PRVNÍ DOJMY: Silvestrovskou televizi vyčistil jen Nohavicův Václavák

  23:59aktualizováno  23:59
Uprostřed nového hýkání nad starými anekdotami se zrodil maličký zázrak, ryzí zjevení, jež silvestrovskou obrazovku vyčistilo od blátivosti povinné řachandy. Okamžik, kdy v pořadu Hotel Hvězdář vzal Jaromír Nohavica kytaru a k poctě Václava Neckáře zazpíval jeho píseň Podej mi ruku a projdem Václavák.

Jaromír Nohavica v Hotelu Hvězdář | foto: ČT

Jak málo stačí k zážitku hodnému střídání letopočtů: pár minut, pár tónů plus jeden člověk, který ví, o čem zpívá. Prosté, samozřejmé, osobní. Zatímco jiný nositel téhož jména, ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup, na silvestrovskou veselici spotřeboval jen do půlnoci více než čtyři hodiny - a výsledek? Utrpení.

Fotogalerie

Hotel Hvězdář na ČT1 vůbec patřil k milým překvapením večera. Jednak odklonem od unylých studiových estrád s komparzním publikem zpět k žánru hudebních filmů ze zlatých časů české klipové školy ve stylu Písní pro Rudolfa III., jednak důkazem, jak moderní zůstávají skladby z Šíleně smutné princezny - v době premiéry pohádky bylo skladateli Janu Hammerovi dvacet let.

Navíc se uměřená nostalgie mikropříběhu se zakomponovanými Neckářovými hity nevtíravě rozpouštěla v lehké nadsázce včetně aranží. Předvedla, co udělá romská melodika ze vznosných Stínů katedrál, kolik komiky v sobě nosí Jiří Korn, jak erotická může být ženská akrobacie nad vanou. Jen některé písně se mohly krátit, respektive dávaly pocítit rozdíl mezi interprety, kteří prostě nastudovali cizí hity, a těmi, kdo mají jejich obsah i náladu zažité.

Zbytek večera už se obešel bez překvapení, všechny stanice totiž budovaly silvestra podle šablon minulých let. Na ČT Zázraky přírody opět zavzpomínaly na uplynulé roky. Karel Šíp do Všechnopárty pozval nejvděčnější vypravěče v čele s Miroslavem Hanušem inscenujícím příhodu na motorce s pomocí Václava Kopty, což aspiruje na scénku roku, a Jana Paulová s Pavlem Zedníčkem dodali obvyklou tečku historek a písniček v Do roka a do dne.

Nova si v pořadu Tvoje tvář má známý hlas - Silvestr z karavanu mohla klidně odpustit přidaný rámec s Ondřejem Sokolem a Alešem Hámou, v podstatě to byl zase jen obyčejný „střihák“ neboli průlet pátou řadou soutěže s vybranými výstupy a komentáři typu „super“. Za jedny peníze znovu uživila celý večer.

Prima alespoň svůj záznam koncertu Český mejdan s Impulsem nevydávala za nic jiného a Prima Partička odvedla svůj standard, pouze navenek silvestrovsky přizdobený konfetami a spoře oděnými slečnami. 

Prakticky jediný estrádní program předlistopadového druhu předvedla stanice jednoho muže čili TV Barrandov - však také připomínal sraz abiturientů, na který se ti úspěšnější ani neobtěžovali přijít. Těžko rozhodnout, co vyznělo trapněji, zda banality kolem jídla, pití a novoročních předsevzetí, nebo upocená politická satira s národními velikány od Jana Žižky po Miloše Jakeše.

Dva momenty ovšem pojmenovaly barrandovskou nemohoucnost přesně, byť bezděčně. Jednak výrok „Dokážu prachy proměnit v ho...,“ jednak sponzorská reklama, která popřála „sledování tohoto pořadu bez nepříjemných ušních šelestů“.  Sice marně, ale kdo by taky věřil reklamě, natož tady a na silvestra.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Zemřel filmový historik Miloš Fikejz, autor hereckých encyklopedií

Miloš Fikejz

Filmový knihovník, publicista, encyklopedista, historik a fotograf Miloš Fikejz zemřel na akutní leukémii. Na podzim by...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

RECENZE: Záměrné pohřbívání ponorky Kursk budí užaslý hněv

Záběr z filmu Kursk

Proč vlastně chodit na film Kursk, když je případ zkázy ruské ponorky tak známý, že nelze doufat ve šťastný konec?...

Najdete na iDNES.cz