Star Trek - maska Borga - předmět nabízený v aukci memorabilií ze slavného sci-fi seriálu | foto: Reuters

Star Trek slaví čtyřicátiny velkým výprodejem

  • 7
Budoucnost se dá koupit, i když se může zdát poněkud ošuntělá. V New Yorku začala třídenní dražba memorabilií z legendárního sci-fi seriálu Star Trek.

V renomovaném aukčním domě Christie's v New Yorku se od čtvrtka do soboty koná neobyčejná dražba, která může skutečné fanoušky sci-fi seriálu Star Trek uvést do intergalaktické extáze.

Na prodej jsou čtyři tisícovky originálních kostýmů, legendární rekvizity i zbraně, které se objevily v celkem šesti řadách televizního seriálu a v deseti filmech.

I jinak suchopární dražitelé začínají básnit: "Je to magická záležitost. Taková sbírka ještě nikdy na trhu nebyla," tvrdila Catherine Elkiesová během tiskové konference.

Výnos z aukce se odhaduje kolem dvou až tří milionů dolarů.

Naplněné sny fanoušků
U příležitosti 40. výročí kultovního seriálu Star Trek otevřela společnost CBC Paramount Studios svoje archivy ve více než pěti skladovacích halách v Los Angeles. "Snažili jsme se všechno přetřídit a najít to nejlepší z nejlepšího," říká Elkiesová.

V sídle renomované aukční firmy vedle Rockefellerova centra je to proto cítit jako v second handu. Poněkud chatrné, futuristicky působící židle v modré barvě NASA, pečlivě ručně zhotovené kulisy vesmírné lodi, ramínka ověšená nákladnými kostýmy, to všechno po čtyři desetiletí provokovalo fantazii milionů oddaných fanoušků - trekkies.

Star Trek - model lodi Enterprise-DStar Trek - model klingonského válečného ptákaStar Trek - model romulanské lodi

Špičaté uši Vulkánce Spocka jsou k mání za 200 dolarů. Za 8000 dolarů si člověk může doma pohovět v křesle kapitána Kirka. A ten, kdo chce, aby jeho obývací pokoj vypadal jako vesmírná loď Enterprise, bude muset zaplatit 20 tisíc dolarů.

K dostání je i "komunikátor", futuristickou vize dnešního mobilu, či mimozemský šperk, který se podle Helen Baileyové z Christie's dá normálně nosit.

Star Trek - seriál i byznys
Když se v roce 1966 poprvé objevil William Shatner alias kapitán Kirk ve svém hořčicově žlutém vesmírném obleku, netušil ani on, ani autor předlohy Gene Roddenberry, že právě vzniká nový fenomén. Teď je jeho uniforma z filmu Khanův hněv z roku 1982 k dostání za šest až osm tisíc dolarů.

Z vesmírné lodi Enterprise se stal dobrý obchod, kariéra herců, jako jsou Patrick Stewart, Whoopi Goldbergová nebo Teri Hatcherová, se úspěšně rozběhla, a navíc měl seriál čtyřicet let "naprosto zásadní vliv na popkulturu", jak zdůrazňuje Elkiesová.

Star Trek - původní křeslo kapitána KirkaStar Trek - kolekce velitelských kostýmůStar Trek - vylepšené křeslo kapitána Kirka

Velice odvážně vypadá dvoubarevný kostým androidky Andrey z původní série: na prsou je jen překřížená látka. I minišaty podporučice Uhury mají v sobě sexy eleganci 60. let (odhad: 3000 až 5000 dolarů). Překvapivě působí, jako by byly nové. "Tenkrát bylo hodně náročné tyhle kostýmy vyrábět, proto je pak tak dobře udržovali," vysvětluje Baileyová.

Jelikož ne všichni fanoušci vzdálených galaxií se mohou dostavit, aby mohli osobně přihazovat, dal aukční dům k dispozici technologie 21. století - všichni zájemci se mohou dražby zúčastnit i na internetu na speciální stránce Christie's.