Televizní ceny Emmy ovládla politika a rodina

  11:29aktualizováno  11:29
Politika a rodina - to jsou témata, která v Americe vévodí obrazovce. Však také politický seriál o dění kolem vůdce Bílého domu nazvaný The West Wing (Západní křídlo) dominoval v noci na včerejšek letošnímu, 52. udílení výročních televizních ocenění Emmy, obdob filmových Oscarů. Západní křídlo získalo vůbec nejvíc trofejí - osm, včetně cen technických, rozdílených už před časem.

Vyhrálo svou kategorii dramatických seriálů, autor Aaron Sorkin obdržel cenu za nejlepší scénář, Thomas Schlamme cenu za nejlepší režii a herci Richard Schiff a Allison Janneyová, kteří ve vítězném seriálu představují nevybíravého prezidentova poradce a tvrdou tiskovou mluvčí, dostali ocenění za nejlepší vedlejší role v kategorii dramatu. Seriál z prezidentského prostředí, který vznikl v inspirační návaznosti na aféru Billa Clintona s Monikou Lewinskou, zvítězil podle rozhodnutí Americké televizní akademie nad jiným žhavým favoritem, sérií mafiánských příběhů The Sopranos - protagonista "Sopránových" James Gandolfini ovšem získal trofej za herecký výkon v hlavní roli.

Ocenění za ženskou hlavní roli v téže skupině dramatických děl si odnesla Sela Wardová za seriál Once and Again (Znovu a znovu), jenž tematicky patří k druhé silné vlně dnešní Ameriky - tedy rodinných příběhů střední vrstvy i věku. V komediálním žánru si vysloužil vítězství cyklus Will a Grace, který líčí příhody homosexuála, přímočaré ženy a jejich přátel. Bodoval čtyřikrát, mimo jiné díky herecké dvojici Sean Hayes a Megan Mullallyová ve vedlejších rolích. Režisér Todd Holand si trofej odnesl za práci na seriálu určeném dětem Malcolm in the Middle: Pilot.

Cenu za hlavní herecký výkon v kategorii komedie připadla Patricii Heatonové za roli v seriálu Everybody Loves Raymond a Michaelu J. Foxovi za účinkování v seriálu Spin City (v tuzemsku vysílala první řadu Prima pod názvem Všichni starostovi muži). Dojatému miláčkovi publika i kolegů, Foxovi, který hereckou profesi kvůli Parkinsonově chorobě opouští, patřil jeden z největších potlesků během dlouhého ceremoniálu. Další ovace si vysloužil hollywoodský herec Jack Lemmon, oceněný tentokrát za účinkování v talk-show. "Cena Emmy i práce, kterou dělám, jsou důležité - ale vy, vy jste můj život," poděkoval své rodině.

Mezi oceněnými zaznělo i jméno Bruce Willise - za pohostinské vystoupení v seriálu Přátelé. Trofeje získaly rovněž dokumenty, animované pořady, estrády, a v neposlední řadě i režisér slavnostního udílení minulých Oscarů. Mimo hru se ovšem letos ocitly dvě nejsledovanější televizní podívané - vědomostní kviz Kdo chce být milionář a soutěžní pořad Survivor (Přeživší), sledující soupeření skupiny lidí na opuštěném ostrově. Nenašla se prý kategorie, do níž by se oba pořady mohly svým formátem a obsahe m vtěsnat.

Pořady, které uvidíme na českých obrazovkách

Plný seznam amerických televizních cen Emmy obsahuje desítky položek - nicméně alespoň pod těmi klíčovými se vesměs skrývají pořady, které brzy pozná i tuzemský divák. Česká televize měla v zámořském klání řadu favoritů mezi seriály, které už vysílá: Ally McBealová, Přátelé či Sex ve městě však tentokrát zůstaly v hlavních kategoriích jen u nominací. "Nicméně mohu potvrdit, že chystáme do vysílání Spin City s Michaelem J. Foxem v hlavní roli," uvedla Alena Poledňáková z ČT.

Pro Spin City zachovají titul Všichni starostovi muži, pod kterým jeho první řadu uvedla Prima, ČT má ovšem k dispozici i další díly. Také mezi oceněnými dokumenty našla ČT svůj pořad: pětidílný New York. Hlavní "balík" čerstvých nositelů Emmy má v rukou společnost AQS, která je sice samostatnou akviziční firmou nabízející své služby teoreticky všem zdejším stanicím, prakticky však nakupuje především pro Novu.

Ředitel AQS Ondřej Zach odškrtává v listině vyznamenaných položku za položkou: "West Wing čili Západní křídlo - ano, máme práva pro celou ČR. Sopranos - ano, rovněž vlastníme celorepubliková práva. Seriál Once And Again, tedy Znovu a znovu, dodáváme Nově - patří k novému úspěšnému typu rodinných příběhů, které se odklánějí od pohádkových naftařských ság k civilním středostavovským hrdinům," líčí Zach. Téhle rodinné notě podle něho odpovídají i další dva laureáti Emmy, které poputují do vysílání Novy - série dětských hodinovek Malcolm In The Middle a zábavný sitcom Everybody Loves Raymond.

Jediným bezprizorným z nejvýše oceněných seriálů se tak jeví Will a Grace. Zatím se o jeho práva nezajímají ani ČT, ani AQS.

Jeden z nejsledovanějších párů Hollywoodu, novomanželé Brad Pitt a Jennifer Anistonová, se 10. září dostavili do haly Shrine Auditorium v Los Angeles na výroční předávání televizních ocenění Emmy.

Michael J. Fox převzal 10. září v Los Angeles při udílení televizních ocenění Emmy cenu za hlavní herecký výkon v kategorii komedie za účinkování v seriálu televize ABC Spin City.

James Gandolfini převzal 10. září v Los Angeles při udílení televizních ocenění Emmy cenu za herecký výkon v hlavní roli za sérii mafiánských příběhů společnosti HBO The Sopranos (Sopránovi).

Americká herečka a zpěvačka Cher přichází do Shrine Auditorium v Los Angeles na výroční předávání televizních ocenění Emmy.

Michael J. Fox se svou ženou Tracy Pollanovou.

Jeden z nejsledovanějších párů Hollywoodu, manželé Brad Pitt a Jennifer Anistonová.

Denni Franz známý mj. ze seriálu NYPD Blue byl nominován v kategorii detektivní seriál.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Najdete na iDNES.cz