Lisa Kudrowová ve filmu Smrt do roku 2020 (2020) | foto: Netflix

RECENZE: Smrt do roku 2020. Satira od Netflixu začne zavánět agitkou

  • 3
Vypadalo to nadějně, když se tvůrci série Černé zrcadlo vrhli na satirický dokument o roce 2020. Výsledek však ke konci připomíná omletou historku strýčka z rodinných oslav, které je nutné se i posté zasmát.

Loňský rok přinesl nespočet tragických a dramatických situací a ty mnohdy nebezpečně připomínaly scény z epizod dystopického seriálu Charlieho Brookera Černé zrcadlo. Naštěstí s nimi ruku v ruce šly i absurdní a bizarní události, při kterých srdce komiků i glosátorů zaplesalo.

Rozhodnutí britského filmaře Charlieho Brookera natočit mockumentary (žánr falešného dokumentu) Smrt do roku 2020 se tak jeví jako zcela logické a přirozené. Na rozdíl od jeho populárních satirických pořadů Wipe se mu však v tomto případě vůbec nepovedlo jít více na dřeň.

Vtipy jako „Tom Hanks – milovaná hollywoodská figura a příležitostný CGI kovboj“ nebo „Davos – Coachella pro milionáře“ jsou hodně slabý čaj oproti další tvorbě. Snad možná „dechberoucí nedostatek ventilátorů“ jde příjemně na hranu. Na druhou stranu možná zavání vtipem, který jsme už letos někde slyšeli.

Navíc je Brookerův scénář svým humorem nelítostný jen k některým (z Grety Thunbergové se prostě legrace nedělá, tečka) – a to pak začíná silně zavánět politikou, která z druhé poloviny filmu činí smutně agitační záležitost, a ne film věrný žánru mockumentary.

Události roku 2020 ve filmu glosují komentátoři ztvárnění Samuelem L. Jacksonem, Hughem Grantem, Diane Morganovou nebo Lisou Kudrowovou. A zatímco Jacksonova postava redaktora deníku „The New Yorkerly News“ nebo Grantova postaršího historika jsou lidově „nic proti ničemu“, na představitelku Phoebe z Přátel Kudrowovou padla nevděčná a zcela nekomediálně urputná role členky Trumpovy administrativy popírající i fakt, že tráva je zelená. 

Smrt do roku 2020

USA, 2020, 70 min Režie: Al Campbell, Alice Mathias Scénář: Annabel Jones, Charlie Brooker, Tom Baker, Kemah Bob, Ken Bordell, a další Hrají: Samuel L. Jackson, Hugh Grant, Lisa Kudrow, Kumail Nanjiani a další
Hodnocení­: 45%

Nejvíce humoru tak do filmu vnáší sociálními sítěmi zfanatizovaná žena v domácnosti v podání Cristin Milioti a Diane Morganová jakožto postava reprezentující „obyčejného člověka“.

Nezbývá tak než doporučit ke zhlédnutí buďto pouze úvodní půlhodinu Smrti do roku 2020, která v divákovi vzbudí naděje, že se u filmu dobře pobaví až do konce, anebo rovnou jiný, avšak taktéž aktuální a satirický Brookerův film – Charlie Brooker’s Antiviral Wipe. V něm si totiž servítky nebere. A také není v nabídce Netflixu...

A na závěr – neměl by překlad názvu snímku znít spíše Smrt roku 2020, než Smrt do roku 2020?