Televizní ceny Elsa ovládl Strachův film BrainStorm

  20:55aktualizováno  20:55
Kavčí hory mohou jásat. V soutěži o výroční televizní ceny Elsa ČT letos drtivě porazila všechny ostatní kanály, a to i v prestižní kategorii původní tvorby. Nejlepším dílem nebyl žádný ze seriálů, nýbrž formát, který už mají mnozí dramaturgové za přežitý - televizní film.

Režisér Jiří Strach a herci Ivan Trojan a Radoslav Brzobohatý při natáčení filmu BrainStorm (2008) | foto: David Port

BrainStorm, vtipný a chytrý snímek natočený podle scénáře Marka Epsteina, je už druhým velkým trumfem režiséra Jiřího Stracha na cenách Elsa. Operace SIlver A, film, který loni vyhrál, co mohl, pochází totiž také z jeho dílny.

Stejně jako v loňském roce se Strachovi a jeho týmu podařilo proměnit hned čtyři nominace: vedle ceny za nejlepší režii i scénář získal BrainStorm zlatou sošku za hlavní mužskou roli (Ivan Trojan) a oceněn byl i film jako takový.

Natáčení filmu BrainStorm - Ivana Chýlková"Co to dokazuje? Nejspíš že trofeje nemusejí sbírat jen nákladné projekty či komplikované umělecké experimenty. A že člověk mnohdy nejvíc ocení jednoduchý příběh. Jen musí být dobře napsaný, což v případě BrainStormu platilo víc než dvojnásob. Na scénáři, který jsem dostal od Marka Epsteina, nebylo nutné změnit ani písmenko, byl prostě perfektní. Takový materiál se točí sám," složil režisér poklonu nejžádanějšímu scenáristovi dneška.

Strach, který v Elsách porazil své učitele, Jiřího Svobodu a Karla Smyczka, neopomněl zmínit ani zásluhy hereckých představitelů, Radka Brzobohatého a Ivana Trojana. Ti si v jeho filmu s gustem zahráli otce a syna.

"Ivan cenu dostal, Radek ne, ale zasloužil by si ji také, je to Pan Herec. Nikdy nezapomenu, jak jsme mu nutili vycpávky pro tvář ochromenou mrtvicí, aby se mu role hrála snáze, a on je odmítl se slovy: Jsem herec, tak to zahraju i bez nich."

Autor Krysáků se dal do gala na nádraží

Velká radost zavládla i mezi tvůrci animovaného seriálu Krysáci, večerníčkové prvotiny ze Zlína, která si odnesla hlavní trofej v kategorii animovaný pořad. Scenárista a režisér Krysáků Cyril Podolský, spoluautor námětu Martin Šinkovský a producent Lukáš Záhoř se ve Zlíně sešli před několika lety ještě jako studenti zdejší filmové školy a dnes jsou z nich úspěšní tvůrci.

Podívejte se na pilotní, necenzurovaný díl seriálu Krysáci¨

Slavit mohou i fakt, že podepsali smlouvu na druhou řadu Krysáků. "Zatím vám k ní můžu prozradit jen to, že bude mít zase třináct dílů a bude poslední. Třetí už neplánujeme. Teď hlavně musíme dokončit tu první, nové díly by měly být hotové na podzim příštího roku," říká Cyril Podolský. Zvěstem o Else pro Krysáky nechtěl uvěřit tak dlouho, až mu sako na udílení cen musela shánět žena před odjezdem přímo na zlínském nádraží.

Kraus se mohl uvolnit, Eben dotančil

Na rozdíl od loňského ročníku, kdy se ve výčtu vítězů objevily i kabelové kanály a TV Prima, je letos jediným neveřejnoprávním držitelem Elsy televize Nova.

Hugh LaurieV kategorii Zahraničních hraných televizních pořadů se prosadil Dr. House, druhá cena na barrandovský kopec putovala díky filmu, který Nova produkovala - diváckou cenu, udělovanou na základě výsledků výzkumu sledovanosti, dostala komedie Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli.

Škatulata, i když jen na půdě veřejnoprávní televize, proběhla i mezi populárními spíkry. "Tančícího" Marka Ebena coby nejlepšího moderátora za loňský rok vystřídal Václav Moravec se svými politickými Otázkami, na poli zábavy se zase prosadil loni druhý Jan Kraus, respektive jeho talkshow Uvolněte se, prosím.

Elsa jako nechtěný sirotek

Ceny ElsaAni letos se udílení výročních televizních cen nedostalo privilegia být vysíláno živě. Přestože se většina oceněných shodovala, že konfety ani rudý koberec ke štěstí nepotřebují, na téma, proč vlastně Elsy nestojí televizím za to, aby kvůli jejich udílení přistavily přenosový vůz, se v zákulisí živě diskutovalo.

"Je pravda, že Elsy jsou na chvostu veškerých cen trochu nespravedlivě. Komerční televize je bojkotují, protože vědí, že nenatočily dost pořadů, které by do soutěže mohly poslat. Což chápu, ale nepřipadá mi to fér," říká Jiří Strach.

Jestli má pravda ukáže možná už příští ročník. Podle mnohých by se totiž minimálně do nominací měly dostat Soukromé pasti, které nedávno odvysílala TV Nova. "Pokud díky tomu dostanou Elsy více prostoru, tím líp. Aspoň si je konečně pořádně užijeme," směje se Strach.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

DO KINA: Hanzlíkovo Léto s gentlemanem má jen tři zahraniční soupeře

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Domácí romantická komedie Léto s gentlemanem, v níž se Jaromír Hanzlík kromě hlavní role poprvé předvede i jako...

TELEVIZIONÁŘ: Anthony Hopkins jako pivní magnát si únos vychutná

Anthony Hopkins ve filmu Únos Freddyho Heinekena

Neexistuje nic, co by Anthony Hopkins nezahrál, neřkuli zahrál špatně. Tudíž i v titulní roli Únosu Freddyho Heinekena...

Najdete na iDNES.cz