PRVNÍ DOJMY: Silvestrovskou televizi vyčistil jen Nohavicův Václavák

  23:59aktualizováno  23:59
Uprostřed nového hýkání nad starými anekdotami se zrodil maličký zázrak, ryzí zjevení, jež silvestrovskou obrazovku vyčistilo od blátivosti povinné řachandy. Okamžik, kdy v pořadu Hotel Hvězdář vzal Jaromír Nohavica kytaru a k poctě Václava Neckáře zazpíval jeho píseň Podej mi ruku a projdem Václavák.

Jaromír Nohavica v Hotelu Hvězdář | foto: ČT

Jak málo stačí k zážitku hodnému střídání letopočtů: pár minut, pár tónů plus jeden člověk, který ví, o čem zpívá. Prosté, samozřejmé, osobní. Zatímco jiný nositel téhož jména, ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup, na silvestrovskou veselici spotřeboval jen do půlnoci více než čtyři hodiny - a výsledek? Utrpení.

Fotogalerie

Hotel Hvězdář na ČT1 vůbec patřil k milým překvapením večera. Jednak odklonem od unylých studiových estrád s komparzním publikem zpět k žánru hudebních filmů ze zlatých časů české klipové školy ve stylu Písní pro Rudolfa III., jednak důkazem, jak moderní zůstávají skladby z Šíleně smutné princezny - v době premiéry pohádky bylo skladateli Janu Hammerovi dvacet let.

Navíc se uměřená nostalgie mikropříběhu se zakomponovanými Neckářovými hity nevtíravě rozpouštěla v lehké nadsázce včetně aranží. Předvedla, co udělá romská melodika ze vznosných Stínů katedrál, kolik komiky v sobě nosí Jiří Korn, jak erotická může být ženská akrobacie nad vanou. Jen některé písně se mohly krátit, respektive dávaly pocítit rozdíl mezi interprety, kteří prostě nastudovali cizí hity, a těmi, kdo mají jejich obsah i náladu zažité.

Zbytek večera už se obešel bez překvapení, všechny stanice totiž budovaly silvestra podle šablon minulých let. Na ČT Zázraky přírody opět zavzpomínaly na uplynulé roky. Karel Šíp do Všechnopárty pozval nejvděčnější vypravěče v čele s Miroslavem Hanušem inscenujícím příhodu na motorce s pomocí Václava Kopty, což aspiruje na scénku roku, a Jana Paulová s Pavlem Zedníčkem dodali obvyklou tečku historek a písniček v Do roka a do dne.

Nova si v pořadu Tvoje tvář má známý hlas - Silvestr z karavanu mohla klidně odpustit přidaný rámec s Ondřejem Sokolem a Alešem Hámou, v podstatě to byl zase jen obyčejný „střihák“ neboli průlet pátou řadou soutěže s vybranými výstupy a komentáři typu „super“. Za jedny peníze znovu uživila celý večer.

Prima alespoň svůj záznam koncertu Český mejdan s Impulsem nevydávala za nic jiného a Prima Partička odvedla svůj standard, pouze navenek silvestrovsky přizdobený konfetami a spoře oděnými slečnami. 

Prakticky jediný estrádní program předlistopadového druhu předvedla stanice jednoho muže čili TV Barrandov - však také připomínal sraz abiturientů, na který se ti úspěšnější ani neobtěžovali přijít. Těžko rozhodnout, co vyznělo trapněji, zda banality kolem jídla, pití a novoročních předsevzetí, nebo upocená politická satira s národními velikány od Jana Žižky po Miloše Jakeše.

Dva momenty ovšem pojmenovaly barrandovskou nemohoucnost přesně, byť bezděčně. Jednak výrok „Dokážu prachy proměnit v ho...,“ jednak sponzorská reklama, která popřála „sledování tohoto pořadu bez nepříjemných ušních šelestů“.  Sice marně, ale kdo by taky věřil reklamě, natož tady a na silvestra.


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

RECENZE: Will Smith v chatrči. Hraný remake Aladina je ryzí Bollywood

Záběr z filmu Aladin

Po animované pohádce Aladin přichází její hraná verze. Slabší, ale pořád únosná, hlavně díky taneční a gymnastické...

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

Vyhrají ženy, či Tarantino? Jeho film s Pittem se dočkal sedmi minut ovací

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po vítězství Pulp Fiction: Historek z podsvětí by mohla v Cannes vyhrát i Tarantinova novinka Tenkrát v...

Najdete na iDNES.cz