PRVNÍ DOJMY: Silvestrovskou televizi vyčistil jen Nohavicův Václavák

  23:59aktualizováno  23:59
Uprostřed nového hýkání nad starými anekdotami se zrodil maličký zázrak, ryzí zjevení, jež silvestrovskou obrazovku vyčistilo od blátivosti povinné řachandy. Okamžik, kdy v pořadu Hotel Hvězdář vzal Jaromír Nohavica kytaru a k poctě Václava Neckáře zazpíval jeho píseň Podej mi ruku a projdem Václavák.

Jaromír Nohavica v Hotelu Hvězdář | foto: ČT

Jak málo stačí k zážitku hodnému střídání letopočtů: pár minut, pár tónů plus jeden člověk, který ví, o čem zpívá. Prosté, samozřejmé, osobní. Zatímco jiný nositel téhož jména, ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup, na silvestrovskou veselici spotřeboval jen do půlnoci více než čtyři hodiny - a výsledek? Utrpení.

Fotogalerie

Hotel Hvězdář na ČT1 vůbec patřil k milým překvapením večera. Jednak odklonem od unylých studiových estrád s komparzním publikem zpět k žánru hudebních filmů ze zlatých časů české klipové školy ve stylu Písní pro Rudolfa III., jednak důkazem, jak moderní zůstávají skladby z Šíleně smutné princezny - v době premiéry pohádky bylo skladateli Janu Hammerovi dvacet let.

Navíc se uměřená nostalgie mikropříběhu se zakomponovanými Neckářovými hity nevtíravě rozpouštěla v lehké nadsázce včetně aranží. Předvedla, co udělá romská melodika ze vznosných Stínů katedrál, kolik komiky v sobě nosí Jiří Korn, jak erotická může být ženská akrobacie nad vanou. Jen některé písně se mohly krátit, respektive dávaly pocítit rozdíl mezi interprety, kteří prostě nastudovali cizí hity, a těmi, kdo mají jejich obsah i náladu zažité.

Zbytek večera už se obešel bez překvapení, všechny stanice totiž budovaly silvestra podle šablon minulých let. Na ČT Zázraky přírody opět zavzpomínaly na uplynulé roky. Karel Šíp do Všechnopárty pozval nejvděčnější vypravěče v čele s Miroslavem Hanušem inscenujícím příhodu na motorce s pomocí Václava Kopty, což aspiruje na scénku roku, a Jana Paulová s Pavlem Zedníčkem dodali obvyklou tečku historek a písniček v Do roka a do dne.

Nova si v pořadu Tvoje tvář má známý hlas - Silvestr z karavanu mohla klidně odpustit přidaný rámec s Ondřejem Sokolem a Alešem Hámou, v podstatě to byl zase jen obyčejný „střihák“ neboli průlet pátou řadou soutěže s vybranými výstupy a komentáři typu „super“. Za jedny peníze znovu uživila celý večer.

Prima alespoň svůj záznam koncertu Český mejdan s Impulsem nevydávala za nic jiného a Prima Partička odvedla svůj standard, pouze navenek silvestrovsky přizdobený konfetami a spoře oděnými slečnami. 

Prakticky jediný estrádní program předlistopadového druhu předvedla stanice jednoho muže čili TV Barrandov - však také připomínal sraz abiturientů, na který se ti úspěšnější ani neobtěžovali přijít. Těžko rozhodnout, co vyznělo trapněji, zda banality kolem jídla, pití a novoročních předsevzetí, nebo upocená politická satira s národními velikány od Jana Žižky po Miloše Jakeše.

Dva momenty ovšem pojmenovaly barrandovskou nemohoucnost přesně, byť bezděčně. Jednak výrok „Dokážu prachy proměnit v ho...,“ jednak sponzorská reklama, která popřála „sledování tohoto pořadu bez nepříjemných ušních šelestů“.  Sice marně, ale kdo by taky věřil reklamě, natož tady a na silvestra.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

Další z rubriky

ANALÝZA: Sázkaři věří Janu Palachovi. Ale nač spoléhá Český lev?

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Druhé čtvrtstoletí své existence začíná Český lev změnou moderátora. Přímý přenos slavnostního předávání výročních...

RECENZE: Opsané, průhledné. Ale byly už horší kousky než LOVEní

Veronika Žilková hraje ve filmu LOVEní matku Ester Geislerové.

Důvod, proč se Česko vrhlo na romantické komedie ve velkém, je jasný: loni v kinech vyhrál titul Po čem muži touží,...

DO KINA: Clint Eastwood v Pašerákovi narazí třikrát na češtinu

Clint Eastwood ve filmu Pašerák

Ze čtyř novinek týdne jsou hned dvě domácího původu, navíc i francouzský přírodní dokument mluví česky hlasem Marka...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK S VZV

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz