Na nich však režisér ještě pracoval se svým otcem Zdeňkem Svěrákem, kdežto scénář Kukyho si napsal sám a do hlavní dětské role obsadil svého syna.
Právě na dětské fantazii příběh stojí: malý hrdina si představuje, kde asi bloudí jeho oblíbený růžový medvídek Kuky, kterého maminka vyhodila, aby plyšová hračka nezhoršila chlapcovo astma. Možná je to jen sen – a možná Kuky vážně zažívá velké dobrodružství.
Akční, zábavný, romantický, rodinný, hraný i animovaný; všechny tyhle přívlastky slibuje snímek, kterým si Svěrák splnil dávný sen. Pracuje totiž s takzvanými makrodetaily, díky nimž se třeba obyčejný hlemýžď jeví na plátně jako obří nebezpečné monstrum.
Svěrák točí loutkového Indianu JoneseMF DNES byla na natáčení Svěrákova filmu |
"Dlouho jsem toužil udělat film, ve kterém bych se mohl věnovat drobným detailům – hmyzu, světlu v listí, letícímu chmýří. Vůbec mě zajímalo, co se na scéně odehrává poté, co herci odejdou. Různě jsem to pašoval do svých předchozích děl, ale šlo to těžko," vykládá režisér, jak dospěl k nevšední metodě Kukyho.
Veverky a trikaři
"Napadlo mě, že změním měřítko, zasadím příběh přímo do mikrosvěta a hrdiny udělám tak malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo mezi maliním vytvářelo atmosféru, chmýří bylo rekvizitou a hmyz přirozeným komparzem," dodává. Tak vznikla pohádka pro všechny generace, v níž pouť medvídka smetištěm či lesem nabývá podoby napínavé výpravy v duchu Indiany Jonese.
Loutky se pořádně provětraly, neboť nezažily běžnou studiovou animaci po "okénkách" – štáb s nimi točil celé obrazy ve volné přírodě. Přičemž hledání vskutku pohádkových scenerií prý vyústilo ve "vlastivědné toulky po vlastech českých". Tuhá zima se točila na Ještědu, zajímavé kořeny u Bechyně, mechový les a potok na vrchu Melechově, borovice a skály u Drábských světniček, listnáče ve Voděradských bučinách, červená půda u Nové Paky a svícnový smrk až u Vyškova.
Coby bezdomovec se ve filmu představí Oldřich Kaiser, jako chlapcovi rodiče Kristýna Nováková a Filip Čapka. Nicméně hlavní úloha zůstává loutkám, dále pak veverkám, ptákům, motýlům, včelám, pejskovi – a neskonale trpělivým trikařům.