Slavní Bratři v triku oslaví šedesátku

  15:51aktualizováno  15:51
Tři kudrnatí kluci v pruhovaném tričku držící se kolem krku - tak tuto značku Studia Bratři v triku znají filmaři po celém světě. V polovině června oslaví legendární studio šedesáté výročí od svého vzniku. Se studiem jsou spojeni Jiří Trnka, Břetislav Pojar či Jiří Brdečka.
Bratři v triku

Bratři v triku - Logo Studia Bratři v triku. | foto: Krátký film

Logo studia vymyslel v roce 1945 Zdeněk Miler, autor filmů o Krtkovi. Vyhrál tehdy soutěž o nápad na název a dostal prý za to tři dny dovolené.

Bratři v triku se do povědomí dostali také díky Krtkovi, Fíkovi, Amálce, Rumcajsovi, Křemílkovi, Vochomůrkovi, Machovi, Šebestové, Rákosníčkovi a dalším hrdinům večerníčků.

Se studiem jsou spojeni například Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, ze současníků třeba Michaela Pavlátová a Pavel Koutský.

Filmy, které tu vznikly, získaly stovky cen na mezinárodních festivalech. Byly vyznamenány na přehlídkách v Berlíně, Chicagu, Benátkách, Annecy, Hirošimě, Tampere, Espinhu, Cannes, Locarnu, Stuttgartu, Oberhausenu, Ottawě, San Sebastianu, Gijonu a Montrealu. K úspěchům patří jeden Oscar a několik nominací na tuto cenu.

"Poslední čtvrtstoletí stojí Bratři v triku na skále na Barrandově. V 80. letech byla nová budova zřejmě jedinou investicí, kterou stát od války do české kinematografie vložil. Už tenkrát, když studio jelo na plné obrátky, nebylo plně využité. Teď se jeho vedení snaží volné prostory pronajímat," řekla někdejší mluvčí Krátkého filmu Miroslava Humplíková.

"Podnik disponuje zhruba tisícovkou profesionálně zdatných zaměstnanců, majetkem 300 milionů korun, který není zadlužen ani zatížen hypotékami, a především právy ke snímkům s copyrightem bývalého Krátkého filmu," prohlásil v roce 1991 Jan Knoflíček
jako šéf nové akciové společnosti Krátký film.

Spolu se Studiem Jiřího Trnky a ostravským Prométheem zachoval tehdy také Bratry v triku.

Dnes je situace horší
Dnes se studio jen obtížně dostává ze stamilionových dluhů, které vznikly do poloviny 90. let právě v této akciové společnosti.

"KF a.s. vstupoval do megalomanských ztrátových milionových projektů, skoro pět let neplatil zdravotní ani sociální pojištění. Polistopadové vedení obrovský majetek utrácelo tak lehkomyslně, že dluh během několika let narostl údajně do částky
téměř 600 milionů korun. Na jejich umořování se prodalo téměř vše," dodala Humplíková.

Dnes mají Bratři v triku 35 zaměstnanců. Před několika dny tu dokončili poslední díly Macha a Šebestové, slavného seriálu, který se ze Zlína vrátil na místo svého vzniku. Pro společnost Weston Woods vzniká středometrážní snímek Emily 100 dní ve škole.

"Práce není tolik, abych mohla zaměstnat víc lidí. Dřív dělala produkce třeba na čtyřech seriálech souběžně, dnes na jediném. Jako všichni ostatní se snažíme sehnat zakázky," uvedla šéfka studia, sedmasedmdesátiletá Zdena Deitchová, která tu pracuje od roku 1945.

S nostalgií vzpomíná třeba na dobu, kdy tu zcela anonymně v 50. a 60. letech, v době vrcholící studené války, vznikaly zásluhou producenta Williama Snydera a jejího muže, režiséra Gena Deitche, například epizody ze seriálů Tom a Jerry či Pepek námořník.

Psali a režírovali je Američané, ale v Praze se realizovaly výtvarně včetně hudby a zvukových efektů. Této spolupráci nepřekážela ani "železná opona". Byl to jen byznys - tvrdá měna za levnou, vysoce kvalitní práci.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

Najdete na iDNES.cz