Televizní silvestry letos šetří, hlavním trumfem bude Jackson

  7:04aktualizováno  7:04
Silvestrovské utrácení si televize letos odpustí. Ani Nova se už nevydá v přímém přenosu na pražské Václavské náměstí; pouze veřejnoprávní ČT začala včera točit tradiční show, avšak také úsporně: společně se Slovenskou televizí.

Záznam koncertu Michaela Jacksona bude evidentně jedním z hlavním trumfů silvestrovské televizní zábavy. | foto: archiv MAFA

Pořad s pracovním názvem Silvestr 2009, který bude v ateliéru na Kavčích horách vznikat devět dní, režíruje Michael Čech.

Kostková s Kramárem

"Pokusíme se v něm o modernizaci klasické estrády," shrnuje zábavný blok, který se bude vysílat 31. prosince na ČT1 i na slovenské veřejnoprávní "jednotce" zhruba od devíti hodin večer do půlnoci a chce dát víc prostoru mluvenému slovu než hudbě.

Nejen úsporným řešením, kdy se stanice dvou zemí podělí o náklady, připomene česko-slovenský Silvestr 2009 model současné SuperStar.

Tereza Kostková Maroš Kramár - seriál Letiště (2007)

Oba národy budou zastoupeny jak v moderátorské dvojici, kterou utvoří herci Tereza Kostková a Maroš Kramár, tak ve volbě účinkujících. Pozvání dostali mladí umělci ze Slovenska, kteří mohou být pro české diváky objevem, i jejich české protějšky typu Miloše Knora či Ivy Pazderkové.

"Ke standardní podívané se tak přidá snaha o její omlazení," vysvětluje režisér. Pokud jde o převahu slova nad hudbou, nemáme prý od ní čekat sérii vypravěčů anekdot: "To je myslím už překonaný typ zábavy, ačkoli třeba v průvodním textu může anekdota tu a tam zaznít."

Jiří LábusZdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř natočili novou Hodinu zpěvu

Vedle hlavní show ČT na poslední den roku chystá s loutkami a aktéry Kabaretů z maringotky spojovací vstupy celodenního pásma pro děti a rodiče, které náladově propojí jednotlivé pořady od rána až po večerní oslavy.

Na téma Ideální silvestr náctiletých se v cyklu Tykadlo pobaví se školáky Zora Jandová a Jiří Lábus a za dva týdny se točí i tradiční Hodina zpěvu dua Svěrák – Uhlíř.

Je to drahé

Nova mění silvestrovský model: po řadě Mejdanů roku z Václaváku nahradí přímý přenos z veselice takzvanými speciály, předtočenými variacemi na vlastní úspěšné pořady ve sváteční úpravě. Zahrnou divácké hity od Ordinace po Comeback.

seriál Comeback

Důvod, proč letos nevysílá ze silvestrovského centra Prahy, je nasnadě. "Je to drahé," říká na rovinu šéf výroby Novy Petr Erben.

A spořivý koprodukční česko-slovenský silvestr ani neměli v plánu: jednak na propojení obou zemí postavili celý podzim se SuperStar, jednak slovenská Markíza drží tradici vlastní silvestrovské revue, již Nova nechtěla.

Prima volí cestu speciálů už několik let a ani letošek nebude výjimkou. Podle mluvčí Jany Kocové se zvláštního silvestrovského vydání dočkají divácké trvalky v čele se zábavnou soutěží Hádej, kdo jsem!

Poslední Jacksonův koncert

Michael Jackson v dobách největší slávyNejvětší trumf v roce úspor tak třímá TV Barrandov, která pro svůj historicky první silvestr získala exkluzivně záznam posledního živého vystoupení Michaela Jacksona roku 2001 v newyorské Madison Square Garden.

Poprvé v Česku odvysílá hvězdný koncert, kde král popu zpívá s Britney Spears a vystupují i Elizabeth Taylorová, Ray Charles, Liza Minneli, Jacksons 5, Gina Lollobrigida, Gregory Peck, Marlon Brando či Justin Timberlake.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Celá země tančí, zpívá, peče. Kam se vydají televize příště?

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

StarDance, Česko Slovensko má talent, Tvoje tvář má známý hlas. Na startu podzimní sezony 2019 vypadá televizní nabídka...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

Najdete na iDNES.cz