoudílného koprodukčního životopisného filmu Marie Terezie. Také obě jeho části se ve statistikách sledovanosti vyšplhaly nad dva miliony diváků.

Kdo byl další na řadě? Táhla ještě zimní olympiáda, hlavně rychlobruslení a hokej, dokud bylo v co doufat. Stylově se mezi chladné sporty vklínila jenom otužilecká plavkyně ve vítězném filmu Českých lvů Bába z ledu a naopak netypicky jiná premiérová komedie, Instalatér z Tuchlovic.

Kdežto výsledky seriálů – žádná velká sláva. Krimi Dáma a Král měla kolem půldruhého milionu fanoušků, Specialisté i Vzteklina zhruba o sto tisíc příznivců méně. Oslavované rekordy Ordinace v růžové zahradě již dávno pominuly; možná by jí pomohlo, kdyby se do ní občas vbelhali v rolích VIP pacientů tu prezident uondaný svým úřadem, tu habsburská panovnice zmožená veselými hrátkami v manželském loži.

Ale spíše to nestojí ani za pokus.

Rozhodně ne nyní, kdy si Ordinace a její sestřičky moudře vybírají dovolenou. Letní čas totiž podle průzkumů nahrává spíše malým televizím. Dobu, kdy velké stanice víceméně reprízují svůj program a divácký zájem obecně opadá, využívají právě úzce specializované stanice. „Lidé na nich najdou podle svého zájmu a zaměření přesně to, co očekávají, dokonce některé o prázdninách zažívají zvýšený příliv diváků, což je případ dětských kanálů,“ potvrdila Erika Luzsicza ze společnosti Axocom, která ve středoevropském prostoru zastupuje více než pět desítek menších stanic.

Navíc nadnárodní televizní Davidy vůči tradičním domácím Goliášům posiluje takzvaná lokalizace: jakmile totiž tematické kanály přejdou do češtiny, jejich sledovanost se již během roku více než zdvojnásobí. Ujídají si svůj díl sice pomalu, sousto po soustu, ale vytrvale, tudíž s podzimem budou mít lídři trhu zase o něco užší manévrovací prostor.

A s čím na něj vyrukují? Hlásí se StarDance, Tvoje tvář má známý hlas, Česko Slovensko má talent. Samá voda, tedy samá recyklace, přitom žádná zamilovaná královna se nerýsuje v dohledu, natožpak prezidentské volby.

Nicméně tak zle na tom snad ještě nejsme, abychom přestavovali Hrad jenom kvůli hladovějícím peoplemetrům. Navíc prezidentská sledovanost pořád historicky zaostává za více než třímilionovým Andělem Páně 2 z loňského roku, a kdyby se sáhlo do dějin obrazovky ještě hlouběji, nad čtyři miliony diváků se vyšplhalo vítání našich zlatých hokejistů z Nagana.

No prosím, jak málo stačí, aby se herec roku 2018 Miloš Zeman ze svého dočasného televizního trůnu poroučel: vyhrát jednu jedinou mizernou olympiádu.

Nebo natočit Anděla Páně 3.

Nebo korunovat novou královnu.

Schválně, kdo to dokáže dříve.