Španělé zkoumají, zda jim Češi neukradli seriál Vyprávěj

  11:52aktualizováno  11:52
Z pýchy podzimního vysílání České televize se může stát celoevropská ostuda. Mnohadílný seriál Vyprávěj, jehož první díl přinese televize 31. srpna, se v mnoha ohledech nápadně podobá španělskému seriálu stejného názvu.

Ze seriálu Vyprávěj | foto: Česká televize, Dramedy

Ze seriálu VyprávějTvůrci českého příběhu to sice odmítají, jinak však hovoří španělští vlastníci práv, producenti ze společnosti Ganga. "S českou firmou Dramedy jsme se setkali a domluvili na opci a poplatku za každý díl. Nakonec se nám ale ozvali s tím, že o tento druh pořadu už prý zájem nemají," potvrdila včera deníku Metro Mercedes Borruelová z firmy Ganga.

Retroseriál Vyprávěj natočila pro Českou televizi právě Dramedy Production. Ta ve Španělsku dříve koupila licenci na seriál Horákovi (ČT) a Redakce (Nova). Nyní prý žádná licence potřeba nebyla, protože český seriál nemá se španělským co dělat. "Zmiňovaná podobnost v rodině, postavách a příbězích neexistuje," řekl včera producent Filip Bobiňski.

Roman Vojtek, Nela Boudová a Svatopluk SkopalShodný na českém a španělském díle je už sám název. Španělský seriál se jmenuje Cuéntame cómo pasó, tedy Vyprávěj, jaké to bylo, zkráceně mu však všichni říkají Vyprávěj. Podobní jsou i někteří hrdinové a doba, přechod z éry totality do svobody a to, že seriál má vypravěče. V obou příbězích také figuruje postava babičky, která je zosobněním starých hodnot. Naopak zápletky a další postavy jsou odlišné, stejně tak i úvodní píseň.

Aby Španělé na českých tvůrcích nějaké peníze vysoudili, musí nejdřív prokázat, že seriál má opravdu společné rysy. Do věci by se vložili soudní znalci, sledovali díl po dílu a verze porovnávali.

Ze seriálu Vyprávěj"Já si s vámi o tom povídat nebudu. Nemám čas řešit to telefonicky, žádné informace vám teď nepodám," řekl šéfdramaturg ČT Aleš Ulm a rozhovor ukončil.

Česká televize dnes představí své plány na podzimní vysílání. Kromě volebních spotů a volebního vysílání přijde řeč i na nové pořady.

Chceme odškodné, říká produkční

"Připadne mi neuvěřitelné, že Dramedy vydává svůj seriál za originální." Takhle včera reagovala Mercedes Borruelová, ředitelka obchodního oddělení španělské firmy Ganga. Ta vlastní práva na seriál Vyprávěj. Deník Metro jí poslal přeložené informace, které o dílu uveřejnila sama Česká televize.

Setkala jste se někdy s představiteli české produkční firmy Dramedy, která seriál pro Českou televizi točila?
Ano, před třemi roky s panem Bobiňským (produkčním Vyprávěj). Velice ho zajímal náš seriál. Poslala jsem mu kazety, obsah seriálu a charakteristiku postav. Pak pan Bobiňski přijel do Španělska a setkal se tu s naším scenáristou a produkčním. Dohodli jsme se na částce za opci a na poplatku 2 000 eur za jeden díl (české Vyprávěj má mít 104 dílů).

Co následovalo dál?
Čekali jsme, že nám Dramedy zašle podepsanou smlouvu, ale dlouho se nám neozývali. Proto jsme je začali urgovat, jelikož jsme jim už předali řadu informací. Nakonec jsme obdrželi odpověď, že od smlouvy odstupují, jelikož o tento druh pořadu nemají zájem.

Jaké nejbližší kroky hodláte udělat nyní?
Naši právníci společně s právníky španělské televize TVE se spojí s právníky České televize a předpokládám, že podniknou příslušné kroky proti Dramedy. Jen podotýkám, že španělská televize vysílá seriál Vyprávěj již od roku 2001.

Budete požadovat po Dramedy nějakou částku?
Na částce, jako na odškodnění za tuto "krádež", se dohodnou naši právníci s právníky španělské televize.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz