Televize Nova chystá novou hudební soutěž

  1:23aktualizováno  1:23
Česko opět hledá nové zpěváky, ale jinak než v SuperStar. Televize Nova totiž koupila licenci k pořadu X Factor, nejúspěšnější britské hudební soutěži posledních let.

logo soutěže X Factor | foto: archiv

Soutěž vznikla ve firmě FremantleMedia, poprvé ji před třemi lety uvedla stanice ITV, nyní už ve Velké Británii vysílají čtvrtou sérii a zároveň show pronikla do dalších devíti zemí. Všude kraluje sledovanosti. Proč?

Další krok
Protože soutěž X Factor nezná podle autorů hranic: je otevřená soutěžícím každého věku, všech hudebních žánrů, a dokonce třeba i čistě vokálním skupinám.

"V rodině show, které z amatérských zpěváků dělají profesionály, znamená X Factor další krok. Na rozdíl od SuperStar dává šanci i starším lidem, navíc k souboji zpěváků přidává i zábavný souboj porotců, kteří tu mají trochu jinou roli. Bijí se za své vlastní koně, což přináší zajímavé zpestření," vysvětluje ředitel Novy Petr Dvořák.

V současnosti už televize vysílá výzvy k veřejným konkurzům, které se odehrají během dvou měsíců – od října do listopadu. "Vyjedeme víc do krajů, nechceme jen Prahu," slibuje Dvořák. Na obrazovku vstoupí X Factor ovšem až na jaře 2008.

Jak vypadá hra, na niž se pravidelně dívá více než deset milionů Britů, osm z toho se zapojuje do hlasování, a kterou si tam oblíbilo zejména mladší publikum?
Obvykle se soutěží ve třech kategoriích: od 15 do 24 let, od 25 let výše a ve skupinách. Každý porotce je patronem jedné ze tří kategorií, sám vybírá soutěžící, kteří v ní postoupí do finále. Pak už o osudu tří zvolených čtveřic rozhodnou diváci.

Porotce až do konce se svými svěřenci spolupracuje, vybírá jim repertoár, radí jim, jak píseň předvést; vlastně má roli "producenta", jenž se je snaží prosadit proti favoritům ostatních členů poroty.

Soutěž X Factor má tři fáze: první jsou castingy, druhou semifinálové soustředění, kde každý z porotců vybere zpěváky ve své kategorii pro finále. Ve finálových kolech se pak utkají všichni navzájem.

V Británii pořad vyhrál několik cen, jedna připadla i manželce Ozzyho Osbourna Sharon v roli porotkyně. Vedle ní pravidelně usedá sestra slavné australské zpěvačky Kylie Minogue Dannii, která také zpívá, či populární hvězda 80. a 90. let Paula Abdul v roli hosta.

Hlavní tváří X Factor je ovšem Simon Cowell – nejenže usedá v čele poroty, ale je také autorem celé soutěže. Ta je v podstatě obdobou jeho dřívějších úspěšných "kousků", jako byly show American či Pop Idol, American Inventors a America’s Got Talent.

V současnosti největší evropská televizní soutěž talentů odstartovala v Británii již v roce 2004, má za sebou tři dokončené série, čtvrtá právě probíhá. Od Britů si show postupně kupovaly i televize v Austrálii, Belgii, Nizozemí, Maroku, na Islandu, v Kazachstánu, Kolumbii, Španělsku, v roce 2006 vznikla také verze pro arabské publikum.

Opět Osvaldová?
Kdo usedne v porotě české verze soutěže, není zatím jasné. Spekuluje se o možné účasti Gabriely Osvaldové a Ondřeje Soukupa, kteří již dříve patřili do poroty soutěže Česko hledá SuperStar. Skladatel Ondřej Soukup to však odmítá: "O tom nevím," tvrdí.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

Najdete na iDNES.cz