Televize Nova chystá novou hudební soutěž

  1:23aktualizováno  1:23
Česko opět hledá nové zpěváky, ale jinak než v SuperStar. Televize Nova totiž koupila licenci k pořadu X Factor, nejúspěšnější britské hudební soutěži posledních let.

logo soutěže X Factor | foto: archiv

Soutěž vznikla ve firmě FremantleMedia, poprvé ji před třemi lety uvedla stanice ITV, nyní už ve Velké Británii vysílají čtvrtou sérii a zároveň show pronikla do dalších devíti zemí. Všude kraluje sledovanosti. Proč?

Další krok
Protože soutěž X Factor nezná podle autorů hranic: je otevřená soutěžícím každého věku, všech hudebních žánrů, a dokonce třeba i čistě vokálním skupinám.

"V rodině show, které z amatérských zpěváků dělají profesionály, znamená X Factor další krok. Na rozdíl od SuperStar dává šanci i starším lidem, navíc k souboji zpěváků přidává i zábavný souboj porotců, kteří tu mají trochu jinou roli. Bijí se za své vlastní koně, což přináší zajímavé zpestření," vysvětluje ředitel Novy Petr Dvořák.

V současnosti už televize vysílá výzvy k veřejným konkurzům, které se odehrají během dvou měsíců – od října do listopadu. "Vyjedeme víc do krajů, nechceme jen Prahu," slibuje Dvořák. Na obrazovku vstoupí X Factor ovšem až na jaře 2008.

Jak vypadá hra, na niž se pravidelně dívá více než deset milionů Britů, osm z toho se zapojuje do hlasování, a kterou si tam oblíbilo zejména mladší publikum?
Obvykle se soutěží ve třech kategoriích: od 15 do 24 let, od 25 let výše a ve skupinách. Každý porotce je patronem jedné ze tří kategorií, sám vybírá soutěžící, kteří v ní postoupí do finále. Pak už o osudu tří zvolených čtveřic rozhodnou diváci.

Porotce až do konce se svými svěřenci spolupracuje, vybírá jim repertoár, radí jim, jak píseň předvést; vlastně má roli "producenta", jenž se je snaží prosadit proti favoritům ostatních členů poroty.

Soutěž X Factor má tři fáze: první jsou castingy, druhou semifinálové soustředění, kde každý z porotců vybere zpěváky ve své kategorii pro finále. Ve finálových kolech se pak utkají všichni navzájem.

V Británii pořad vyhrál několik cen, jedna připadla i manželce Ozzyho Osbourna Sharon v roli porotkyně. Vedle ní pravidelně usedá sestra slavné australské zpěvačky Kylie Minogue Dannii, která také zpívá, či populární hvězda 80. a 90. let Paula Abdul v roli hosta.

Hlavní tváří X Factor je ovšem Simon Cowell – nejenže usedá v čele poroty, ale je také autorem celé soutěže. Ta je v podstatě obdobou jeho dřívějších úspěšných "kousků", jako byly show American či Pop Idol, American Inventors a America’s Got Talent.

V současnosti největší evropská televizní soutěž talentů odstartovala v Británii již v roce 2004, má za sebou tři dokončené série, čtvrtá právě probíhá. Od Britů si show postupně kupovaly i televize v Austrálii, Belgii, Nizozemí, Maroku, na Islandu, v Kazachstánu, Kolumbii, Španělsku, v roce 2006 vznikla také verze pro arabské publikum.

Opět Osvaldová?
Kdo usedne v porotě české verze soutěže, není zatím jasné. Spekuluje se o možné účasti Gabriely Osvaldové a Ondřeje Soukupa, kteří již dříve patřili do poroty soutěže Česko hledá SuperStar. Skladatel Ondřej Soukup to však odmítá: "O tom nevím," tvrdí.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

Zemřel herec Bruno Ganz, nejznámější filmový Hitler

Febiofest 2010 - Bruno Ganz

Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Informovala o tom v sobotu agentura DPA...

Najdete na iDNES.cz