Současné české seriály mají kouzlo, ale za zahraničními vzory pokulhávají

  15:17aktualizováno  15:17
České televize jsou zahlceny seriály, které diváci žádají. Snese domácí produkce alespoň letmé srovnání se zahraničními opusy, u nichž se leckdy inspiruje?

Ordinace v růžové zahradě (2008) | foto: Archiv TV Nova

Vezměme to chronologicky. Každý všední den před televizními novinami se divák může projít Ulicí, nahlédnout do domácností postavám realitě více či méně podobným a dát si pivo u Henryho, tedy u toho Američana s roztomilým přízvukem.

Michal Zelenka (vpravo) s kolegy ze seriálu Ošklivka KatkaV pondělí se pak musí rozhodnout, jestli zkusí vyřešit zapeklitý případ společně s příslušníky Kriminálky Anděl, nebo zkontroluje lesklost rovnátek slečny Katky, které všichni po vzoru té kolumbijské příšerky říkají Ošklivka.

V úterý může zkontrolovat, zda se vztah doktora Mázla s mrchou Tárovou vyvíjí slibně a jestli "Růžovka" vůbec ještě stojí. Případně zjistit, zda si Andrea Rubešová nepořídila nové brýle či náhodou nezjistila, že je vlastně hodná.

Tak by se dalo pokračovat donekonečna - respektive do konce týdne. Protože od pondělí vše začíná nanovo. Stejné vztahy, podobné zápletky, v nichž se jen vymění aktéři. Ať se snaží sebevíc, štěstí nikomu z nich nikdo nepojistí. Snad jen milosrdný scénárista a štědrý produkční.

Ulice

Fenomén Ulice, denní seriál, jež nedávno překonal magickou tisícovku dílů, diváky stále táhne. Proč? Na nic si nehraje a drží úroveň. Řeší se tu normální, běžné problémy (ztráta zaměstnání, manželská krize), netlačí se na pilu a hrají tu povětšinou výteční herci.

UKÁZKA ZE SERIÁLU ULICE

Je-li možné najít v zahraniční produkci adekvátní produkt, pak je to legendární soap-opera Tak jde čas, svého času i u nás hojně sledovaná. Byť ji s Ulicí tematicky nelze porovnávat, společnou mají jednu, o to zásadnější věc - nekonečnost.

Kriminálka Anděl

Pohled na Kriminálku Anděl je zajímavější. Nelze jí upřít pokus o modernost, dravost a švih, ovšem srovnání s Kriminálkami * (za * doplňte jakoukoli severoamerickou reálii od Miami po New York) neustojí.

seriál Kriminálka AndělNa české poměry relativně odvážný vstup do dlouhá léta nečeřených vod detektivních seriálů, jejichž progrese se zastavila v zakouřeném umakartovém kanclíku hrdinů Malého pitavalu z velkého města, případně u dramaticky pozdviženého obočí detektiva Martina Tomsy, totiž nese pachuť levné ateliérovky.

Nedělejme si iluze, že interiéry amerických kriminálek točí tvůrci jen a pouze v reáliích. I oni využívají služeb rozlehlých hangárů, jenže to umí natočit bez pocitu, že za sádrokartonovou stěnou zrovna doktor Pusenský tepe mladou Valšíkovou.

Ordinace v růžové zahradě, Velmi křehké vztahy, NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA

Původně uzavřené série Ordinace v růžové zahradě a Rodinných pout (později Velmi křehkých vztahů) se nafoukly do regulérně soap-operových monster kvůli vysoké sledovanosti. A zároveň si vzájemně konkurují ve smyslu "přeci jim neuděláme radost tím, že stáhneme naší vlajkovou loď z místa, kde pluje jejich".

UKÁZKA ZE SERIÁLU ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ

Oba seriály se dotýkají - od dob Dietlovy Nemocnice na kraji města - divácky snad nejatraktivnějšího seriálového prostředí, totiž lékařského. Srovnatelný zahraniční seriál? S křečovitě přivřenými víčky Chicago Hope.

Velmi křehké vztahy (2008)Lékařské prostředí jde totiž ve všech třech seriálech ruku v ruce se soukromým životem hlavních hrdinů. Ovšem česká - bez urážky - papundeklová rychloprodukce šustící papírem těžko dosáhne propracované struktury Chicago Hope, nejen kvůli objemu prostředků, jež do seriálů tečou.

Zcela svébytně a v konečném součtu vítězně se nakonec jeví Nemocnice na kraji města. Skvěle napsaným Dietlovým originálem počínaje, ztěžka kulhajícím pokračováním po dvaceti letech a svěže uchopenými Novými osudy konče. Už ze cti k prapůvodu snad nejúspěšnější české "zdravotnické" série a profesionalitě všech zúčastněných tvůrců není vhodné za hranice vyrážet. Nemocnice je prostě originál.

Ošklivka Katka

Ošklivka Katka? Z průhledného schématu dávno viděného v kolumbijském originálu šlo i přes jistě napjatý rozpočet vykřesat přece jen trochu víc než stylizačně nejednotné kreace představitelů figurek.

Nehledě na jasně citelné a nelogické skoky ve stylizaci, jako by tvůrci od začátku netušili, co vlastně chtějí točit, a v průběhu seriálu namátkově experimentovali způsobem "zkusme to uchopit trochu jinak, třeba to zabere lépe".

UKÁZKA ZE SERIÁLU OŠKLIVKA KATKA

Comeback

Má cenu srovnávat seriál Comeback, po zpackaných pokusech typu Nováci a s čestnou výjimkou Hospody konečně pořádný pokus o český sitcom, se zámořskou produkcí? Kromě specifických principů žánru ne.

Comeback se totiž opírá o hrdinu blízkého snad jen zemím bývalého východního bloku - normalizační pěveckou hvězdu. A už zmíněné zákonitosti sitcomu tvůrci evidentně znají. Jen se s nimi trochu víc ztotožnit.

sitkom Comeback - Tomáš MatonohaJe nabíledni, že český seriál jakékoliv kvality uspěje u tuzemského diváka spíše než sebelepší zahraniční. Česky mluvící herec je bližší než George Clooney s hlasem Jana Kanyzy.

Výhodou tuzemských seriálů je také skoro vždy obsazení plné zvučných jmen a herců často výjimečných kvalit. To ovšem neznamená, že by tento rybník nepotřeboval vypustit, vyčistit a napustit novou svěží vodou. I kvůli standardně, někdy až nesnesitelně pomalému tempu vyprávění, které v české seriálové tvorbě společně s polopatistickým vysvětlováním pevně zapustilo kořeny.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

RECENZE: Chůva, která držela feudály nad vodou, připomene i Postřižiny

Chůva a její svěřenkyně ve filmu Becassine!

Sice také nosí deštník, ovšem používá jej pouze místo hole na svůj chudý raneček či jako improvizovanou řadící páku u...

Najdete na iDNES.cz