Donatas Banionis ve filmu Solaris

Donatas Banionis ve filmu Solaris | foto: Mosfilm

Vary uvedly Tarkovského Solaris. Je to rituál, vyznal se Vladimír 518

  • 16
Náročná filmová sci-fi klasika Solaris legendárního sovětského režiséra Andreje Tarkovského se dočkala restaurované verze. Na karlovarském festivalu uvedl její kopii umělec Vladimír 518, který přiznal, že Solaris patří mezi jeho nejoblíbenější snímky.

Karlovarský festival tradičně vedle nových snímků a premiér nezapomíná ani na filmovou klasiku. Diváci si letos mohou užít retrospektivu italského režiséra Elia Petriho a dále například zrestaurovanou verzi Friedkinovy Mzdy strachu (rozhovor zde) či Tarkovského filmu Solaris.

Rozsáhlé vědecko-fantastické dílo na motivy knihy spisovatele Stanisława Lema vzniklo v roce 1972. Andrej Tarkovskij k jeho natočení dostal povolení přímo od sovětského vedení, které chtělo natočit protiváhu Kubrickova opusu 2001: Vesmírná odysea.

Nekompromisní Tarkovskij však film natočil po svém a ač sklízel festivalová uznání, oficiální pochvaly se mu nedostalo. S výsledkem nebyl spokojen ani sám Lem, snímek se však zařadil mezi filmovou klasiku. Diváky dodnes uchvacuje pojetím času a lidského podvědomí.

"Celý festival jsem se těšil na tenhle moment, až zhlédnu restaurovanou kopii," řekl v pátek dopoledne ve Velkém sále Thermalu všestranný umělec Vladimír 518, který přišel film uvést. "Pro mě osobně je to opravdu velmi kultovní a milovaný film. Je to filmový rituál," vyznal se.

Vladimír 518 uvedl ve Velkém sálu Thermalu zrestaurovanou verzi Tarkovského...

Vladimír 518 uvedl ve Velkém sálu Thermalu zrestaurovanou verzi Tarkovského filmu Solaris (11. července 2014).

"Solaris ukazuje, jak skvěle se dá pracovat s časem. Setkává se zde barokní hudba s mezihvězdnými lety, průjezdem Tokia a mnoha futuristickými prvky. Čas je jedním z témat filmu," poukázal před ne zcela zaplněným sálem.

Film byl znovu uveden k výročí devadesáti let Mosfilmu, tedy největšího a nejproduktivnějšího ruského a sovětského filmového studia. To v rámci SSSR vyprodukovalo více než tři tisíce filmů. Vedle Tarkovského zde tvořili Sergej Ejzenštejn, Sergej Bondarčuk či Nikita Michalkov.

Solaris doprovází unikátní a progresivní hudba Eduarda Nikolajeviče Artěmjeva. "Do filmu je i dobře začleněna hudba Johana Sebastiana Bacha," upozornil Vladimír 518.

"Kdo by rád studoval Tarkovského dál, doporučuji knihu Krása je symbolem pravdy," dodal.