Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Státní smutek v televizi: zmizí humor, Borec na konec i celé vysílání

  15:26aktualizováno  17:46
Státní smutek vyhlášený na následující tři dny v souvislosti s úmrtím exprezidenta Václava Havla zasáhne i do programu televizí. Každá se s ním vyrovnává po svém. Zatímco ta veřejnoprávní jde cestou speciálů a Nova vyřadí "nevhodné" tituly, kanál HBO Comedy nahradí v den Havlova pohřbu program psaným textem.
Orientace v předvánočním programu nebude letos snadná, televize ho musí měnit kvůli třídennímu státnímu smutku.

Orientace v předvánočním programu nebude letos snadná, televize ho musí měnit kvůli třídennímu státnímu smutku. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sledujte změny televizních programů

Portál iDNES.cz ve spolupráci se společností Press Data aktualizuje program každých třicet minut.

"Na základě dohody HBO ČR s některými významnými provozovateli převzatého vysílání nebude v jejich sítích kanál HBO Comedy dostupný. Namísto toho bude přenášen text či další obsah k uctění památky Václava Havla," popsala mluvčí televize Pavla Brožková portálu iDNES.cz řešení, ke kterému dospělo vedení HBO.

V praxi to znamená, že diváci kanálu zaměřeného na komediální žánr po celý pátek uvidí na obrazovce jen nápis připomínající aktuální události. Na animovanou komedii Alvin a Chipmunkové 2 či thriller Dvojí hra s Julií Robertsovou a Clivem Owenem, stejně jako na další původně plánované tituly, si budou muset pár dní počkat. 

Takzvané nevhodné žánry, konkrétně komedie, záznamy koncertů či stand up comedy show Na stojáka nebude navíc od středy do pátku vysílat ani kanál HBO a neuskuteční se ani premiéra snímku Vladimíra Michálka EM a ON , původně plánovaná na čtvrteční večer. "Přijde nám to jako nejdůstojnější řešení," řekla Brožková.

Dokument o osobitém umělci a provokatérovi Xavieru Baumaxovi, který si ve svých vystoupeních nebere servítky před nikým a ničím, obsahuje i scény, v nichž se vyjadřuje k osobnosti Václava Havla. Právě to může být jeden z důvodů, proč se HBO rozhodla premiéru odložit. "Chtěli bychom, aby pieta za Václava Havla proběhla maximálně důstojně a z toho také vycházejí všechny naše kroky ohledně programové skladby," řekla Brožková.

ČT: pohřeb a vzpomínání

Mohutné zásahy do programu naplánovala i Česká televize, na rozdíl od svých konkurentů s nimi ovšem startuje prakticky okamžitě. V úterý od 20 hodin uvede v premiéře dokument s názvem Václav Havel a Dominik Duka: společný výslech.

Zpravodajské kanály ČT24 i ČT1 také počítají s přímým přenosem ze středečního převozu rakve, pátečního pohřbu a v neposlední řadě také z koncertu Pocta Václavu Havlovi, který se tentýž den večer uskuteční ve Velkém sále pražského Paláce Lucerna.

Kromě toho zapátrala veřejnoprávní stanice ve svých archivech a vytáhla několik tematicky příhodných kousků. Jsou mezi nimi například film Zemský ráj to napohled, mrazivá komedie o časech normalizace oceněná na festivalu v Moskvě, třináct let starý dokument Andrey Majstorovičové o životě první dámy (Sedmnáct měsíců Dagmar Havlové) či ve své době nedoceněný, leč skvělý snímek Petra Nikolaeva Kousek nebe, popisující milostný vztah na půdě komunistického lágru.

"Vedení programu postupovalo koncepčně a celý ho postavilo znovu tak, aby odpovídal záměru ČT, to je co nejvýstižněji uctít památku Václava Havla," vysvětlila Anna Freimanová z Tiskového útvaru ČT. Jako příklad uvedla
zařazení televizního filmu Můj otec a ostatní muži namísto pořadu Pošta pro tebe či nahrazení zábavné show Kolo plné hvězd snímkem Zemský ráj to napohled.

TV Barrandov: Bez nosáčů, zato s Havlem

TV Barrandov je ve svých plánech umírněnější, i ona však mimořádně zařazuje portrét na Václava Havla s názvem Vzpomínka na V. H.  "Sestřih připravuje šéfredaktor redakce zpravodajství Jaroslav Spěváček společně s  Janisem Sidovským, který úzce spolupracoval s Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a v pověření první dámy Dagmar Havlové v roce 2003 produkoval galavečer Pocta Václavu Havlovi v Národním divadle Praha," přiblížila pořad, který je na programu v pátek večer, Kateřina Kotalová z TV Barrandov.

Z filmu Dva nosáči tankují super, který z programu vyřadila TV Barrandov.

Janis Sidovský pak iDNES.cz potvrdil, že bude vyřazen komediální žánr: "Ve středu stahujeme komedii Dva nosáči tankují super, den na to pak titul Šimon a Matouš jedou na riviéru," uvedl představitel nejvyššího managementu.

