Švankmajer přežije. Dostal na film 8 milionů

  18:44aktualizováno  18:44
Téměř 65 milionů korun rozdělili členové rady Fondu České republiky na podporu a rozvoj české kinematografie šesti desítkám projektů.

MFFKV - Tomáš Baldýnský hovoří o financování českého filmu - Karlovy Vary (30. června 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

Ve 28. kole grantového řízení posoudili rekordní počet 120 žádostí a dalších jedenáct o navýšení už dříve udělených podpor v úhrnném požadavku 324 milionů korun.

Předseda rady fondu Tomáš Baldýnský na tiskové konferenci v rámci karlovarského festivalu upozornil, že letošní rozpočet byl nebývale vysoký, když zhruba 120 milionů vlastních prostředků oživila stomilionová státní dotace.

"Pokud napřesrok nenajdeme jiné zdroje, budeme mít pouhých 58 milionů, tedy čtvrtinu letošní částky," zdůraznil.

Mezi celovečerními tituly byl podpořen například nový projekt Jana Švankmajera Přežít svůj život osmi miliony korun, debut režisérky Miry Fornayové Lištičky a Dolenského film Chyťte doktora shodně čtyřmi miliony korun.

Celovečerní dokument o Miloši Formanovi Co tě nezabije získal 300.000 korun, filmový přepis Máchova Máje v režii Františka Antonína Brabce 3,5 milionu a Hřebejkův projekt U mě dobrý pět milionů.

Čtyřem žadatelům byla navýšena dřívější podpora. Jde o snímek Jana Němce odehrávající se v srpnu 1968 nazvaný Holka Ferrari Dino, projekt Josefova cesta v režii Iva Trajkova, Květy sakury Ivana Vojnára a také Jakubiskovu Bathory. V tomto případě o tři miliony na deset milionů korun.

"Stalo se tak po sérii jednání," dodal Baldýnský. Podle něj jde o ambiciózní projekt, který nemá v naší kinematografii obdoby. "Je to jediný český koprodukční historický velkofilm a zase ne tak nerozumná investice," řekl.

Několik projektů (osm na modernizaci kin a tři na výrobu filmů) bylo odloženo k pozdějšímu projednávání. Pokud všichni žadatelé prostředky utratí, bude vyčerpána stomilionová dotace. Mezi těmi, kteří přidělené prostředky do fondu vrací, jmenoval Baldýnský Jana Svěráka a Ondřeje Trojana.

"Hlavním zdrojem příjmů fondu jsou peníze za televizní práva ke starší domácí filmové tvorbě. Přičemž nikdy nelze říci, kolik jich bude prodáno a za jakých podmínek," uvedl Baldýnský. Osobně se domnívá, že by bylo lepší podpořit méně filmů vyššími částkami; vždyť 140 filmových projektů je v různém stadiu rozpracovanosti a některé nebudou vůbec dokončeny.

Před více než rokem vetoval prezident Václav Klaus přijetí novely zákona o kinematografii. Filmaři se pak na MFF v Karlových Varech setkali s ním i se zástupci politických stran. Na základě jednání bylo dohodnuto, že do přijetí nového zákona stát nalezne prostředky na podporu domácí filmové tvorby. Výsledkem bylo 100 milionů korun, jejichž část podpořila i festivaly či modernizaci zanedbaných kinosálů.

Teze nového zákona o kinematografii se zpracovávají na ministerstvu kultury, do vlády se mají dostat v říjnu. Filmaři chtějí schůzku s politiky v rámci festivalu 5. července zopakovat. Její téma bude jasné - jak překlenout další rok. Největší optimisté věří, že zákon by mohl platit od roku 2009.

Nová podoba navrhovaného zákona počítá například se státní spoluúčastí, s poplatky ve výši jednoho procenta příjmů z prodeje a pronájmu nosičů ve videopůjčovnách, jednoho procenta příjmů televizních celoplošných stanic z reklamy a jednoho procenta ze vstupného do kin.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

RECENZE: První skejt, první sex. Zkrátka bezstarostné Devadesátky

Motiv z plakátu k filmu Devadesátky

Milé překvapení. Jakmile Jonah Hill coby debutující režisér amerických Devadesátek sáhl do vlastních vzpomínek od...

Simba jako živý. Nový Lví král má být vyvrcholením přetočených disneyovek

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Když hrdinové animovaného Lvího krále před pětadvaceti lety pozvedli malého Simbu nad hlavu se slovy „Tohle je váš nový...

TELEVIZIONÁŘ: Víkendový souboj stupidity. Hříšnice versus Turbotarantule

Alexandra Neldelová ve snímku Hříšnice

Na první pohled by se zdálo, že před osmdesátinami Karla Gotta není napříč stanicemi úniku. Nepočítaje v to medailonky,...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz