Mezi prvními to u nás zkusila La Putyka a uspěla, na přenos jejího novocirkusového představení se dívalo 55 tisíc lidí. Kde jinde by našli divadelníci tak velké hlediště?
Vzápětí naskočili muzikanti, kapely Wohnout či Krajčo hrály ze zkušeben, nebo producenti cestopisné mystifikace s Ondřejem Sokolem a Lukášem Pavláskem Cesta kolem světa, která i přes nesouhlas tvůrců obešla zavřená kina tím, že zamířila na internet. Sice dočasně a za poplatek nižší než běžné vstupné, ale vyplatilo se; stejně jako u nedostatkových roušek platí, že alespoň něco je lepší než nic.
Podobné řešení zkusily festivaly jako Jeden svět, na internetu startovaly i některé dokumentární novinky jako Pro Samu. Pěkné gesto, ovšem žádná charita. Na otázku, zda v mimořádné době nechystají přístupy zlevňovat, odpověděl Vít Schmarc ze společnosti Artcam následovně.
„Ceny jednotlivých titulů jsou věcí domluvy s poskytovateli služeb a zohledňují náklady na straně distributora – marketing, výrobu a náklady na straně VOD platformy, tedy videa na vyžádání. U takzvaného TVOD, to jest transakčního modelu, kde divák platí za jeden titul, nikoli za tarif měsíčního předplatného, jsou ceny nastavené rozumně. U našich filmů Země medu a Pro Samu jde vlastně o premiéru, jinde než na festivalech filmy k vidění nebyly. Spíš než o zisk, který je pro malé distributory z digitální distribuce stále mizivý, jde o snahu udržet se v kontaktu s diváky a dát jim přístup k obsahu, který by jinak dostupný nebyl.“
Pochopitelně se celý zábavní průmysl snaží minimalizovat ztráty, jak to jen jde, a právě internetové platformy tak přejímají roli spasitele. Hollywood to rozjel ve velkém. Společnost Walt Disney vystartovala ještě v etapě „sociálního odstupu“, tedy před úplným uzavřením kin.
Ohlásila, že svůj animovaný hit, Ledové království II, uvolňuje ke streamování ve videodistribuci okamžitě, tedy tři měsíce před původně plánovaným termínem. Prohlásila, že svým krokem chce dát rodinám „alespoň trochu radosti a zábavy v čase výjimečných výzev“, jaké přináší pandemie koronaviru.
Vzápětí se přidaly jiné tituly, které urychlily svůj vstup do virtuálního světa, mezi prvními závěrečný díl vesmírné ságy čili Star Wars: Vzestup Skywalkera, teprve nedávno uvedený komiks s Harley Quinnovou nebo krimikomedie Gentlemani. Zjevně to Hollywood bolí pořád méně, než kdyby na pád běžné distribuce nereagoval vůbec.
Severoamerický trh zaznamenal o posledním víkendu otevřených kin propad tržeb o 85 procent a všude to bylo stejné, v Česku stihlo víkendovou návštěvu kinosálů jen pět tisíc hazardérů. Zato online videotékám přibývají zákazníci skokově, i proto, že jejich provozovatelé urychlují přechod hitů kin na internet. Mimo jiné se tak odehrál přestup úspěšné domácí komedie Vlastníci.
Otázka je, jak dlouho sítím zásoby zábavy vydrží. Výroba totiž stojí napříč světem, Orlando Bloom se rozloučil s natáčením v Česku videem na Instagramu, Bollywood zrušil veškeré filmové, televizní i internetové produkce, Netflix zrušil práce ve Státech i v Kanadě zatím na dva týdny „v zájmu národní bezpečnosti“, Česká televize pozastavila vše kromě zpravodajství, americké stanice zbavily veškeré talk show publikace a seznam titulů, které odkládají natáčení, už je nekonečný. Včetně seriálů Živí mrtví, Mladý Sheldon či komiksových děl Batwoman nebo Flash.
Zkouška koronavirem
A co v mezidobí dělají hvězdy? Třeba Amy Adamsová s Jennifer Garnerovou předčítají dětem pohádky na dobrou noc, opět prostřednictvím počítačových sítí. Byli jsme před koronavirem, budeme i po něm, dal by se parafrázovat klasik. Ale jak se budeme bavit, až hrozba odezní, je otázka.
„Situace, ve které nyní společnost je, naopak ukazuje, že právě ve chvíli, kdy potřebujeme sdílet informace, ale i emoce, je televize dominantním médiem,“ míní ředitel České televize Petr Dvořák. „Živé televizní vysílání spojuje daleko větší množství lidí, než dokážou jakékoli jiné formy distribuce. Ukazuje se to v době významných kulturních, sportovních nebo politických událostí a ukazuje se to i teď,“ tvrdí. Ale také budoucnost televize vidí optimisticky. „Věřím, že až tento mimořádný stav, který je pro mnoho kulturních institucí opravdu kritický, pomine, lidé budou mít naopak daleko větší chuť užít si umění naživo.“
Také Jan Bradáč, který vede síť kin CineStar, je přesvědčen, že touha lidí po společném zážitku nezmizí. „Doposud stream a kino fungovaly vedle sebe, ne proti sobě, a věřím, že to tak bude znovu. K návratu do kin je však zapotřebí dvou věcí, které nikdo nyní neumí předpovědět, a sice: jestli na to kvůli ekonomickým dopadům lidé budou mít, a hlavně zda uvěří, až se karanténa zruší, že už hrozba opravdu pominula. Tu zkušenost nemáme, omezeně se hrálo za války i za povodní, navíc se přestává vyrábět i obsah, nicméně já doufám, že kina přežijí i zkoušku koronavirem,“ shrnuje.