RECENZE: Když baví vánoční kocovina takové normální skandinávské rodinky

  11:35aktualizováno  11:35
Při prvních návalech upřímného smíchu u komedie Svátky klidu a míru člověk zalituje, proč nešla do kin už v prosinci. Se závěrečnou dávkou vánoční kocoviny pochopí.

Paprika Steenová ve svém filmu Svátky klidu a míru | foto: Film Europe

Každý je důvěrně zná: okamžiky, kdy by namísto kapra raději bacil paličkou své nejbližší. Stačí si jiskřivě trpkou dánskou komedii Svátky klidu a míru přeobsadit vlastními příbuznými. Z modelové situace rodiny u štědrovečerní večeře, odkud kvůli vánici není úniku, stvořila režírující herečka Paprika Steenová dokonalou grotesku s hořce léčivým účinkem, která silně připomíná českou Chatu na prodej; pouze vyspělejší a realističtější.

Fotogalerie

Steenová, nositelka herecké ceny karlovarského festivalu za Potlesk, ztvárnila pořadatelku celé sešlosti. Už sestřih organizačních vzkazů na telefonním záznamníku ji od rána vytáčí a pobaveného diváka orientuje v příštím zasedacím pořádku. Přemoudřelá sestra zase přiveze své odporné zelí, snobského muže a rozmazleného synáčka. Rozvedená matka, typická učitelka, se bude jízlivě hádat s otcem, jehož nová mladá partnerka se tradičně z večeře omluví. 

A zatímco hostitelka uklidňovaná jen chápavým manželem čekajícím na vlastní rodiče klopýtá v kuchyni mezi střepy, takže nemá čas na syna v pubertě ani na dceru tíženou tajemstvím, ohlásí účast ještě třetí sestra, jež právě vyšla z protialkoholní léčebny – a přivede si neznámého partnera i s jeho dcerkou.

Ministerský kvíz

V takové výbušné sestavě se mají pronášet přípitky, zpívat koledy, rozdílet dárky a provozovat pospolité hry podle zajímavých severských zvyklostí či jen v rámci tradic příslušného rodu, do nichž spadá soutěž potomků v předčítání nebo vědomostní kvíz „jmenuj tři ministry kultury ve dvou vládách jednoho premiéra“. 

Každá jedovatost, trapná poznámka, společenský přešlap, neopatrná otázka typu „dá se ten dárek vyměnit?“ se nabalují jako sněhová koule. Děti jsou kouzelně otrávené, dospělí ztrácejí nervy, a když babička nečekaně vytasí svou závěť pro čechovovské tři sestry jen ve dvou zavařovacích sklenicích, černá komedie přejde ve vyloženě krutou sérii obviňování. Nálada připomene slavnou Ledovou bouři nejen kvůli metelici za okny.

Svátky klidu a míru

Dánsko, 2018, 101 min

Režie: Paprika Steen

Scénář:

Hrají: Paprika Steen, Sofie Grå;bøl, Patricia Schumann, Lars Knutzon, Lars Brygmann, Karen-Lise Mynster, Jacob Ulrik Lohmann, Fanny Bornedal, Jakob Randrup

Hodnocení­: 70 %

Takové normální rodince na drsnější skandinávský způsob a se spodními proudy ve stylu Rodinné oslavy by sice klidně postačila obrazovka nebo divadelní jeviště, nicméně obě své silné zbraně dokáže i na plátně plně využít. 

Jednou je sevřený scénář Jakoba Weise, na debutanta až překvapivě zralý, druhou herecká hitparáda rovnocenných výkonů na lékárnicky vyvážené hranici smíchu a slz, ale také sympatií a antipatií. Neboť každá z postav, i ta sebeprotivnější, odhalí záblesk lidskosti, ale i naopak.

Závěrečné vykoupení má sice očekávanou pointu Božího hodu „život za život“, ale v oné smrtelnicky přirozené vypravěčské rovině bez velikášských efektů zařídí katarzi, za kterou se Steenová rozhodně nemusí stydět. Tím spíše, že podobnost s četnými prvky Chaty na prodej je skutečně náhodná.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Další z rubriky

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

VIDEO: Tim Roth známý z Pulp Fiction vládne seriálu Šerifská hvězda

Trailer k seriálu Šerifská hvězda

V idylickém městečku uprostřed hor začíná nový život policejní detektiv, kterého v seriálu Šerifská hvězda hraje Tim...

Zopakuje úspěch Pulp Fiction? Quentina Tarantina opět čeká Cannes

Quentin Tarantino (Cannes, 23. května 2014)

Přijedou hvězdy jako Penélope Cruzová či Sylvester Stallone, ale letošní festival v Cannes skloňuje nejčastěji jiné...

Najdete na iDNES.cz