South Park u diváků uspěl přesto, že animace připomíná nejvíc ze všeho pokusy studentů střední školy o kreslený film. Hrdinové vypadají trochu jako neohrabaný sněhulák s rukama a náznaky nohou, o perspektivě si mohou diváci nechat jen zdát.
Ale možná, že v záplavě téměř dokonalé animace byl právě trochu primitivní trhaný styl tím, co zaujalo. Tedy samozřejmě vedle příběhů, jež s oblibou překračují všechny hranice a tabu, kterým se ostatní televizní tvůrci většinou bojí jen přiblížit.
Během jedenácti sezon, které se ve Spojených státech zatím odvysílaly, tvůrci seriálu Matt Stone a Trey Parker stihli naštvat podstatně víc lidí než kdysi podobně vnímaní kreslení Simpsonovi.
Na rozdílech mezi seriály je zřejmé, jak se za deset let změnil přístup k humoru. V příbězích žluté rodinky ze Springfieldu by se totiž rozhodně nemohlo během jednoho dílu objevit stodvaašedesátkrát slovo "shit" nebo dvaačtyřicetkrát "negr", jako tomu bylo v Městečku South Park.
Pro South Park je také typické, že si dělá bohapustou legraci z celebrit všeho druhu - oblíbeným terčem je třeba Barbra Streisandová. A také všechno kanadské, včetně pophvězdy Celine Dionové.
Když se naštve šéfkuchař
Stranou zájmu ale nezůstala ani náboženství - od různých forem křesťanství přes judaismus až po islám. Velkou pozornost vzbudil i díl, který si vzal na paškál scientology. Kvůli tomu se se seriálem rozloučil Isaac Hayes, který namlouval šéfkuchaře southparkské školní jídelny a důvěrníka hlavních hrdinů Chefa a který se
sám hlásí ke scientologii.
Herec a zpěvák tehdy řekl, že už nemá žaludek na práci v seriálu, který je netolerantní k náboženství jiných lidí. Matt Stone k tomu lakonicky poznamenal, že Hayes "neměl žádné problémy a dostával za to vždy mnoho peněz, když si naše příběhy dělaly legraci například z křesťanů".
![]() jak to bylo s Hayesovým odchodem |
Během let proti seriálu protestovaly řady křesťanských a hlavně rodičovských organizací - jedna i v České republice - žádné se ale nepodařilo dosáhnout toho, aby byl stažen či aby změnil svůj přístup.
Jistým omezením ale je, že v Americe se South Park vysílá na kabelové televizi a je označen jako pořad nevhodný pro mládež do 18 let, podobný věkový limit platí i jinde.
Česko je pozadu
V České republice se Městečko South Park vysílalo nejprve na placeném kanále HBO a později na Nově až po desáté hodině večer. K českým divákům se ale zatím dostalo jen šest sérií, zatímco v USA se odvysílala jedenáctá a chystá se ještě nejméně jedna.
Českým fanouškům - pokud si nové série nesehnali na internetu či DVD - tak třeba uniklo, že se do děje vrátil Kenny. Hrdina v oranžové kombinéze, který v každém díle umíral (a v následujícím se opět objevil) a jehož smrt vždy doprovodili zbylí kamarádi výrokem "Zabili Kennyho. Parchanti!", zemřel definitivně na konci páté série.
Jeho nástupci ale nebyli zdaleka tak dobří, a tak se od sedmé série mumlající Kenny opět vrátil. Nyní mu ale autoři už žádné bizarní způsoby smrti, jako upečení v mikrovlnné troubě či pád kosmické stanice na hlavu, nechystají.