"Střevíce byly celkem troje. V jedněch se natáčelo, ty měly menší podpatek, v jiných se zkoušelo a třetí, nejmenší střevíc s sebou vozil princ, aby si vybral svou vyvolenou. A ten tu máme vystavený," odhaluje Věra Krátká z fundusu barrandovských studií.
Do románských sálů pražského Strahovského kláštera umístila na sedm desítek původních šatů a rób princezen a dalších hrdinů nejznámějších českých pohádek. Výstava se otevírá právě dnes.
"Podobná výstava v Česku ještě nebyla, velká část šatů už patří do kulturního dědictví," říká autorka pohádkové expozice Jana Sommerová.
Jeden celý sál zabraly právě šaty z nejpopulárnější filmového pohádky o Popelce, které navrhoval výtvarník Theodor Pištěk. Jsou tu Popelčiny červánkové i svatební, róba Droběny, zlé sestry Dory i obrovský plesový klobouk Popelčiny macechy.
"Původní čepec se v Česku nedochoval. Na výstavu jej vyráběla modistka, jejíž předci dělali originál," říká Věra Krátká.
Jiný sál patří nejstarším pohádkám - Byl jednou jeden král a Císařův pekař, Pekařův císař. "Tato róba je nejpropracovanější," ukazuje spoluautorka Nadia Klempířová Šafratová na šaty, které nosila Nataša Gollová jako panna Kateřina alias půvabná Sirael.
A tak jde pohádka za pohádkou až po kostýmy z nejnovější Troškovy pohádky Nejkrásnější hádanka. Výstava potrvá do konce roku.