Spider-Man září coby válečný veterán, právem má nominaci na Zlatý glóbus

  5:06aktualizováno  5:06
V oscarových nominacích kupodivu zapadlo, ačkoli drama Bratři, které právě dorazilo do českých kin, je přinejmenším herecky na výši.

Z filmu Bratři | foto: HCE

Na Zlaté glóby bylo nominováno dvakrát, a velmi trefně: za píseň, již napsal Bono ze skupiny U2, a za výkon Tobeyho Maguirea, jenž tu oslnivě dokazuje, že už dávno není jen roztomilým puberťákem s pavoučí mrštností z komiksové série Spider-Man

K antické tragédii

Možná se Bratrům vymstilo, že nepůsobí tak docela "americky". Ač vznikli ve Státech a sledují tamní rodinu, natočil je podle původní dánské verze irský rodák Jim Sheridan.

A byť se drží vstřícného vyprávění napůl cesty mezi oběma filmovými kontinenty, bez pseudouměleckých šarád po evropsku i hollywoodské doslovnosti, diváka vůbec nešetří. Nemůže; od zdánlivě banálního melodramatu se totiž Bratři postupně přiblíží k síle antické tragédie.

Už výchozí situace naznačuje, že modelově rozvržené charaktery se mohou nečekaně měnit. Dva synové někdejšího hrdiny z Vietnamu vedou zcela odlišné životy. Starší, neboli Maguire, vzorný voják, manžel i otec, je sestřelen v Afgánistánu.

Jako otec myslím jinak

Čtěte rozhovor s Tobeyem Maguirem k filmu Bratři.

Mladší, jejž hraje rovněž vynikající Jake Gyllenhaal, naopak zosobňuje černou ovci rodiny, barového povaleče zrovna propuštěného z vězení. Ale jako by za bratra převzal zodpovědnost, stane se oporou svých malých neteří i švagrové, křehce nádherné Natalie Portmanové.

Vztah mezi nimi sílí, ale pak se domněle mrtvý vrátí, zcela proměněný těžkou osobní vinou, jíž si vykoupil život. A protože ji nemůže přiznat, obrací své výčitky vůči manželce a bratrovi, jejichž vzájemnou náklonnost vycítil. Dusno v rodině nejvíce prožívají děti, které neudržitelnou situaci ve finále rozetnou krutou lží.

Bombu odpálí děti

Souhra, s níž Gyllenhaal a Maguire proplouvají střídavými vlnami sourozenecké příchylnosti a samčího napětí, působí obdivuhodně – dokonce jako by si byli i fyzicky podobní.

Přesně umějí odstínit také postoje k otci, z jehož zoufalství vyrůstá nespravedlivost a posléze přiznání vlastního veteránského syndromu. Paradoxně Portmanová zůstává herecky trochu ve stínu, přestože či spíše právě proto, že z ní kamera téměř nespustí oči; její půvab v dané roli prosazuje až zbytečně okatě.

Z filmu BratřiZ filmu Bratři

Ale jinak Bratři neservírují nic naplno a polopaticky. Afghánský útok přijde náhle, rychle, bez příprav; výjevy z Afghánistánu navíc nestojí na výbušné akci, nýbrž daleko účinnějším teroru, strachu, mučení, hře nervů. A hlavně střídání paralelních dějů dokládá, jak jsou si světy míru a války cizí, vzdálené, nepřenosné.

Vůbec nejlepší složku dramatu však představují děti, které tragiku dovedou prozářit nečekaným humorem čistě domáckých výjevů, a přitom v nich narůstá ostražitost, nevole i vzpoura.

Z filmu Bratři

Když se bojí vlastního otce, divákovi až zatrne, a když jedna z dcer u rodinné oslavy dá průchod své ublíženosti nejzákeřnější pomstou, jako by odpálila bombu.

Bratři mají i slabší místa – sbližování hrdinky se švagrem, jež se příliš nabízí, či věštecké sny vdovy po zabitém vojákovi. Ale vynahrazují je děsivá volba bez řešení, která vede k selhání hrdiny, i způsob, jak Maguire hraje jeho proměnu v psychopata.

Kdyby šli Bratři od začátku cílevědoměji přímo k podstatě, snesli by i známku 80 procent.

Bratři
Režie: J. Sheridan, tit., 105 min.
Hrají J. Gyllenhaal, T. Maguire, N. Portmanová, .
HODNOCENÍ MF DNES 70%


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

Najdete na iDNES.cz