RECENZE: Spojeni nudou, Slovensko 2.0 a náš Gottland

  9:41aktualizováno  9:41
Tváří se to vznešeně a dopadá zbytečně. Hraný, animovaný, dokumentární, experimentální; rozličné filmové žánry se potkaly v povídkovém projektu, kde dvacetiletí samostatného Slovenska ztvárňuje deset desetiminutovek od desítky tamních režisérů. Na esejistické pásmo se však sotvakdo vydá do kina.

Z epizody Jediná známá fotografie Boha | foto: Film Europe

Podoba studentských cvičení připomíná obdobný český projekt o národní povaze Gottland – a nebude náhoda, že v obou pásmech vytrhuje z nudy jedna a táž nápaditá autorka, Viera Čákanyová. Ale vezměme to popořadě.

1.Pravidla hry

Z epizody Pravidla hry

Natočil je Ondrej Rudavský jako změť vyprázdněných animovaných symbolů spartakiád, Husáků, projevů, peněz, jediného čistého Václava Havla a nepoučitelnosti lidstva v duchu Planety opic; manýra za 30 %.

2.Pohřeb prezidenta

Snímek v režii Martina Šulíka rovněž odkazuje k Havlovi. Poslední rozloučení s prezidentem v televizním přenosu sledují a glosují vyhaslí pacienti ve frontě u lékaře, ve finále pak masově kráčející za metaforickým světlem. „Husák byl lepší. – Ale byl komunista. – To já taky.“ Za manželský dialog lidové politiky 60 %.

3.Rupicapra

Z epizody Rupicapra

Rupicapra, latinsky kamzík, je onou svěží groteskou Viery Čákanyové. Vystupuje tu Američan, který před svou „zločinnou vládou“ utekl na Slovensko, jak zjišťuje, do „totální díry“, a vydává se do Tater za kamzíky z turistických obrázků. Léčivá ironie nejméně za 70 %.

4.Bez vůně

To je taky slušný kousek, ostatně jeho autorka Zuzana Liová už má za sebou celovečerní Dům, také laděný do sociálního tónu. Dělnice z továrny na mýdlo jde z poslední směny s výslužkou; téměř beze slov, až po místní karaoke s Vodou, čo ma drží nad vodou. Smutek v kostce za 60 %.

5.Návraty

Natočil je Mišo Suchý se svou rodinou a připomínají domácí video pošilhávající po Obrazech starého světa. Navrátilec ze Států přiveze své syny za svými rodiči. Usmějte se, povídejte, kdy jste se brali – „selfie“ mísící sebestřednost s odevzdaností. Tak tak 40 %.

6.Čestný občan

Z epizody Čestný občan

Patří k zajímavějším miniaturám a jeho titulní hrdina i autor v jedné osobě, Juraj Herz v roli slavného rodáka, si utahuje z novodobých papalášů i ze sebe. Navíc dostál své pověsti, takže přidal hrůzný sen o středověkém soudu, mučení a popravě. Hezká stylová hračka čili 65 %.

7.Pssst!

Tak nazval Miro Jelok aranžovaný portrét svérázného samorosta, lidového filozofa, založený na planém okouzlení jedním z mnoha pábitelů. Malé bizarnosti, umělé pointy, takže 45 %.

8.Jediná známá fotografie Boha

Titul slibný stejně jako Milan Lasica a Emília Vášáryová, které Peter Krištúfek obsadil. Ale nostalgická absurdita o hercích po sezoně se míjí účinkem, 50 %.

9.Discoboj

Z epizody Discoboj

Natočila jej Iveta Grófová a opakuje v něm svou fascinaci špínou podsvětí z filmu Až do města Aš. Ač jde o rekonstrukci s autentickými hrdiny, zmar podnikatelských gangů zabírá sotva na 50 %.

10.Druhý pokus

Jen využívá módní metodu – něčím zakvedlám, uvedu lidi do rozpaků a něco se vyklube. Nevyklube, Peter Kerekes žertem poslal „zvací dopis“ k okupaci Slovenska finské armádě, ale nikdo se nesměje, ani divák. 50 %.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz