RECENZE: Když baví vánoční kocovina takové normální skandinávské rodinky

  11:35aktualizováno  11:35
Při prvních návalech upřímného smíchu u komedie Svátky klidu a míru člověk zalituje, proč nešla do kin už v prosinci. Se závěrečnou dávkou vánoční kocoviny pochopí.

Paprika Steenová ve svém filmu Svátky klidu a míru | foto: Film Europe

Každý je důvěrně zná: okamžiky, kdy by namísto kapra raději bacil paličkou své nejbližší. Stačí si jiskřivě trpkou dánskou komedii Svátky klidu a míru přeobsadit vlastními příbuznými. Z modelové situace rodiny u štědrovečerní večeře, odkud kvůli vánici není úniku, stvořila režírující herečka Paprika Steenová dokonalou grotesku s hořce léčivým účinkem, která silně připomíná českou Chatu na prodej; pouze vyspělejší a realističtější.

Fotogalerie

Steenová, nositelka herecké ceny karlovarského festivalu za Potlesk, ztvárnila pořadatelku celé sešlosti. Už sestřih organizačních vzkazů na telefonním záznamníku ji od rána vytáčí a pobaveného diváka orientuje v příštím zasedacím pořádku. Přemoudřelá sestra zase přiveze své odporné zelí, snobského muže a rozmazleného synáčka. Rozvedená matka, typická učitelka, se bude jízlivě hádat s otcem, jehož nová mladá partnerka se tradičně z večeře omluví. 

A zatímco hostitelka uklidňovaná jen chápavým manželem čekajícím na vlastní rodiče klopýtá v kuchyni mezi střepy, takže nemá čas na syna v pubertě ani na dceru tíženou tajemstvím, ohlásí účast ještě třetí sestra, jež právě vyšla z protialkoholní léčebny – a přivede si neznámého partnera i s jeho dcerkou.

Ministerský kvíz

V takové výbušné sestavě se mají pronášet přípitky, zpívat koledy, rozdílet dárky a provozovat pospolité hry podle zajímavých severských zvyklostí či jen v rámci tradic příslušného rodu, do nichž spadá soutěž potomků v předčítání nebo vědomostní kvíz „jmenuj tři ministry kultury ve dvou vládách jednoho premiéra“. 

Každá jedovatost, trapná poznámka, společenský přešlap, neopatrná otázka typu „dá se ten dárek vyměnit?“ se nabalují jako sněhová koule. Děti jsou kouzelně otrávené, dospělí ztrácejí nervy, a když babička nečekaně vytasí svou závěť pro čechovovské tři sestry jen ve dvou zavařovacích sklenicích, černá komedie přejde ve vyloženě krutou sérii obviňování. Nálada připomene slavnou Ledovou bouři nejen kvůli metelici za okny.

Svátky klidu a míru

Dánsko, 2018, 101 min

Režie: Paprika Steen

Scénář:

Hrají: Paprika Steen, Sofie Grå;bøl, Patricia Schumann, Lars Knutzon, Lars Brygmann, Karen-Lise Mynster, Jacob Ulrik Lohmann, Fanny Bornedal, Jakob Randrup

Hodnocení­: 70 %

Takové normální rodince na drsnější skandinávský způsob a se spodními proudy ve stylu Rodinné oslavy by sice klidně postačila obrazovka nebo divadelní jeviště, nicméně obě své silné zbraně dokáže i na plátně plně využít. 

Jednou je sevřený scénář Jakoba Weise, na debutanta až překvapivě zralý, druhou herecká hitparáda rovnocenných výkonů na lékárnicky vyvážené hranici smíchu a slz, ale také sympatií a antipatií. Neboť každá z postav, i ta sebeprotivnější, odhalí záblesk lidskosti, ale i naopak.

Závěrečné vykoupení má sice očekávanou pointu Božího hodu „život za život“, ale v oné smrtelnicky přirozené vypravěčské rovině bez velikášských efektů zařídí katarzi, za kterou se Steenová rozhodně nemusí stydět. Tím spíše, že podobnost s četnými prvky Chaty na prodej je skutečně náhodná.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZIONÁŘ: Hledá se národní hrdina. Buď Jan Palach, nebo Harry Potter

Jan Palach znovu v plamenech. Jak se točila klíčová scéna.

Teď se ukáže, jestli televizní publikum hledá v sobotu večer národní souznění, nebo globální zábavu. V televizní...

Najdete na iDNES.cz