Slavní Bratři v triku oslaví šedesátku

  15:51aktualizováno  15:51
Tři kudrnatí kluci v pruhovaném tričku držící se kolem krku - tak tuto značku Studia Bratři v triku znají filmaři po celém světě. V polovině června oslaví legendární studio šedesáté výročí od svého vzniku. Se studiem jsou spojeni Jiří Trnka, Břetislav Pojar či Jiří Brdečka.
Bratři v triku

Bratři v triku - Logo Studia Bratři v triku. | foto: Krátký film

Logo studia vymyslel v roce 1945 Zdeněk Miler, autor filmů o Krtkovi. Vyhrál tehdy soutěž o nápad na název a dostal prý za to tři dny dovolené.

Bratři v triku se do povědomí dostali také díky Krtkovi, Fíkovi, Amálce, Rumcajsovi, Křemílkovi, Vochomůrkovi, Machovi, Šebestové, Rákosníčkovi a dalším hrdinům večerníčků.

Se studiem jsou spojeni například Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, ze současníků třeba Michaela Pavlátová a Pavel Koutský.

Filmy, které tu vznikly, získaly stovky cen na mezinárodních festivalech. Byly vyznamenány na přehlídkách v Berlíně, Chicagu, Benátkách, Annecy, Hirošimě, Tampere, Espinhu, Cannes, Locarnu, Stuttgartu, Oberhausenu, Ottawě, San Sebastianu, Gijonu a Montrealu. K úspěchům patří jeden Oscar a několik nominací na tuto cenu.

"Poslední čtvrtstoletí stojí Bratři v triku na skále na Barrandově. V 80. letech byla nová budova zřejmě jedinou investicí, kterou stát od války do české kinematografie vložil. Už tenkrát, když studio jelo na plné obrátky, nebylo plně využité. Teď se jeho vedení snaží volné prostory pronajímat," řekla někdejší mluvčí Krátkého filmu Miroslava Humplíková.

"Podnik disponuje zhruba tisícovkou profesionálně zdatných zaměstnanců, majetkem 300 milionů korun, který není zadlužen ani zatížen hypotékami, a především právy ke snímkům s copyrightem bývalého Krátkého filmu," prohlásil v roce 1991 Jan Knoflíček
jako šéf nové akciové společnosti Krátký film.

Spolu se Studiem Jiřího Trnky a ostravským Prométheem zachoval tehdy také Bratry v triku.

Dnes je situace horší
Dnes se studio jen obtížně dostává ze stamilionových dluhů, které vznikly do poloviny 90. let právě v této akciové společnosti.

"KF a.s. vstupoval do megalomanských ztrátových milionových projektů, skoro pět let neplatil zdravotní ani sociální pojištění. Polistopadové vedení obrovský majetek utrácelo tak lehkomyslně, že dluh během několika let narostl údajně do částky
téměř 600 milionů korun. Na jejich umořování se prodalo téměř vše," dodala Humplíková.

Dnes mají Bratři v triku 35 zaměstnanců. Před několika dny tu dokončili poslední díly Macha a Šebestové, slavného seriálu, který se ze Zlína vrátil na místo svého vzniku. Pro společnost Weston Woods vzniká středometrážní snímek Emily 100 dní ve škole.

"Práce není tolik, abych mohla zaměstnat víc lidí. Dřív dělala produkce třeba na čtyřech seriálech souběžně, dnes na jediném. Jako všichni ostatní se snažíme sehnat zakázky," uvedla šéfka studia, sedmasedmdesátiletá Zdena Deitchová, která tu pracuje od roku 1945.

S nostalgií vzpomíná třeba na dobu, kdy tu zcela anonymně v 50. a 60. letech, v době vrcholící studené války, vznikaly zásluhou producenta Williama Snydera a jejího muže, režiséra Gena Deitche, například epizody ze seriálů Tom a Jerry či Pepek námořník.

Psali a režírovali je Američané, ale v Praze se realizovaly výtvarně včetně hudby a zvukových efektů. Této spolupráci nepřekážela ani "železná opona". Byl to jen byznys - tvrdá měna za levnou, vysoce kvalitní práci.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Najdete na iDNES.cz