PRVNÍ DOJMY: Silvestrovskou televizi vyčistil jen Nohavicův Václavák

  23:59aktualizováno  23:59
Uprostřed nového hýkání nad starými anekdotami se zrodil maličký zázrak, ryzí zjevení, jež silvestrovskou obrazovku vyčistilo od blátivosti povinné řachandy. Okamžik, kdy v pořadu Hotel Hvězdář vzal Jaromír Nohavica kytaru a k poctě Václava Neckáře zazpíval jeho píseň Podej mi ruku a projdem Václavák.

Jaromír Nohavica v Hotelu Hvězdář | foto: ČT

Jak málo stačí k zážitku hodnému střídání letopočtů: pár minut, pár tónů plus jeden člověk, který ví, o čem zpívá. Prosté, samozřejmé, osobní. Zatímco jiný nositel téhož jména, ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup, na silvestrovskou veselici spotřeboval jen do půlnoci více než čtyři hodiny - a výsledek? Utrpení.

Fotogalerie

Hotel Hvězdář na ČT1 vůbec patřil k milým překvapením večera. Jednak odklonem od unylých studiových estrád s komparzním publikem zpět k žánru hudebních filmů ze zlatých časů české klipové školy ve stylu Písní pro Rudolfa III., jednak důkazem, jak moderní zůstávají skladby z Šíleně smutné princezny - v době premiéry pohádky bylo skladateli Janu Hammerovi dvacet let.

Navíc se uměřená nostalgie mikropříběhu se zakomponovanými Neckářovými hity nevtíravě rozpouštěla v lehké nadsázce včetně aranží. Předvedla, co udělá romská melodika ze vznosných Stínů katedrál, kolik komiky v sobě nosí Jiří Korn, jak erotická může být ženská akrobacie nad vanou. Jen některé písně se mohly krátit, respektive dávaly pocítit rozdíl mezi interprety, kteří prostě nastudovali cizí hity, a těmi, kdo mají jejich obsah i náladu zažité.

Zbytek večera už se obešel bez překvapení, všechny stanice totiž budovaly silvestra podle šablon minulých let. Na ČT Zázraky přírody opět zavzpomínaly na uplynulé roky. Karel Šíp do Všechnopárty pozval nejvděčnější vypravěče v čele s Miroslavem Hanušem inscenujícím příhodu na motorce s pomocí Václava Kopty, což aspiruje na scénku roku, a Jana Paulová s Pavlem Zedníčkem dodali obvyklou tečku historek a písniček v Do roka a do dne.

Nova si v pořadu Tvoje tvář má známý hlas - Silvestr z karavanu mohla klidně odpustit přidaný rámec s Ondřejem Sokolem a Alešem Hámou, v podstatě to byl zase jen obyčejný „střihák“ neboli průlet pátou řadou soutěže s vybranými výstupy a komentáři typu „super“. Za jedny peníze znovu uživila celý večer.

Prima alespoň svůj záznam koncertu Český mejdan s Impulsem nevydávala za nic jiného a Prima Partička odvedla svůj standard, pouze navenek silvestrovsky přizdobený konfetami a spoře oděnými slečnami. 

Prakticky jediný estrádní program předlistopadového druhu předvedla stanice jednoho muže čili TV Barrandov - však také připomínal sraz abiturientů, na který se ti úspěšnější ani neobtěžovali přijít. Těžko rozhodnout, co vyznělo trapněji, zda banality kolem jídla, pití a novoročních předsevzetí, nebo upocená politická satira s národními velikány od Jana Žižky po Miloše Jakeše.

Dva momenty ovšem pojmenovaly barrandovskou nemohoucnost přesně, byť bezděčně. Jednak výrok „Dokážu prachy proměnit v ho...,“ jednak sponzorská reklama, která popřála „sledování tohoto pořadu bez nepříjemných ušních šelestů“.  Sice marně, ale kdo by taky věřil reklamě, natož tady a na silvestra.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

Další z rubriky

Na DVD vychází Sedláčkův Palach, německá tragikomedie i pravěké drama Alfa

Trailer k filmu Palach

Chvilku po televizní premiéře vychází na DVD snímek Roberta Sedláčka Jan Palach. Z dalších žánrů se do distribuce...

VIDEO: Francouzský hit Nedotknutelní se vrací v americké verzi

Z amerického filmu Nedotknutelní

V původní francouzské verzi se Nedotknutelní stali hitem a zatím úspěch opakuje i jejich americký remake. Příběh...

RECENZE: Raubíř Ralf, Husí kůže, Ledová sezona. Pohádky dětí internetu

Z filmu Raubíř Ralf a internet

Co mají společného lední medvědi, herní postavičky a strašidla? Ve všech případech jde o pokračování a všechny tři...

Najdete na iDNES.cz