Spielberg si odnesl dva Zlaté glóby

  18:14aktualizováno  18:14
- Jen jediné překvapení přinesly Zlaté glóby za rok 1998 - prestižní ceny sdružení zahraničních filmových kritiků akreditovaných v Hollywoodu, jež byly slavnostně vyhlášeny v noci na včerejšek v Beverly Hills. Na pódiu stanuli vesměs předem tipovaní favorité. Spielbergův válečný snímek Zachraňte vojína Ryana zvítězil v kategorii dramat a získal i cenu za režii. Mezi komediemi vyhrál rovněž podle očekávání Zamilovaný Shakespeare, oceněný též za scénář a herecký výkon Gwyneth Paltrowové. Cenu za mužský herecký výkon v hlavní "vážné" roli si odnesl Jim Carrey za Truman Show, pro niž bodoval i Ed Harris v roli vedlejší.

Cenu Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo získal Jack Nicholson, nositel pěti Zlatých glóbů. "Na těch cenách se mi líbí, že nepocházejí z našich vlastních řad," prohlásil.
Nečekanou výjimku, černého koně soutěže, představovala pouze Cate Blanchettová, které trofej pro nejlepší herečku v kategorii drama vynesla titulní role v historickém filmu Královna Alžběta. Obě oceněné kostýmní podívané chystá do tuzemských kin Bontonfilm: Královnu Alžbětu od 25. února, úsměvnou romanci Zamilovaný Shakespeare od 11. března.
Steven Spielberg, jehož Ryan patří také k nejžhavějším kandidátům na Oscary, adresoval své díky všem veteránům, kteří bránili západní civilizaci a zastavili holocaust za druhé světové války. Jim Carrey na svou výhru reagoval výrokem "To je tedy šok". Neopomněl přitom sarkasticky upozornit na své starší role - nekomediální a méně úspěšné. Největší dojetí dala znát Blanchettová, která porazila tak věhlasné soupeřky jako Susan Sarandonovou, Meryl Streepovou či Emily Watsonovou.
Nejlepším hercem v komedii či muzikálu se stal Michael Caine díky britskému snímku Tichý hlas. "Představili jsme jej teď na Febiofestu a do kin vstoupí 18. března," řekla Zuzana Dražilová ze Sunfilmu, který má v záloze i dalšího laureáta Zlatých glóbů. Pod názvem Vlak do Ria chystají brazilský snímek Hlavní nádraží, který vyhrál v kategorii nejlepší zahraniční film.
Prakticky jedinou neznámou položkou na tuzemském trhu zůstává zatím snímek Gods and Monsters (Bohové a příšery), který vynesl trofej za vedlejší roli Lynn Redgraveové. "Jde o nezávislý projekt, uváděný i ve Spojených státech dosud v omezeném počtu kin.
Jeho další cesta závisí na tom, zda se v únoru probojuje do oscarových nominací," míní šéf Unie filmových distributorů Jan Bradáč.
Hollywoodští novináři tradičně ocenili také několik televizních pořadů.
Zvláštní okamžik nastal, když hereckou cenu za televizní komedii Spin City přebíral Michael J. Fox stižený Parkinsonovou chorobou, jenž poděkoval svým lékařům a řekl, že se těší z každého dne.
Novinářské Zlaté glóby bývají považovány za tipy či "předskokany" cen Americké filmové akademie, letos však o výsledcích Oscarů mnoho nenapovídají. Kritika totiž filmy hodnotí v oddělených kategoriích "vážných" dramat a komedií či muzikálů, kdežto v oscarovém klání se předpokládaní hlavní soupeři - Ryan, Zamilovaný Shakespeare a Truman Show - sejdou na jednom poli. Nominace budou známy v půli února, rozdílení Oscarů letos připadne na 21. března.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

VIDEO: V helmě i v pokleku. Jiří Suchý ví, jak Lehce s životem se prát

Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Semafor byl tehdy jediný pramen živé vody, líčí Miloš Forman v dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, který...

Najdete na iDNES.cz