Z kabelových televizí pak zareagovala také pražská televize Metropol, která ve dnech smutku vsadila výhradně na rozhovory s přáteli a kolegy bývalého prezidenta. "Ve zvláštním režimu bude televize Metropol vysílat až do pátečního rozloučení s Václavem Havlem v katedrále svatého Víta," uvedla mluvčí televize Anna Lukešová.

Klidná Prima Cool a Nova bez Silvestra

Televize Prima po mnohahodinovém jednání přišla pouze se změnami na pátek. "Kromě minuty ticha v pravé poledne budeme vysílat dvě speciální zpravodajské relace věnované státnímu pohřbu Václava Havla. Ke státnímu smutku se televize Prima připojí smuteční variantou vysílacího loga a vzpomínka na Václava Havla se objeví i ve vysílací grafice," sdělil iDNES.cz PR koordinátor Primy Václav Mazánek s tím, že jiné úpravy programu už nebudou.

I Ženatého se závazky uvidí fanooušci Al Bundy zase až po skončení státního smutku.

Trochu překvapivé je, že změny zatím neplánuje stanice Prima Cool, která cílí na mladé publikum a jejíž program tak logicky může obsahovat zdaleka nejvíc pořadů odporujících představě o národní pietě. "Smutná atmosféra bude prostupovat celým programem hlavního kanálu, naše televize s žádnými úpravami nepočítá," řekl za Cool Filip Sychra.

Nejdéle změny v souvislosti se státním smutkem řešila Nova a její sesterské stanice. "Naše situace je o něco komplikovanější, kvůli zrušení koncertů Michala Davida totiž musíme řešit i vysílání na Silvestra. Právě v tento den měl totiž běžet záznam Davidova vystoupení," omlouvala otálení se zveřejněním změn mluvčí Novy Marie Fianová. Jak však iDNES.cz sdělila, i její televize počítá s citelnými zásahy do programu.

Z dokumentu Sedmnáct měsíců Dagmar Havlové, který natočila Andrea Majstorovičová.

"Určitě omezíme komediální formáty a počítáme i s tím, že do vysílání zařadíme mimořádné zpravodajské vstupy z pohřbu prezidenta Václava Havla. Nova Sport bude pokračovat ve svém vysílacím schématu, některé ze zápasů však budou odvysílány s minutou ticha na začátku hry a všechny kanály pak v pátek v poledne odvysílají pietní minutu ticha," uvedla Fianová.

Už v pondělí také moderátoři Televizních novin oznámili, že v rámci celostátního truchlení vypustí oblíbenou tečku sportovních novin Borec na konec. Většinu z vyřazených titulů přitom budou tvořit sitkomy a seriály, ve středu diváci neuvidí například Ženatého se závazky nebo Dva a půl chlapa IV, naopak nově bude do programu zařazena pohádka Brémští muzikanti.

Je mi líto společnosti, která je omezená a nerespektující, říká Eliška Křenková

  • Nejčtenější

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

3. prosince 2023  14:02

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik &...

Zlomte kosti. Putin před haagským tribunálem dostává co proto

3. prosince 2023  17:59

Ruský prezident Vladimir Putin je, zdá se, stále pevně u moci. Není však málo těch, kdo si ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bratr Jiří byl velký herec, ale uměl být i opravdu zlý, vzpomíná Kristian Kodet

29. listopadu 2023

Premium S manželkou zrenovovali polorozpadlý palác a otevřeli ho pro veřejnost jako Muzeum Kodet. Jsou...

Konec dabingu v Čechách? Umělá inteligence už přeloží dialog včetně tónu hlasu

29. listopadu 2023

Premium I do u nás dosud velice ceněného řemesla dabingu začíná výrazně promlouvat umělá inteligence. Každý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Vypotíme bolest! Proč jsou Sestry z kouřové sauny nepřístupné

5. prosince 2023

Premium Od začátku do konce sleduje prakticky jenom nahá ženská těla, ale to není důvod, proč film Sestry z...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Obraz surrealisty Štyrského Trauma zrození vydražili za 92,3 milionu korun

6. prosince 2023  18:43,  aktualizováno  19:36

Za 3,15 milionu eur, respektive za 3,8 milionu eur včetně aukční přirážky (92,3 milionu korun) se...

GLOSA: Pražskojarní Vánoční oratorium bylo plné lesku, ale i otazníků

6. prosince 2023  18:40

Festival Pražské jaro se o sobě snaží dávat vědět nejen na jaře. To je přirozené a chvályhodné,...

Lence Filipové komunisti Eurovizi zatrhli. Tak to teď zkouší dcera Lenny

6. prosince 2023  15:40

Mezi účastníky národního kola Eurovision Song Contest 2024 je i Lenny, dcera zpěvačky Lenky...

Osobností roku je Taylor Swiftová. Časopis Time ji označil za zdroj světla

6. prosince 2023  14:27,  aktualizováno  14:53

Americká popová hvězda Taylor Swiftová se stala letošní osobností roku časopisu Time. Podle jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...