RECENZE: Tři zazděné kostry. Solidní krimi Složka 64 vsadila na dráždivost

  8:59aktualizováno  8:59
Krimithriller Složka 64, čtvrtý díl úspěšné série o vyšetřování starých případů z policejního oddělení Q, viděl už skoro každý pátý Dán, což v zemi jeho původu značí historický rekord.

Někteří tamní recenzenti dokonce Složku 64 označují za vůbec nejlepší dánskou detektivku včetně předešlých částí série, filmů Žena v kleci, Zabijáci a Vzkaz v lahvi.

Fotogalerie

Ano, je to solidní žánrová práce, ostatně jako vždycky, nicméně zas tak propastný rozdíl mezi jednotlivými přepisy knižních bestsellerů Jussiho Adlera-Olsena není. Na popularitě Složky 64 se podepsal spíše fakt, že tradičně dráždivou zápletku tentokrát inspirovala temná kapitola skutečné dánské historie, někdejší ústav pro „padlé“ dívky zřízený na odlehlém ostrově. Právě na stopu týrání jeho někdejších chovanek zavede tandem policistů, které hrají Nikolaj Lie Kaas a Fares Fares, bizarní nález tří koster zazděných v kodaňském bytě.

Režisér Christoffer Boe důsledně střídá časové roviny, tedy události z roku 1961, kdy těhotnou dceru pošle její otec násilím na „převýchovu“, a nynější pátrání, které souběžně provází linie mladičké muslimky mířící tajně na potrat.

Tísnivost minulosti s melancholií současnosti se sice dobře doplňují, ale z reminiscencí se složí jednak příliš předčasná nápověda řešení, jednak nadužívaný model lidské zrůdnosti pod zástěrkou medicíny.

Kamera, za níž stál Jacob Moller, diváka nešetří, navzdory severské náladě mrazivé přízračnosti si vychutnává názorné detaily: vyříznuté pohlavní orgány, bití, mučení, lesbický i drogový nátlak, zvrhlost od personálu po rybáře. Působivě natočeno, o tom není sporu.

Pohnutka na vodě

Nicméně stále jde o film, který žánrovou šablonu výtečně naplňuje, avšak nepřekračuje. Naopak dodržuje všechna její klišé, počínaje vzácnými slzami na tváři zarytě asociálního šéfa a konče klasickým závěrečným soubojem na několika frontách, kde se výrazněji prosadí Johanne Louise Schmidtová coby kolegyně obou vyšetřovatelů.

Složka 64

Dánsko / Německo, 2018, 119 min

Režie: Christoffer Boe

Předloha: Jussi Adler-Olsen (kniha)

Scénář: , , ;rgaard

Hrají: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Nicolas Bro, Anders Hove, Elliott Crosset Hove, ;ren Pilmark, Johanne Louise Schmidt, Clara Rosager, Fanny Bornedal, Michael Brostrup, Vibeke Hastrup, Diêm Camille Gbogou, Anders Juul, Birthe Neumann, Luise Skov, Anders Brink Madsen, Lado Hadzic, Trine Pallesen, Wanda Perdelwitz, Nastja Arcel, Marianne Høgsbro a další

Hodnocení­: 65 %

Rvačky, plameny, výstřely, všechno je v pravý čas na pravém místě. Bohužel nechybí ani protivný prvek moderních románů o zločinu, jejichž autorům nestačí vraždící soukromník. Nutně potřebují celé spiknutí vlivných osobností v pozadí, přičemž v případě Složky 64 je jeho ideová pohnutka hodně na vodě.

Na druhé straně se dá pochopit, proč se k podobným postupům sahá. Obyčejná detektivka pak totiž dostává nálepku vyššího umění díky projevům aktuální společenské angažovanosti. S lehkou nadsázkou lze říci, že kromě napínavé krimi přináší dánská novinka do našich kin politicky korektní příspěvek k tématu uprchlíků, neonacismu i sexuálního násilí na ženách včetně hrdinky symbolizující hnutí MeToo.

Témata: Dánsko, Německo

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Paradox. Zabijáka žen ve Zlu s lidskou tváří hraje dívčí idol Zac Efron

Zac Efron ve filmu Zlo s lidskou tváří

Jeho popravu slavili ohňostrojem, nyní se sériový vrah vrací jak v dokumentu, tak ve filmu Zlo s lidskou tváří....

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

VIDEO: Pět minut vestoje tleskali v Cannes příběhu Eltona Johna

Trailer k filmu ROCKETMAN

Festivalová noc plná emocí, píše se o canneské premiéře životopisného snímku Rocketman, na níž se potkali Elton John i...

Najdete na iDNES.cz